KEDİ

KEDİ

Yakın dostlarım bilir, hayatta elle tutulur tekbi yanım varsa, kedi babası olmamdır. Bıcır, Greyfurt, Üzüm, Heri falan hepbir yaşarız biz. Evin adamı gibidir, Allah’ın emanetidir, evlat yerindedirler.
Misal Bıcır’ımız, halis-mulis Siyam’dır. Yani kendi kedimiz diye demiyorum, harbiden asil bi kişiliğe sahiptir kerata.
Ağzı var dili yok, hanım hanımcıktır.
Ne tekirler, sarmanlar, ne scottichler falan istedi de vermedik kızımızı, anlayın, o derece.
****
Siyam kedileri, yaratılışları itibarıyla ”tapınak bekçisi” ruhu taşır imiş.
Canlı tanığıyım. Her gece, büyük kızım Çiğse’nin odası önünde ”nöbet” tutuyo çünkü.
Beraber büyüdüler.
****
Minik Yağmur’umsa bebekliğinde;
-”Haydi babaa, koşşş, koşalımmm, Bıcıy’ı yakalayalımmm” diye bağırıp çağırdığı için, o gün bu gün;
Araları biraz limonidir.
****
Beni soracak olursanız??
Günde bikaç kez gelip dudaklarımdan öper Bıcır. Daha da ilgilenmez.
Öyle çok da samimi diğilizdir yani!! Asil hayvan, mesafe koyar. Yalakalık bilmez.
Diyelim eve bi konuk gelir, Bıcır şöyle bi süzer uzaktan. Bu bakışlar; “Kimmiş la ahabu gelen, ne işi varmış bizde ” anlamındadır. Çok da oturmadan bi an evvel kalkıp gitsin uyarısı içerir. Gidene kadar da ortadan kaybolur zaten.
Kediler, evlerin gerçek sahibidir, bizler onların yanında kalan garibanlarızdır asıl.
****
Daha evvel de yazdım idi. Bi ara hasta gibi oldu Bıcır. Bi tuhaflaştı, bi salaklaştı…
Götürdüm veterinere, dolmuşa atıp;
-”Bi sivil, bi kedi” diyerekten kaptan şoföre.
****
Veteriner dostum, epey bi uğraştıktan sonra, zorla koyduydu teşhisi;
-”Yaa Gürsel abicim, milyonda bi olur bu kedilerde, sizin kedi kedilik duygusunu yitirmiş”!
Rezil oldumdu arkadaşlara. Susmadılardı daha bi ay;
-”Gürsel Ekmekçi’nin kedisi anca bu gadar olur”.
****
Geçen  bi ablamız. Kedi almış evine. Kargadan başka kuş bilmem ya, sordum hemen;
-”Siyam mı abla”?
-”Yok. Bildiğin sokak kedisi”.
-”İyi etmişsin abla. Sevaptır”.
-”Tabi sevaptır. Yetim diye aldım”.
(Durup bakacan bu güzelliğe şimdi. Böyle bi bakış biçimi dünyanın hangi şehrinde olabilir ki başka? Yetim kedi!!!)
(Hem zaten bütün kediler yetim diğil midir? Ana babasıyla büyüyen kaç kedi tanıyoruz?)
****
Bıcır’ımız yaşlandı. 1 aylıkken geldiği evimizde, 15 yıldır yaşamı paylaşıyoruz çok şükür. Kendi adıma, pek çok şeyi O’ndan öğrenmiş olmanın huzuru içindeyim.
Kalbimdeki sonsuz Allah inancını bile bu kediciğe borçluyum ben.
Ve nasıl bi hesapsa… Kim, hangi yetkiyle uydurduysa… İnsan yaşına uyarlandığında… 90 yaşında imiş bizim kızımız artık?
Hareketlerinin yavaşlamasından anlamıştım zaten. Hoplayıp zıplamaları, kapılara tırmanmaları azalmıştı. Arada bi kedilik damarı tutup yaramazlık yapınca benden yiyordu lafı;
-“Gız rahat dur! Sanki essahtan kediymiş gibi”…
****
Bıcır’ımız dün gece Giresun Hayvan Hastanesi’ne kaldırıldı. Elden ayaktan düşmüş idi iyice. Bu sabah bi “veda yazısı” yazacağımdan korkuyordum.
Şükür ki ölmedi. Karaciğer yetmezliği tanısıyla geri geldi hastaneden. Bundan sonra özel mamalar, özel ilaçlar ve özel bakım gerekecek imiş. Biz, en ufak bi soğuk algınlığına tutulsak, sanki doktor gibi başımızda durur idi Bıcır.
Şimdi biz duracağız.
****
Veterinerlerin tamamının cennetlik olduğunu düşünürüm.
Bazen de gülerek sorgularım; yahu bu hayvan hastalıkları nasıl saptanabildi ki? Öyle ya, ne okuyup prof olabilmiş bi kedicik gördük, ne de dişim ağrıyor diyip diş hekimine gitmiş bi köpecik… Yani ne gibi bi ölçümle anlaşılabildi, bizimkinin karaciğer yetmezliği?
Uzatmayayım.
Tüm veterinerlerin tuttuğu altın olsun. Dünyada hangi meslek bu denli yüce olabilir?
****
Geceleyin karanlıkta. Başını öne eyer. Bıcırla dolu günlerini bir bir anımsar…
Bi melekle aynı evi paylaşmış olduğunu anlar… Bi ömrün finali olduğunu bilir…
Ellerini göğe açar…
Ağlar, ağlar, ağlarsın.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM