Küçük Deniz Kızı, Suzume ve Savaş Atı filmleri,

Küçük Deniz Kızı, Suzume ve Savaş Atı filmleri,

 sinemaseverlerle buluştu

Walt Disney Stüdyoları 100. yılını Hans Christian Andersen’in halk masalı Küçük Deniz Kızı’ndan (1873) ikinci kez uyarladığı canlı aksiyon animasyon-müzikalle kutluyor.

Küçük Deniz Kızı, Suzume ve Savaş Atı filmleri, sinemaseverlerle buluştu

Andersen masalında evrensel bir olguyu yabancıyı, bilinmeyeni ele alır. Denizler kralı Triton kraliçe eşi insanlar tarafından öldürülünce kızlarının karaya çıkmasını yasaklar. En küçük kızı Ariel yeni yerler keşfetmek, farklı dünyalar görmek ister. Yasağa rağmen Ariel, Prens Eric’i boğulmaktan kurtarınca kimlik arayışı yolculuğuna çıkar. Çok gerçekçi bir denizaltı dünyası yaratan Rob Marshall öyküye, karakterlere, yorumlara odaklanarak eğlenceli, fantastik, yetkin bir film yapmış. Disney’in bugüne dek kadrosunda çok sayıda renkli insanın (beyaz olmayan) yer aldığı olağanüstü izlence başroldeki Afroamerikalı Halle Bailey’den ötürü ırkçı eleştiri aldı. Hoşgörüyü, farklılığı, renkliliği savunan, ayrımcılığı eleştiren filmde Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Javier Bardem, Melissa McCarthy, Daveed Diggs, Awkwafina oynuyor. Dansların koreografileri Afroamerikalı modern dans topluluğu Alvin Ailey Dans Tiyatrosu’na ait.

DOĞANIN GÜCÜ

Gündelik yaşantımızda afetlerle iç içe yaşar olduk, depremler, tsunamiler, sel baskınları, iklim krizleri, salgınlar, nükleer erime. Japon animasyoncu Makoto Shinkai ‘Suzume’ de ülkesini, halkını derinden etkileyen bu trajedileri eğlenceli, fantastik, mistik bir anlatımla irdeliyor. Lise öğrencisi Suzume, okula giderken Sota adlı gizemli bir gençle karşılaşır. Sota, yıkıcı dev solucanların ülkesine girip kaos yaratmaması için paralel dünyalardaki kapıları kilitler. Terk edilmiş mekânlar, harabeler Japonların yaraları gibidirler. İki genç birlikte bu eski yaraları iyileştirmeye başlar. Kötülükleri durdurma gücünün olduğunu fark eden Suzume çocukluğuna giderek annesinin gizemli kaybıyla yüzleşir. Filmin müziği doğanın, rüzgârın, toprağın seslerinden oluşur. Doğanın ve yaşamın gücünü, kutsal ruhlarla insanların etkileşimini, gelenek ve görenekleri duyarlı, soyut, gerçekle kurguyu karıştırarak anlatan Suzume yönetmen Shinkai’nin Japon mitolojisine olan tutkusunu yansıtıyor.

AMERİKAN RÜYASI’NIN KARANLIK YÜZÜ

Savaş Atı, oyuncular Gina Gammell ile Riley Keough’un  (Elvis Presley’in torunu) yönettiği bağımsız Amerikan sinemasından başarılı bir örnek. Sosyal dram, Cannes’da en iyi ilk film Altın Kamera ödülünü aldı. Güney Dakota’daki  Kızılderili rezervasyonu Pine Ridge ABD’nin en yoksul sekizinci büyük kampıdır. Halk kötü beslenir, diyabet hastasıdır, alkol ve uyuşturucu bağımlısıdır, kimse uzun yaşamaz. Lakota Oglala kabilesinden iki erkeğin yaşamda kalma savaşımını belgesele yakın anlık görüntülerle izleriz. İki çocuklu yirmilerindeki Bill işsizdir, 12 yaşındaki Matho içki, sigara içer, uyuşturucu kullanır ve satar. İkisinin de amacı zengin, özgür ve bağımsız olmaktır. Yazgıları örf ve adetler ile Amerikan rüyası arasında sıkışıp kalmıştır. Atalarının direnişini simgeleyen bizon gençleri topraklarına bağlar. Burada çocuklar, gençler tek başına büyürler. Amatör oyuncular Jojo Baptise Whiting ile LaDainian Crazy Thunder’ın doğallığı etkileyici.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM