Nişanlılık Dertli ve Tehlikeli Bir Dönem?

Nişanlılık Dertli ve Tehlikeli Bir Dönem?

Otuz beş yaşlarında bir arkadaşımla konuşurken, nişanlılık tehlikeli ve dertli bir dönemdir, dedi. Daha önce nişanlılık üzerinde hiç düşünmediğim için bu sözü dikkatimi çekti; niçin böyle düşündüğünü sordum. E, öyledir Hocam, dedi. Ve çok gerçekçi nedenler sıraladı. O an farkına vardım; konu önemli ve her genci ve her aileyi ilgilendirebilecek bir konu. Bu konuda yazmaya karar verdim; aşağıda paylaşıyorum.
Nişanlılık niçin önemli ve niçin farkına varmadan birçok gencinin canının yanabileceği bir dönem? Bir öykü içinde anlatmak istiyorum:
Hulusi ve Müge ikisi de üniversite öğrencisi; tanışıyorlar ve arkadaşlık başlıyor. İkisi de birbirlerini çekici buluyorlar. Çekici bulmak önemli ve ilişki devam ediyor. Ve doğal bir süreç içinde zamanla bir yakınlaşma başlıyor. Göz göze gelmeler ele ele tutuşmalara, el ele tutuşmalar zaman içinde sarılmalara doğru gidiyor ve birbirlerine özel olduklarını söylemeye başlıyorlar. Birbirlerini özlüyorlar. Buluştuklarında neşeyle ve şevkle konuşuyorlar, mutlu oluyorlar ve mutlu olduklarını birbirlerine gösteriyorlar.
Bu öykü ABD’de Amerikalı iki üniversiteli genç arasında yer alıyor olsaydı, bu iki genç arasında yer alacak olan dinamikler, yani ilişkilerinin geleceği, büyük bir derecede kendi kişiliklerinden kaynaklanıyor olurdu. Türkiye’de ise ABD’den farklı olarak bize özgü boyutlar etkisini gösterecektir. Bu boyutlardan biri erkek ve kızın kişiliklerinden kaynaklı olarak yaşanacaktır.
Türk erkeği için kadınının kahramanı olmak önemlidir. Türk erkeğinin omuzlarında ‘kahramanlık rütbesi’ taşıması, Amerikan erkeğinden daha önemlidir. Hulusi beğenilmek, takdir edilmek, Müge’nin gözünde pek büyük çapta olmasa da, kendince bir kahraman olmak ister. Kadının gözünde nasıl kahraman olunur? Bu sorunun cevabı yöreden yöreye değişebilir. İstanbul’da yetişen bir delikanlı ile Erzurum’da yetişen bir delikanlı farklı modellere sahip olabilir. Hulusi, içinde yetiştiği yörede erkekler nasıl kahraman olurlar, bunu sezgisel olarak bilir. Farkına varmadan çocukluktan nasıl erkek kahraman olur, öğrenmiş durumda. Belki koruyucu bir tavır alır; kızın yapacağı her şeye karışıp, denetlemeye çalışır. Belki kendisinin olduğu ortamlarda Müge’ye para harcatmaz; sadece para mı, belki onun yerine düşünür, duyar ve konuşmaya başlar. Müge benzer bir yörede ve ailede yetişmişse bunu hemen anlar ve uyum içerisinde bir algılama ve davranışla Hulusi’ye, sen benim kahramanımsın, mesajını verir. Ne tatlıdır o anlar! Erkek kendini prensler gibi, kız da prensesler gibi hisseder.
Ama ya Müge farklı bir anlayış içinde yetiştiği için, Hulusi’nin iyi niyetle doğal olarak yaptıklarını denetleme, yönlendirme ve kısıtlama olarak alırsa?
“Sen beni hiç anlamıyorsun!” tartışmaları başlar. Diyelim bu tür kişisel farklılıkları Hulusi ve Müge aşklarının gücü ile aştılar ve kendilerini eğiterek birlikte bir yaşam vizyonu ve ahengi oluşturdular. (Böyle bir cümle ile bu dönemi anlatmak, bu dönemi aşmanın bu kadar kolay olduğu izlenimini vermesin. Ne demek istediğimi, bunu yaşayanlar bilir!) Hulusi nişanlanacağı kızı annesine, babasına tanıştırıp onların onayını alacaktır. Bazı yörelerde sadece anne ve babanın onayı ile bu iş bitmez. Geniş bir sülalenin de –amca, dayı, hala, teyze, onların eşleri ve de çocuklarının da- onayını almak gerekir. Tabii aynı süreç Müge’nin ailesi için de geçerli! Müge’nin babası, Hulusi’nin kendisini tasvip edebilir, ama onun Hala’sının giyiniş tarzını kendi ailesinin inancına, değerlerine, felsefesine hiç, ama hiç yakıştıramaz. Müge, “Baba, bize ne Hulusi’nin Hala’sının kıyafetinden,” diyebilir, ama baba da, “Kızım, durum senin bildiğin gibi değil; bunlar var ya bunlar; yarın senin de aynen öyle giyinmeni isterler! Bilirim ben bu tipleri,” diyebilir.
Bütün bu süreçleri yaşanıp, aşamalar teker teker atlatılırken Müge oğlan tarafı’ndan birinin söylediklerinden derinden yaralanabilir ve Hulusi’nin onun adına akrabasına bir şeyler söylemesini, kendisini korumasını bekler. Hulusi söylemezse, ilerde görüşülecek hesaplar hanesine bir tane yazılır. Tabii Hulusi, Müge’nin böyle bir çetelesi olduğunu ve haneye bir tane yazıldığını bilmez. Hulusi’nin annesi bir gün müstakbel gelininden beklediği duyarlılığı göremeyince Hulusi’ye Müge’nin ‘aile terbiyesiyle’ ilgili bir şeyler çıtlatır. Hulusi bir daha bu tür ‘terbiyesizlik’ olmaması için gözlerini dört açar ve Müge’yi denetlemeye başlar. Müge bir tuhaflık hisseder, ama ne olduğunu anlayamaz.
Bütün bu süreçler içinde Müge kendi yaşamında kendisi olarak var olabilecek mi? Bütün bu süreçler içinde Hulusi kendi yaşamında kendisi olarak var olabilecek mi? Yoksa iki gencin evliliği dokundukça acıyan yaralar ve bereler içinde mi başlayacak?
Bu gençlerin ilişkilerine saygılı ve onların kendi yaşamlarında kendileri olarak var olmasına önem veren aile büyüklerinin olması ne kadar önemli. Ne kadar var? İki ricam var.
Bir; Lütfen bana yazın. Sizin başınızdan geçmiş olabilir, ya da yakından bildiğiniz birinin öyküsü olabilir. Öyküleri okumak istiyorum. Yazacaksanız hangi yörenin kültürü içinde bu yazdığınız öykünün oluştuğunu belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin.
İki; Bu durumda bulunan gençlere nasıl yardımcı olunabilir? Aileden, arkadaşlardan, okuldan kim ne şekilde yardım edebilir? Lütfen aklınıza gelenleri benimle paylaşın.
Bir soru daha: Bu konuyu İnsan İnsana programında bir TV sohbet konusu yapalım mı? Bunların tümüne ya da herhangi birine yanıt vermek için tıklayınız…
Zaman ve emeğiniz için teşekkür ederim.
Doğan Cüceloğlu (06.10.2013) #anlamlıvedoyumlubiryaşamiçin #DChepbizimle
Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı'NİŞANLILIK Dertli ve Tehlikeli Bir Dönem?' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM