Nisan Yağmuru

Nisan Yağmuru

İnançlı bi insanda, şundan ötesi aranmaz;

Kul hakkı yemesin,

Yaradana şirk koşmasın,

Komşusu açken tok uyumasın, yeter!

Bunların dışında kalan ahlak anlayışı; Kanarya Sevenler Derneği tüzüğünde de aynıdır, Çemişkezek Spor Kulübü ter  idmanı yönetmeliğinde de aynıdır.

İlaveten kitap indirmeyi gerektirmez!

****

Dua etmek gerek…

Çok şükür ki 23 yıldır başı secde görmüş, inançlı insanlarca yönetiliyoruz.

Arsızlıkları, yolsuzlukları…

Liyakatsizlikleri, hukuk tanımazlıkları, adaletsizlikleri…

Bi yüzükle girdikleri arenada dünyanın en zengin insanı olmuşlukları…

Kendilerinde Allah’ın tüm yüce vasıflarını bulmuşlukları…

Ordumuzu çökertmeleri, tarım sektörümüzü yok etmeleri, ekonomi denen plânlar deryasında ilkokul çocuğu düzeyinde bile olmadıklarının anlaşılması…

İçine hile girmemiş tekbi seçim, içine fesatlık karışmamış tekbi ihale, içine haksızlık katılmamış tekbi atama görülmemesi…

Ya bi de bunlar inançsız olsalardı, ne yapacaktık?

****

Yahu depremde bile bit yeniği aranan bi memleket haline dönmüşüz.

Yahu şu yakın coğrafyada, her sezon futbol liglerinin şampiyonlukları bile şaibeli olan yegâne ülke durumuna düşmüşüz.

Yahu bi doğal felaket sonrası, dünya üzerinde parasal yardım göndermekten çekinilen bi iktidara sahip tek yurt olup çıkmışız.

Daha ne olabilir ki?

****

Dış itibar da sıfır.

Hudut namusu da sıfır.

İç güvenlik de sıfır.

Yatıp kalkıp dua edelim, neyse ki alınları secde görüyo!

Bi de görmeyeydi hallarımız nic’olurdu?

****

Atmosfere falan ne yaptılar, orasını kaçırmışım. Bunlar geldi geleli Nisan yağmurları da yağmaz olmuştu.

O iri iri damlalarla yağan yağmur.

Çocukken top oynadığımız avluyu iki dakkada kaplayan yağmur.

23 Nisan törenlerimizden asla eksik olmayıp bizi korkutan, ama çabucak yerini güneşe bırakarak törenlere izin veren yağmur.

Lisede kız peşinde seğirtirken hem sırıl sıklam, hem rezil rüsva eden yağmur.

Kaybolup gitmişti.

Yaşama sevincimizle birlikte…

****

Ama dün. Gördüm, gözlerime inanamadım. Yürüyordum üstüne bastım, ayaklarıma inanamadım. Sesini duydum yıllar sonra, kulaklarıma inanamadım.

Yağan Nisan yağmuruydu. Hanım hanımcık yağan türden değil, şarıl şarıl şarlayan türden değil.

İri damlalarıyla anında yıkadı caddeyi. Bilmem, hangi pislikleri tek tek temizledi. Gözlerimle gördüm arkadaşlar, şehrim resmen abdest aldı, bunca birikmiş kirin üzerine.

Kaçmadım. İnadına yürüdüm. Dedim ki;

-Vay be koçum, hoşgeldin, aslı seninle ıslanmayan ahmaktır!!!

****

Demek, doğanın bi dengesi var. Diyelim 20 sene falan, bereketli Nisan yağmurları ortadan kaybolabiliyo?

İri damlaları Anadolu’ya düşürecek bulutların tüm galaksileri dolanıp gelmesi, demek, 20 yıl filan sürebiliyo?

Mustafa Kemal’in yağmurudur o. Dünyanın en büyük komutanının yağmurudur. Bazen “taktik icabı” geri çekilirmiş gibi yapabilir. Sonuçta manevradır. Nice benzeri Kurtuluş Savaşı’mızda da yaşanmış, Mehmetçik kaç kez  cepheyi gerilere taşımıştır taarruz öncesi.

Rüzgâr kulağıma fısıldadı, olan biten yine bu imiş, Mustafa Kemal’in Nisan yağmurları geri gelmiş.

****

Yaşam bizim için bundan sonra sadece ve sadece “Büyük Taarruz”dur. Başkomutan bize ölmeyi emretmiştir. Önce bunu bilsinler.

Bizlerse zaten biliyoruz o büyük gerçeği;

Neyse ki inançlı bunlar. Bi de olmasalardı… Demek ki perme perişandık bugün.

Verilmiş sadakamız varmış arkadaşlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM