MANZARA

MANZARA

Nasıl olup da bunu bilmediğime şaştım kaldım arkadaşlar.
Bize tarih diye, ecdat diye saçmasapan konu ve insanlar öğretildiği için olsa gerektir, bilgi dağarcığımdan uçmuş gitmiş bu konu, belki de hiç girmemiş?
Kızıl Hafız Ahmet Efendi.
***
Sözcü’nün ekinde okudum. 1876 yılında, Selanik’te, bir Bulgar kızı… Aşkı uğruna müslümanlığı kabul etmiş, örtünmüş. Kızı döverek, çarşafını yırtarak abd konsolosluğuna götürmüşler. Olay duyulmuş, büyümüş, Selanikli müslümanlar ayaklanmış… Arbedede Alman ve Fransız konsolosları dahil çok ölen olmuş. Uluslararası krize dönüşmüş, Askeri harekat bile başlamış.
Olayların elebaşı Kızıl Hafız Ahmet Efendi imiş.
Yargılama esnasında firar ederek, Makedonya dağlarına kaçmış. Kim midir O?
Ali Rıza Efendi’nin babası…
***
Mustafa Kemal’in dedesi yani.
Asıl genlerini kimden aldığı gayet aşikar Ata’mızın.
Ecdat diye birisi varsa, benim için O’dur.
***
Belemit kayalıklarına karşı, sonsuz bir keyifle çayımı yudumlarken okudum bunları az önce.
Belemit nedir? Adını bu kayalıklardan alan gıda markamız.
Öyle bir masa etrafına oturup yapılan toplantıları sevmem ben. Verimli de bulmam. Boş işin önde gidenidir, beyin fırtınası sözü de yalandır derim hep. Bu memlekette beynine gerek duyulacak herkes ölmüştür çünkü.
Kime, neyi danışayım? Birine birşey sormuşsam, yanıtını biliyorumdur. Kararını da vermişimdir zaten!
Ama günün biri, her nasılsa, Bilgi Yurdu’ndan birkaçımız oturup laflarken, gıda markamıza ad ararken, ağzımdan birdenbire “Belemit” çıkıverdi. Lütfen yanlış anlama olmasın, ben buldum falan, ben bu konularda iyiyim filan değil. Alakası yok! Tam aksi, hiç de anlamam böylesi işlerden…
Ne diyim, Allah söyletti işte. Yalnızca buydu olan.
Şu günlerde, bilenler, (ki ondan da anlamam) böyle tescilli bir markanın piyasa değerinin 5 trilyon (eski parayla) olduğunu söylemekteler.
40 yılda bir işe yaramaşım yani.
***
Yanlış şehirde üretmenin…
Ve tarihteki en berbat ekonomiye denk gelmenin…
Doğal bir sonucu olarak, Belemit’imiz rölantide gidiyor bu yıl. Yalnızca Giresun çileği reçeli ve Giresun patlıcan inciri reçeli var portföyümüzde. Çünkü gördüm; fındık ve fındık ezmesi gibi ürünler ayağa düşmüş şehrimde. İpini koparan buna girişmiş. Çok yazık.
Bencileyinse beklemedeyim. Kafamda, elbette ki Ülker’deki deneyimimden kaynaklı ve şehrimin çok özel ürünlerini içeren bir konsept var. Bir yatırım gerekiyor ve bunun karşılığını Giresun’dan almanın mümkün olmadığını görüyorum.
Bekleyin görün sizler de. Var bir bildiğim.
Acelem yok.
***
Belemit’in ne anlama geldiğine ilişkin, hepsi birbirinden fuzuli, çok bilgi var, oysa Can Akengin yüz sene evvel yazmış palamuttan geldiğini, başka bir kaynağa gerek görmüyorum.
Allah herkesin gönlüne göre versin.
Allah herkese yarattığı markaya baka baka çay içmeyi nasip etsin.
Allah şehrimi vasıfsız, şeref yoksunu insanlardan kurtarsın.
Bilgi Yurdu’muz Kızıl Hafız Ahmet Efendi ruhuyla yönetilmektedir.
En derinden sevgilerimle.
Gürsel Ekmekçi
CAN AKENGİN BİLGİ YURDU DERNEĞİ BAŞKANI
Bir tekne yarışı yapıyor, yelken, yelkenli ve okyanus görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Koç burcuna mensup olanlar için enerjinizin yüksek olacağı bir gün olabilir. İş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kendinizi daha motive hissedebilirsiniz. Aşk konusunda duygusal olarak hareket etmekten çekinmeyin, ilişkilerinizde derinleşme ve anlayış artışı yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi korumayı unutmayın. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda önemli kararlar alabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Ailevi konularda ise sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerinizde sabırlı ve anlayışlı olmanız, olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeye dikkat edin, dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirmeniz bugün sizin için oldukça önemli olacaktır. Umarım bugününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygularınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. İç sesinizi dinlemek ve duygusal ihtiyaçlarınıza yönelik adımlar atmaktan kaçınmayın. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için uygun bir gün olabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal dengeyi sağlamaya çalışın. Özellikle sağlık konularında dikkatli olmalı ve gereken önlemleri almalısınız. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için iletişim konularında başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Özellikle duygularınızı net bir şekilde ifade etmek ve karşınızdakilerle açık iletişim kurmakta avantajlı olacaksınız. Kendinize ve duygularınıza olan güveniniz artabilir. Ayrıca, yakın çevrenizle ilişkilerinizi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Keyifli ve verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Başak burcunu temsil eden kişiler bugün, detaylara dikkat etmeli ve planlarını titizlikle oluşturmalıdır. Bugün verimli olmak için işlerinizi düzenlemeniz gerekebilir. Ayrıca sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. İçinizdeki endişeleri kontrol altına almak için zihinsel ve duygusal bir denge sağlamaya çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanları için iletişim konularında olumlu bir gün olabilir. İlişkilerinizde uyum ve anlayışı arttırıcı etkiler hissedebilirsiniz. Duygusal dengeyi korumaya odaklanarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve keyifli sohbetlere katılabilirsiniz. İş ve kariyer alanında ise aklınıza yeni fikirler gelebilir ve projelerinizi ilerletebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Özellikle ortaklı işlerde işbirliği ve uyumu ön planda tutmanız size fayda sağlayabilir. Sağlık konularında ise bedeninize ve ruhunuza iyi bakmayı ihmal etmeyin. Kendinize zaman ayırarak stresi azaltıcı aktiviteler yapmak enerjinizi yükseltebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal anlamda derin bir bağlantı kurma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve duygularınızı paylaşmak size iyi gelebilir. Aynı zamanda içsel dünyanıza da zaman ayırmanız, kendi duygularınızı anlamlandırmanız ve kendinize şefkatli davranmanız önemli olabilir. İlişkilerinizi derinleştirmek için iletişim becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve kariyer hayatınızda önemli gelişmeler yaşayabilirsiniz. Hırslı ve kararlı tavırlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta, bencil davranmamaya ve işbirliği yapmaya açık olmaya özen göstermek olacaktır. Kendinize güvenmek ve doğru adımlar atmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM