Mükemmeliyetçi Stanley Kubrick

Mükemmeliyetçi Stanley Kubrick

Sinema tarihinin mükemmeliyetçi, efsane yönetmeni Stanley Kubrick’in sergisi İstanbul Sinema Müzesi’nde 1 Mart 2023’e dek gezilebilir. Bağımsız ustanın tüm filmografisini içeren bu sergi Kubrick’in dehasını, vizyoner bakışını, olağanüstü titizliğini, teknik kusursuzluğunu vurguluyor.

Mükemmeliyetçi Stanley Kubrick

Siyah-beyaz fotoğraflarıyla başlayan sunumda Kubrick’in seçtiği konulara olağanüstü keskin, derin ve belirgin bir bakışı var. Çerçeveler bilgece çizilmiş, açılar, hatların bütünlüğü, yayılımı bir estetin kesin damgasını taşırlar. Anın özgünlüğünü yakalamak için dramatik kompozisyon sanatının olanaklarını kullanır Kubrick. 1950’li yılların püriten Amerika’sı çarpıcı bir açıklıkla yansır. Aydınlatmanın başarılı dramatik düzenlemesi onun sinemasal niteliğini ortaya koyar. Siyah-beyaz çalışmaları son derece etkileyici, yönetmenin filmlerinde görülen olağanüstü titiz yanını çok önceden haber verirler.

Satrancın ona öğretisini şöyle açıklar: Sabırlı olmak, ilk hamleyi yapmak yerine en iyi fikrin hangisi olduğunu anlamak için tüm olasılıkları gözden geçirmek. Filmlerine de uygular bu metodu, en ince ayrıntısına dek tüm seçenekleri araştırdıktan sonra herşeyi kendi süzgecinden geçirir.

Anthony Mann’ın yarım bıraktığı Spartacus’u (1960) çekerken sanatçının özgürlüğünün tam bir bağımsızlık kazanmaktan geçtiğini anlar. 1971’den beri ustanın filmlerini finanse eden Warner’dan Yönetmenin Kurgusu’nu garantisini alır. Bu ayrıcalık Hollywood’da olağanüstü bir girişim olur.

Steven Spielberg, George Lucas, James Cameron, Brian de Palma, Francis Ford Coppola, Oliver Stone, Michael Cimino, David Lynch, Ridley Scott, Martin Scorsese, Joel Coen, Ethan Coen ağız birliğiyle tek bir ustadan, Stanley Kubrick’ten etkilendiklerini açıklarlar. Ridley Scott, Barry Lyndon’u (1975) izlemeseydi Düellocular, Blade Runner’ı asla yapamayacağını itiraf eder. James Cameron, 2001: Uzay Yolu Macerası’nı (1968) on kez izledikten sonra yönetmen olmaya karar verir. Dr. Strangelove’dan (1964) sonra Spielberg yakın planın ne denli önemli olduğunu kavrar. Ustanın 2001: Uzay Yolu Macerası ve Full Metal Jacket’te kullandığı psikolojik ve dramatik yükselişe dayanamayan, bağımsız anlatım bölümlerinden oluşan öyküsel kurgusu Coppola’yı, de Palma’yı öylesine etkiler ki Kıyamet ve Görevimiz Tehlike’de onun metodunu kullanırlar.

Martın Scorsese’nin Öfkeli Boğa’sı ustanın Dövüş Günü’nden (1951) belirgin etkiler taşır. Otomatik Portakal’ın (1971) yansımaları Coen kardeşlerin Fargo’sunda belirir. Kubrick’in Shining’i (1980) en iyi Stephen King uyarlaması olur.

Sergide yönetmenin gerçekleştiremediği Aryan Papers, Steven Spielberg’in çektiği Yapay Zeka, Napolyon projeleri de yer alıyor. Stanley Kubrick çok sayıda yönetmeni etkiledi, etkilemeyi de sürdürecek.

Bu kapsamlı sergiden sonra Türk sineması bölümünü gezerken değerli ustam Ömer Kavur’un, yurtdışı ödüllerde Altın Palmiye’li Yol’un (Yılmaz Güney-Şerif Gören) yer almadığını, Yılmaz Güney, Zeki Ökten, Erden Kıral gibi çok sayıda değerli sinemacının olmadığını gözlemledim. Umarım en kısa zamanda bu eksiklikler giderilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47