KOLTUK

KOLTUK

Yaşarken en ufak bi ”ödül” gösterilmeyen bi şehirde doğduğumu biliyorum. Nasıl bi hırstır insanımızdaki, kendini beğenmişliktir, aşağılık kompleksidir, şu yaşıma erdim, aklım almadı, inanın?
Onore edilmeden ölmek, Giresun‘da ikamet eyleyen her sanat-edebiyat ve spor insanının alın yazısıdır.
Yapacak bişeyim yok.
****
Öldükten sonra ”sırma saçlı” ilan edileceğimi iyi biliyorum ama.
Bu nedenle vasiyet ettim zaten:
Nasıl olsa adım bi sokağa verilecektir, mümkünse Zeytinlik Mahallesi’nde bi çıkmaz sokağa verilsin. Gürsel Ekmekçi Çıkmazı!!!
Dünya durdukça dursun o sokak tabelası.
Yenilmiş haklarımı bundan daha iyi protesto edecek bi simge bulamadım çünkü.
****
Şükürler olsun, kadir kıymet bilir asil insanlarla da bezelidir ömrüm. Sayıları azdır, ama yaptıklarıyla, hiç diğilse 1 gece olsun mutlu uyuturlar adamı.
Sevgili Hasan Karaibrahimoğlu Amcam aradı geçenlerde.
Çoğunuz tanırsınız, şehrimizde bi dönem Belediye Başkanlığı da yapmış, Atatürk sevdasıyla ve kültür-sanat dostluğuyla gönüllerimizde taht kurmuş bi duayendir kendisi.
****
Bi bilge kadar derin, küçük bi çocuk kadar heyecanlıydı sesi.
Az evvel TV’de Nebil Özgentürk’ü izleyip izlemediğimi sordu. Diyemedim ki;
-”Valla Hasan Amcacığım, minik kızım Yağmur dahil, herkesin dikkatle takip ettiği diziler var televizyonda, evde bana sıra gelmiyor ki ekran başına geçmeye. Nebil Bey’in bi program yaptığını bile bilemiyorum”!!!
Kısaca;
-”İzlemedim” dedim.
****
Dinleyelim Hasan Karaibrahimoğlu’ndan gerisini;
-‘Şimdi Gürselciğim, Nebil Bey’e ulaşmam lazım. Diyeceklerim var. Programda İsmet Paşa ve Mevhibe Hanım’a ait kayıp koltuklardan söz etti. O koltuklar kesinlikle kayıp falan diğil, Giresun’da”…
Gerçekten çok ilginç idi anlattıkları.
İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’nün, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’ndaki özel koltukları çöpe atılma aşamasındayken kurtarılmış ve sadece iki kişinin çabalarıyla şehrimize getirilmiş.
Dönemin Giresun Milletvekili Sn. Mehmet Işık ve Belediye Başkanı Hasan Karaibrahimoğlu imiş bu iki isim.
Ve arkalarında İsmet İnönü-Mevhibe İnönü yazılı olan bu iki tarihi koltuk, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu salonunda protokol sırasına konulmuş.
Ne büyük bi onurdur şehrim için.
****
Giresun ilinde, elbette bi vilayet kadrosu vardır çok değerli kültür-sanat insanlarından oluşan.
Giresun ilinde, elbette bi belediye kadrosu vardır çok değerli kültür-sanat insanlarından oluşan.
Giresun ilinde, elbette bi üniversiteli akademisyenler kadrosu vardır çok değerli kültür-sanat insanlardan oluşan.
Eskisiyle-yenisiyle, çok değerli milletvekilleri vardır elbette, elleri kolları her yere uzanabilen.

Ama, Hasan Amca’mız, Nebil Özgentürk’e ulaşıp, konu hakkında bilgilendirilmesi görevini bana vermişti.
Sağ olsun, Allah başımızdan eksik etmesin.
****
(Mail adresine, sosyal medyadaki hesabına, en son çıktığı TV kanalına, aklıma gelen her yere ulaşıp, kısaca konuyu anlatarak, ”Nebil Bey’in bizi aramasını” rica ettim. Kendimin ve Hasan Amca’mızın cep numaralarını vererek. Elimden gelen şimdilik budur)
****
Seversin, sevmezsin.
Devlet adamlığı yönünü beğenirsin, beğenmezsin.
Ama, Kurtuluş Savaşı’mızın en büyük kahramanlarından birinin hatırasının şehrimizde yaşatılıyor olmasından gurur duymamak, sadece ve sadece emdiğin sütün kalitesine bağlıdır kardeşim, başka ne diyeyim?
Hele ki bugün ”sanatına tükürülen”, hele ki ”heykelleri ucube bulunan” bi memlekette, İsmet Paşa ve değerli eşinin daha 100 yıl evvelden birer sanatsever olarak yaşamasının hakkını teslim etmemek günahtır kardeşim, başka ne yazayım?
Duyduğum andan beri tüylerim diken diken yaşıyorum yahu.
****
Sevgili Hasan Amcamın varlığıyla onur duyarak gittim baktım o koltuklara. Arkalarında isimler yazılı olan minik plaketlere saygıyla dokundum ellerimle.
Ama???? Hiç de eskilerden kalma gibi diğildi o koltuklar??? Bu kez ben aradım kendisini ve öğrendim acı gerçeği.
O tarihsel koltuklara çürümeye yüz tutmuş meğer ve bi depoya kaldırılmış. Yerlerine simgesel de olsa yeni iki koltuk konulmuş.
****
(İşin tek tesellisi, İsmet Paşa’nın şimdilerde milletvekili olan kız torununa, o eski iki koltuk gösterilmiş Giresun’da, Hasan Karaibrahimoğlu’nun başkanlığı döneminde.
Ne güzel bişeydir, helal olsun)
****
Şimdi, Belediye’mizin Sn. Başkanı’na düşen; depolara atılmış o iki tarihsel koltuğu, daha da çürümeden, aslına uygun biçimde onarmak, gün yüzüne çıkarmaktır.
Kurtuluş Savaşı’mızın diğer kahramanı Osman Ağa’nın şehrini yönetenlere yaraşan budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM