Mozart da çalınır Hotel California da

Mozart da çalınır Hotel California da

“Müziğin önündeki en büyük engel önyargıdır. Siz bir müzik insanı olarak bunu aştığınız zaman sevilmemesi için hiçbir sebep kalmaz bence.”

Hayati ARIGAN

Mozart da çalınır Hotel California da

TÜRKİYE’NİN önde gelen bağlama virtüözü Ahmet Koç, müzik yolculuğunu SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı. Yaklaşık 500 albüm yöneten, Yunan klarnetçi Vassilis Saleas ile Sezen Aksu şarkılarından oluşan ‘Daphne’ albümünü çıkaran sözsüz müziğin üstadı Koç ile bağlamanın tellerini konuştuk.

TELİNE NASIL VURURSANIZ ÖYLE

Biraz iddialı olacak ama enstrümental müziği Türk halkına sevdirmekte hiç zorlanmadım. Yapımcılar bana zorluk yaşatmadı. Ben de onları hayal kırıklığına uğratmadım. Milli enstrümanımız tartışmasız bağlamadır. Bağlama bir enstrüman. Siz teline nasıl vurursanız o sesi çıkarır. Bağlamayı farklı denizlere ve farklı kültürlere taşıyacak olan bakış açısıdır. Öncelikle ‘bağlamayla sadece halk müziği çalınır’ önyargısından kurtulmamız gerek. Bu enstrümanı hiç  tanımayan birine dinletmek istiyorsanız bildiği, tanıdığı sularda da yüzmeniz gerekir.”

Ahmet Koç, olaylı MESAM seçimini de değerlendirdi: “Cahit Berkay ve Sümer Ezgü’nün eleştirilerini okuyorum. İbra olmadılar. Biraz kızgınlıkları da oradan.”

BAĞLAMA İLE HER ŞEY ÇALINIR

“Bağlama ile her şey çalınır. Bakın; yönettiğim ‘7 Karanfil/3′ albümünde halk müziği eserlerini bağlamamla modernize ederek yorumladım. ‘Yediveren/Anadolu albümümde ise türküleri yarı senfonik bir şekilde icra ettim. Godfather, Papillon, Hotel California gibi tanınan birçok şarkıyı yorumladığım Paradoks albümünü yaptım. Daha sonra kendime ‘bunu da yapabilirsin’ diyerek çalması bir hayli zor olan Mozart, Beethoven ve Vivaldi gibi gelmiş geçmiş en büyük bestecilerin eserlerini de yorumladım. Müziğin önündeki en büyük engel önyargıdır. Siz bir müzik insanı olarak bunu aştığınız zaman sevilmemesi için hiçbir sebep kalmaz bence.”

 

Sezen’in şarkıları klarnet ve bağlamaya çok uygun

“Babam enstrüman yapım ustası, halk ozanı ve müzik dükkanı sahibiydi. Armut dibine düşer… Ben de kardeşlerim de konservatuarda eğitim aldık. Kardeşim Ali çok başarılı bir flüt sanatçısı ve piyanist. Diğer kardeşim Cansu ise başarılı bir solist. 4 yaşında süpürgeden saz yapınca babam bana bir cura verdi ve böylece çalmaya başladım.”

KONSERLERE HAZIRLANIYOR

Daphne albümüm henüz çok yeni. 1 ay bile olmadı. Ama şimdiden çok ilgi gördü. Vassilis Saleas büyük bir klarnet virtüözü. Nasıl birlikte albüm yaparız derken çok değerli Sezen Aksu aklıma geldi. Şarkıları klarnet ve bağlama ile icra edilmeye çok uygundu. Albümün tasarımı tamamen bana ait. Tüm düzenlemeler ve kapak tasarımı bile benim fikirlerimden oluştu. Şimdi konserlere hazırlanıyoruz.”

Sadece yetenek ve eğitim yetmez!

Ortaokul, lise ve üniversite 2 yıl olmak üzere İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarında okudum. Müzikte eğitim gerekli ancak şart olduğunu düşünmüyorum. Halen birlikte çalıştığımız, virtüöz diyebileceğimiz müzik eğitimi almamış arkadaşlarımız var. Yetenek ise kesinlikle şart. Ancak bu iki çok önemli etken bile başarıyı getirmiyor. Çoğu zaman başarılı olmanız, geniş düşünmeniz, yeniliğe açık ve azimli olmanız, hep ileriye bakmanız ile mümkün olabilir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM