Nâzım Hikmet’e sevgi ve saygıyla

Nâzım Hikmet’e sevgi ve saygıyla

Serhan Asker’in Halk TV’de her hafta sonu ekrana gelen “Görkemli Hatıralar” programında bu cumartesi ölüm yıldönümü nedeniyle Nâzım Hikmet anıldı.

Nâzım Hikmet'e sevgi ve saygıyla

Serhan Asker’in Halk TV’de her hafta sonu ekrana gelen “Görkemli Hatıralar” programında bu cumartesi ölüm yıldönümü nedeniyle Nâzım Hikmet anıldı. Programa katılan gazetemiz yazarı Zeynep Oral, Nâzım’ı “yaratıcılık, direniş, tutku, aşk ve bütünsellik” olan beş anahtar sözcükle anlattı: “Yaratıcılığı: Anadolu Türkçesi, Osmanlı, hepsini katıp kendi dilini yarattı ve buna müziğini ekledi; ona insancıl tüm duygularını, direnişini kattı. Biri de tutkusu, bir insanı sever gibi ideallerine bağlandı. Bireysel duygularıyla, toplumsal bilinçle bütünleşen bir aşk olarak yaşadı ve yazdı.”

Zeynep Oral, bunların toplamından Nâzım’ın bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurgulayarak “Bir öfkemi dile getirmek istiyorum: Nâzım Hikmet bir bütündü. Marksist, Leninist, enternasyonalist bir aydındı. Vatanını, yurdunu çok seven ve vatansever şiirler yazan ama aynı zamanda da bir aşk şairiydi. Nâzım Hikmet Vakfı’nın kurucularından biri olarak 30 yıldır bu bütünlüğü anlatmaya çalışıyoruz. Onun sadece bir yönünü alıp öne çıkarmak yanlış. Ne sadece aşk şiirlerini ne sadece vatansever yanını ne de dünyaya komünist bakış açısını diğerlerinden ayırıp öne çıkarmak doğru değil. Onu bir bütün olarak değerlendirmek lazım” dedi.

Programa katılan şair Eşber Yağmurdereli, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Nâzım Hikmet’le ilgili konuşmalar yaparken belgeselci Nebil Özgentürk’ün belgeseli gösterildi; sanatçı Ceylan Ertem de orkestrasıyla katılarak şarkılar söyledi. Program, Maltepe Belediyesi’nin Cumhuriyet Parkı’nda düzenlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47