Nazım Öney Olcaytu ve Nazlı M. Ümit’in Hazırladığı “Ressam Muazzez’den Ortaoyunları” Kitabı Yayımlandı

Nazım Öney Olcaytu ve Nazlı M. Ümit’in Hazırladığı “Ressam Muazzez’den Ortaoyunları” Kitabı Yayımlandı

  831 Görüntülenme
Nazım Öney Olcaytu ve Nazlı M. Ümit’in hazırladığı “Ressam Muazzez’den Ortaoyunları-Külliyata Girmeyen Oyunlar” kitabı, Karagöz Derneği Yayınları tarafından yayımlandı.
Kitap Hakkında:

RESSAM MUAZZEZ’DEN 4 ORTAOYUNU: KÜLLİYATA GİRMEYEN OYUNLAR

Yakın dönemde Ortaoyunu konusunu esas alan pek çok yazar ve araştırmacı hazırladıkları eserlerde Ortaoyunu külliyatının eksik parçalarını tamamlamak yerine meseleyi ya sınırlı bir çerçeve içinde ele almış veya önceki araştırmacıların tezlerini tekrarlamakla yetinmişlerdir. Bu da alanyazındaki canlılığın ve çeşitliliğin kaybolmasına sebep olmuştur. Oysa Ortaoyunu konusu halen bir muammadır. Karagöz’ün aksine oyun dağarcığı konusunda görüş birliği yoktur ve kayıtlı oyunlardan çok daha fazlasının akıbeti dahi belli değildir.

Bu nedenle geçmiş dönemde alanyazın uzmanlarının gözünden kaçan bir belge, mülakat, makale, haber veyahut sonradan ortaya çıkan bir el yazması bugün eksik parçaların tamamlanmasında büyük bir önem arz etmektedir. Nitekim Ortaoyunu’na dair haberlerin, belgelerin, tanıklık eden yazar ve icracıların arşiv belgeleri üzerinden takibinin yapılmış olması bu kitabın ortaya çıkmasına da bir zemin hazırlamıştır.

Ressam Mehmet Muazzez Özduygu’nun 1942-1948 yılları arasında Halkevleri ile yaptığı yazışmaların izi sürülerek bulunan dört Ortaoyunu eser alanyazına bir katkı olduğu kadar alana dair bildiklerimizi tekrar gözden geçirmemizi gerektirecek kadar da önemli özellikler taşımaktadır.

Ulaşılan metinlerden ikisi, pek çok farklı kaynakta atıf yapılan ve kâr-i kadîm eserler arasında yer verilmesine rağmen günümüze kadar yayımlanmış örnekleri bulunmayan “Ağalık” ve “Ters Evlenme” oyunlarıdır. Üçüncü oyun, Cevdet Kudret külliyatına 2007 yılında eklenen “Meyhane Alemi” isimli eserin oldukça farklı bir çeşitlemesidir. “Zorlu Kadı” isimli son ortaoyunu eser ise Ressam Mehmet Muazzez Özduygu haricinde hiçbir kaynakta ismine ve bilgisine tesadüf edilmemiş ve bu nedenle alanyazın için tamamen “yeni” sayılabilecek bir eser olma özelliği taşımaktadır. Oyunun bir başka ilginç yönü de kurgusu ve hikayesi ile diğer OrtaoyunlarIndan belirgin bir şekilde ayrılmasıdır. 15.Yüzyıla ait “Humuslu Kadı” adıyla bilinen bir kıssa üzerine kurulmuş olan oyun; William Shakespeare’in “Venedik Taciri” isimli eseriyle de benzerlikler göstermektedir. Bu da oyunun dikkat çekici bir başka yönünü oluşturmaktadır.

Nazım Öney Olcaytu ve Nazlı M. Ümit’in arşiv araştırmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan bu eserler alanyazına bir katkı olduğu kadar  bu alanda yapılan  çalışmaların ne kadar az, eksik, keyfi ve gelip geçici düzenlemelerle geçerlilik kazandığını da ortaya koymaktadır.

Kitabın Künyesi:

Kitap Adı: Ressam Muazzez’den Ortaoyunları “Külliyata Girmeyen Oyunlar” 

Hazırlayanlar: Nazım Öney Olcaytu, Nazlı M. Ümit

Yayımcı: Karagöz Derneği Yayınları / 1.Baskı 

Basım Yeri ve Tarihi: Ankara / 2021 Aralık 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47