NOSTALJİ ŞEYSİ…

NOSTALJİ ŞEYSİ…

(bunu yazalı tam 10 yıl olmuş)
Not Defteri
a) eskinin basketçileri koltuk altı kıllarını temizlemeyen tuhaf adamlardı.. eczacıbaşı’ndan efe aydan, efes’ten kara memet, fener’den necdet, bizim beşiktaş’tan battal falan, aklınıza kim geliyorsa artık, hepten kıllı ve pis heriflerdi.. bitek, kolej’de oynayan sarışın bi aytek vardı, oyun kurucu mevkiinde görev yapıyordu ve koltuk altı temizliğini aksatmıyordu.. gulakları çınlasın, helal süt emmiş bi ailenin evladı gibiydi..
b) bizim çocukluk yıllarımzın mahalle berberleri, havada makas şaklatmaya bayılırdı.. o esnada makas, saçımızla temas etmediği halde, derinden bi ”şak şak şak” sesi berber dükkanının boşluğunda yankılanıp durur idi hep.. kötü ruhları kovan bi büyücü misaliydi berber amcalarımız, zararlı kepekleri kovalayan değişik bi tür ritüel peşinde gibiydiler adeta.. gerisini Allah bilir yalnızca, ben pek de garışmak istemem..
c) ben fark edene değin kim bilir gaç zaman geçti.. voleybolda, her takımda bi gişi farklı forma giyiyo arkadaş?? neden.. ne gereği var.. kimdir bu dallama?? takım kaptanı mı, federasyon görevlisi mi, mit ajanı mı?? kimsenin kalbini kırmak istemeyen bi tabiatım var, aha gençlik ve spor bakanlığı’na 21 iş günü mühlet veriyom, bu kepazelik son bulsun..
ç) lavabolarında, el yıkama yerlerinde falan kağıt havlu, sensörlü kurutmalık vs yerine, duvara çivilenmiş sarı ve uyduruk saman kağıtları gullanan o güzelim esnaf lokantaları var olduğu sürece, ab’ye falan girmeyi düşünmüyo, böyle bi gerek de görmüyom.. dileyen bensiz girebilir..
d) büyük üstad zati sungur’a yetişemedim, valla o’nu bilemem.. ama günümüz türk sihirbazları, sermet erkin, mandrake filan, insanda belli bi tedirginlik uyandırıyo.. elin gavurunun adamları suyun üzerinde yürüyoken, bu bizimkiler şapkadan bi güvercin bile çıkaramayacak gibi görünüyolar gözlerimize.. ”beceremez bu herif, rezil olur şimdi el aleme” düşüncesi, ekran başında bizleri strese sokuyo.. onların derdi bizi geriyo gibi bişi işte, boşverin şimdi akşam akşam.. manyak herifler, adam gibi maaşlı bi işe girmemişler.. aha sinirlendim yine, dur bi de ben deniyim, su dolu bi fanusa ellerimi zincirleyip girmeyi.. bakalım çıkabilecek miyim.. dur, dur, evet..
e) bi arkadaşım hararetle anlatıyodu, karşısındaki 7-8 tane diğer arkadaşlarım da gülmekten ölüyodu.. bunun bi iş arkadaşı varmış, herif kolonya delisiymiş.. işyerinde, masasının üzerinde büyükçe bi bidon kolonya bulundurur, gelen geçen herkese zorla kolonya ikram edermiş.. ben de pek güldüm, ne diye yalan gonuşiyim.. giresunluluk özetle budur.. kıh kıh..
f) ”bahçeden daha güler yüzlü onlar / gülden daha güler yüzlü / bilgiden daha doğru / akıldan daha hünerli / serviden daha hür / ölmezlik suyundan daha duru / diken içindeler ama gül gibiler / hapisteler ama şarap gibiler / balçık içindeler ama gönül gibiler / gece içindeler ama sabah gibiler / sen onların şarabını bir iç de gör / nasıl birdenbire aydınlanır yüreğin / birdenbire nasıl unutulur herşey / nasıl birdenbire gözlerinin içi güler”.. (mevlana)..
g) ”bi köprüde karşılaşmış iki inatçi keçi / ha ha hay / ha ha hay / ha ha ha ha hay”.. başka hiçbi şarkı bu denli güzel anımsatamaz ilk okullu yıllarımızı.. neşe budur, mutluluk budur, düş budur, masal falan hep budur.. ama, devamında güya mesaj da var; ”keçilerin inatçısı suya düşer boğulur / insanların inatçısı kimbilir ki ne olur”.. hadi lenn.. biz mesaj falan istemiyoz kimseden, herkes gendi işine baksın.. ha ha ha ha hay..
h) samaksa deyu bi tatlı var benim şehrimde.. kara üzüm pekmezinden ve mısır unundan yapılıp, soğuk sütle servis ediliyo.. gelip yeyin de görün, bana ne lan.. siz de hiçbişi bilmiyonuz..
ı) yahu gardeşim, güya sahil çocuğuyuz, bi kez bile balıkçıların ”heyamola” diyerek ağ çektiğini duymadık.. bu laf biraz palavra mıdır nedir?? sanki türkçe kökenli diğilmiş gibi de duruyo, aslı-astarı ne ola ki bunun..yarın sabah erkenden kalkıp devlet hastanesi laboratuvarında şu konuyu bi araştiriyim bakim..
i) askerdeyken, ”ibibikler öter ötmez ordayım” şarkısını dinleyip de gendini rambo zannetmeyen adamı dikkate almam.. hasta olsam çorbasını içmem, o hastaysa da çorbasına limon falan sıkmam.. adi herif.. öküz..
j) sevgili arkadaşım orhan 20 yıl önce yozgat’ta öğretmenken, köyün imamının düğünü olmuş ve yeni evli bi adam olarak sabah ezanlarını aksatmaya başlamış imam.. zamanla köy kaavesinde bunun dedikodusu yapılmaya başlamış gocamanlar tarafından; ”olur mu canım bööle iş” falan denir olmuş.. orhan da helbet sözüne itibar edilen bi öğretmen köyde, o ihtiyarlara sitem etmiş; ”yahu herif yeni evli, biraz idare edin, sanki siz yataktan kalkıp da sabahın köründe camiye mi gidiyosunuz”.. gocamanlar biraz düşünüp; ”öğretmen haklı, doğru söylüyo” diyerek konuyu kapatmışlar.. iyi olmuş..
k) ”aydan aydındır yüzleri / şekerden tatlı gözleri / cennette huri kızları / gezer Allah Allah deyu”.. yaa ben sahnede bunu da okumak istiyom.. neden böyle güzel ezgileri insanlık düşmanı yobazlara bırakacakmışım?? bırakmam tabii.. kesin bırakmam.. yok yok, bırakmam lan.. tamam susun..
l) bi insanın henüz ölmemiş olması, giresunca’da kısaca ”durmak” fiiliyle telaffuz edilir.. kimi zaman bi merak cümlesidir; ”baban öldü mü, duruyu mu” denir misal.. bunda büyütecek bişey aranmaz.. kimileyinse şaşkınlık ifadesidir durmak, nasıl ölmez yahu gibisine; ”ula u haala duruyu mu” denir.. işte burada problem vardır, o kadar da uzun yaşamak, giresun sınırları dahilinde ayıp gabul edilir..
m) canım gızım çiğse, ilkokuldayken din bilgisi performans ödevinden 4 aldıydı..tüm dersleri 5 olduğu üçün çok sinirlendimdi helbet.. ilk tepkim; ”yarın sabah kuran kursuna başlıyosun” demek olduydu.. o hırsla evin içerisinde gendi gendime bigaç tur atıp; içerlerden son bi kez daha bağırdımdı; ”hayır, p.tesi günü kiliseye gidip ailecek din değiştiriyoruz”..
n) ”oy kemençemin pulu / ben alamam o dulu / alırsam gız alırım / memeleri gugulu”.. giresun türküsü.. (sormayın şimdi gugulu ne demek.. bazı şeyler yalnızca hissedilir.. gözünüzü kapayın ve hissedin.. tamam la mübarek gece azmayın)..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün içsel bir denge arayışı içinde olabilirsiniz. Duygusal yönden hassas olabilir, duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmeye çalışabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve empati yapmak önemli olacaktır. Bugün çevrenizdeki insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğinizde, verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki insanlar için iş konularında beklenmedik fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirerek kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın, gün içinde dinlenme ve rahatlama zamanı ayırarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü kullanarak her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp hedeflerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. İletişim konusunda dikkatli olmak ve duygularınızı net bir şekilde ifade etmek önemli olacaktır. Karar vermeden önce detayları gözden geçirip rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışın. Hayatınızdaki insanlara biraz zaman ayırarak ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcu için olumlu bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ihtiyacınız artabilir ve çevrenizle iletişiminiz güçlenebilir. Yaratıcılığınızı ortaya koymak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, duygusal olarak da dengede olabilir ve ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kendinize zaman ayırarak kişisel bakımınıza odaklanabilirsiniz. Güne keyifli ve pozitif bir şekilde başlamanız, günün genelinde sizin için olumlu etkiler yaratabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcundaki insanlar için iletişimde olduğunuz kişilerle iletişim becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanız gerekebilir. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek önemli olacak. Ayrıca, bugün dikkatinizi dağıtabilecek konulara karşı dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerekebilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.側

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Terazi burcu için iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Karşınızdaki kişilerle anlaşma sağlamak ve çatışmalardan kaçınmak için açık ve net bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Özellikle iş ortamında yapılan anlaşmalarda detaylara dikkat etmekte fayda var. Sevdiklerinizle ilişkilerinizde ise duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve karşılıklı anlayışa önem verin. Enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal olarak biraz dalgalı bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. İş hayatınızda karar verme sürecinde daha net ve cesur olmalısınız. Bugün kendinizi enerjik ve kararlı hissedeceksiniz, bu da sizi hedeflerinize daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat edin ve günü dingin ve pozitif bir şekilde geçirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Oğlak burcu için sabırlı ve sakin olmanız gereken bir gün olabilir. İşlerinizde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizin artacağı bir gün olabilir. Duygusal konularda ise mantıklı ve dengeli kararlar vermeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Kontrolü elinizde tutarak hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Umarım bugün size güzel gelişmeler getirir!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM