Kurtuluşun 40 eserlik hikâyesi

Kurtuluşun 40 eserlik hikâyesi

Fotoğraf, illüstrasyon, cam ve cam heykel sanatçısı Gültekin Çizgen, Atatürk’ün “Nutuk” eserinden yola çıkarak Milli Mücadele’yi 40 resimle anlatıyor. Eserler, 10 Kasım’da Mecidiyeköy Metro İstasyonu’nda düzenlenen törenle sanatseverlerle buluştu.

Kurtuluşun 40 eserlik hikâyesi

Sergi Atatürk’ün Nutuk’ta başladığı gibi “1919 Mayıs’ının on dokuzuncu günü Samsun’a çıkışı” ile başlıyor. Onu “Amasya Genelgesi”, “Sivas Kongresi”, “TBMM’nin Açılışı”, “Sakarya Meydan Muharebesi”, “Çukurova, Gaziantep, Şanlıurfa Savunmaları”, “İzmir’in İşgali”, “Anadolu Kadınları Cephane Üretiyor”, “Cumhuriyet’in İlanı” ve “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” eserleri ve diğerleri izliyor. Eserlerdeki canlılık izleyenleri o güne, o ana götürüyor. Sergi, ulusumuzun kurtuluş mücadelesinin resimli bir bibliyografyası özelliğini taşıyor.

Sergideki en dikkat çeken özellik ise eserlerin yanına iliştirilen karekodlar. Telefonunuzun kamerası yardımıyla herhangi bir karekodu okuttuğunuzda, ilgili eserin büyük ölçekli halinin İstanbul’un farklı bir metro istasyonunda olduğu bilgisi geliyor. Metro İstanbul bu sayede, kentin birçok alanında sergiyi yurttaşlarla buluşturuyor.

“Cumhuriyetin 100. yılında ve 10 Kasım’da böyle bir sergiyi açmak nasıl bir duygu” diye sorduğumuz Çizgen, “Heyecan verici bir durum. Atatürk, Nutuk’ta bizim aileden bahseder. O yüzden kendimi de çok borçlu hissettim. Yaşasın Cumhuriyet” yanıtını verdi. Çizgen, sergideki eserleri, altı ay gibi bir sürede ortaya çıkarmış. Çizgen, bazı eserleri yaratırken yapay zekâdan da yararlandığını belirterek “Kaynak olarak bazı fotoğraflardan yararlandım ancak tüm eserler tamamen illüstrasyon çalışması” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47