Kedi Yavrusu Miyavlıyor…

Kedi Yavrusu Miyavlıyor…

Dışarıda miyavlıyor; mutfak penceresinden sesini duyuyorum; bahçede olmalı, bizim daire birinci katta olduğu için bahçedeki sesler rahatlıkla evden duyuluyor.
Kedi yavrusu sürekli miyavlıyor; tüm acizliğiyle, muhtaçlığıyla. Bilmiyorum, ya birisi getirip bırakıp gitti, ya da bahçedeki birçok kediden biri yavruladı ve yavrusuna bakamıyor. Yukarıdaki komşu dışarıya su koyuyor, korunacak kutular koyuyor, ama başka kediler de orada kalmak istediğinden aralarına kavga çıkıyor ve bazı erkek kediler yavrular küçükken parçalıyor.
Bütün bunlar çevremde olup bitiyor ve ben tam anlamıyla çaresizlik yaşıyorum. Kendi başıma çözemeyeceğim kadar kapsamlı bir sorunla karşı karşıya geldiğimi düşünüyorum. Şöyle düşünüyorum: Diyelim bahçedeki sahipsiz kedileri besledim, baktım, semirdiler ve çoğaldılar. O zaman kedi çiftliğine dönecek bahçe ve bunu ben istesem dahi, apartman sakinleri istemez. Haklılar. Toplasam veterinere götürsem, tek başına yapılacak bir iş değil. Kediyi yakalamak, kafese koymak, veterinere götürmek, beklemek, sonra bakımını yapmak.. Haydi diyelim bizim apartman kedilerini kısırlaştırdım, ama sadece bizim bahçe değil ki, etraf sahipsiz kediyle dolu. Hepsiyle ilgilenmeyle kaktığında al sana bir proje, bilgi, zaman, emek ve takip gerekli. Ben ise zaman fakiriyim.
**
Apartmanın kuzeyindeki aşağıda yoldan yürüyorum; üç dört haftalık bir kedi yavrusu yoldan geçen bir arabadan canını zor kurtararak park etmiş bir arabanın altına kaçtı. Oradan sesini duyuyorum, boğuk bir miyavlama, korkuyla, tüm acizliğiyle miyavlıyor; kendini koruyacak bir kucağa ihtiyacı olduğu çok belli. Yapacağım bir şey olmadığına zaten karar vermiş durumdayım, içim burkularak yoluma devam ediyorum. O kedi yavrusunun gözüyle dünyaya bakıyorum ve kendi algılama düzeyimle karşılaştırıyorum. Ben ‘araba,’ ‘hız,’ ‘tehlike’ nedir biliyorum. Ayrıca, ‘bunlar neden böyle?’ onun da farkındayım, anlıyorum. ‘Araba nedir,’ biliyorum. ‘Yolda nerede, neden hızlı gidilir,’ biliyorum. ‘Nasıl tehlikeli olabilir,’ biliyorum. ‘Bütün bunlar ne zaman tehlikesiz, emniyetli olabilir,’ biliyorum. Kedi yavrusunun bunları bilmesi ve kendini ona göre ayarlaması mümkün değil. Varoluşunun potansiyeli bunu anlayacak şekilde yaratılmamış. Bu ortamda onun bir koruyucuya ihtiyacı var.
**
Evimin yakınında bir çocuk parkı var. Birçok anneler, babalar, büyükanne ve büyükbabalar çocuklarını getirmişler, çocuklar oynaşıyor. Etrafta gezen bir kedinin peşinde çocuk koşuyor, ‘koşma, kovalama, kedi şimdi seni tırmıklar, ısırır, hasta olur, ölürsün,’ diyor bir kadın. Bir erkek kediye bir tekme sallıyor, kedi canhıraş bir ses çıkarıp top gibi havada uçtuktan sonra, korkarak çalıların arasına karışıp yok oluyor. Çocuk korkuyla gözlerini açıp önce adama, sonra kadına, bakıyor. Bir başka kadın çocuğun üstünün kirlenmesini istemediği için sürekli onu toprak, kum ve çimenden uzak tutmaya çalışıyor. Ve bu arada sürekli söyleniyor. Mutsuz bir kadın. Bu arada bir büyüğün çocuğun eline vurmasından kaynaklanan şap, şap, şap sesleri duyuyorum ve bunu acıyla ağlayan bir çocuk sesi takip ediyor. Baktığımda öfkeli bir baba görüyorum. Konuşmak, anlatmak yok. Köpek hırlamasına benzer bir sesle, öfkeyle, bir daha yapmaması gereken bir şeyi tembihliyor. O an, bütün bunlar olurken, bu insanların – kediden korkutan kadın, kediye tekme atan adam, elini kirletme diyen kadın ve çocuğunun eline vuran adam – kötü niyetten değil, normal olarak doğal varoluşlarını yansıttıklarını biliyorum. Bildikleri doğru şeyleri yapıyorlar. Ve ben, o an, onlara gidip yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyecek bir durumda değilim. Böyle yapmaya kalkarsam, bu davranışımdan hayır değil, şer çıkar. Deminden beri anlattığım ortamlar öğrenme amaçlı konuşmaların yapılmasına uygun ortamlar değil.
**
Bu çevrede büyüyen bir çocuğun hayvanlara duyarsız, empati yoksunu, kendini güçsüz hisseden, doğadan kopuk, güçlüden korkan, zayıfı umursamaz ya da ezen, soğuk, bıkkın, küskün ve öfkeli bir insan olarak yetişmesine hayret etmiyorum.
**
Peki, bütün bunların farkında olarak ben ne yapıyorum? Zamanımı daha bilinçli ve verimli bir şekilde kullanma azmim bileniyor. Daha bilinçli olarak okumaya, konferans ve seminer vermeye, danışmanlık yapmaya, televizyon programları yapmaya ve en önemlisi kitap yazmaya yönleniyorum.
Peki, yararı oluyor mu?
Bana gelen geri bildirimlere göre, evet. Buna inanmak istiyor, geleceğe umutla bakmak istiyorum. Biliyorum: insanın ve kültürün değişimi uzun ince bir yolda yolculuk; bu yolun kestirmesi yok.
Lütfen unutmayalım: Öfkenin olduğu yerde anlayış, anlayışın olduğu yerde öfke gelişemez.
Doğan Cüceloğlu (15.09.2013)
Bir şunu diyen bir yazı'Kedi Yavrusu Miyavlıyor...' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM