KAHRAMAN

KAHRAMAN

Zülfü Livaneli’nin ”Bütün Kuşların Uykusu” adlı kitabından; ”Bütün kuşların uykusu bi çocuğun gözüne akar” gibisine bi cümlecik kalmış aklımda kala kala. Sıkı laftır. Üstad, işini bilir. Martı gürültüsüne uyandım sabah sabah. Gözümden uyku akıyor idi oysa.
Ve belediyemizin vefat ilanları başlayınca sokak hoparlörlerinde, anladım ki saat 9 buçuktur, gözlerimi açmanın tam vaktidir.
****
Barış Manço’nun yokluğunun yetimliği var kalbimizde. Yine ölüm yıldönümü gelip çattı. Keşke her 1 Şubat’ta, yeniden yeniden, Barış Manço’nun ölüm ilanı verilse, ardından tüm caddeler şarkılarıyla inlese bi beş dakikacık.
Yine de yetmez. Belediyemizin kayıp eşya bürosuna ”Allah sevindirmek istediği kuluna önce eşşeğini kaybettirir sonra buldururmuş” görselleri asılsa. Atasözlerimiz yeni kuşaklara canlı canlı yaşatılmış olsa. Nerede o günler kardeşlerim, kim akıl edecek? Dahası, belediyemizin hayvan barınağı tesislerinde ”Kayıp eşşek bürosu” açılsa. Arada bi elimizde çiçeklerle oraya gidip ”Seni çok çok özledim arkadaşım eşşek” şarkısını söylesek.
Barış Manço pekbi mutlu uyusa.
****
Bi tarafı çocuk kalmak her zaman iyidir.
Misal; ”Beni ne çok çocuk okursa / O kadar yaşarım ben” demiştir , koca ozan Fazıl Hüsnü Dağlarca bi şiirinde. Ve şiirlerin en hasını Arif Damar yazmıştır vaktiyle; ”Haziranda kiraz dalı / Çocuklar uzansın diye / Yere doğru / Eğilir” diyerekten…
Bencileyin, salt bu şiirlerin yüzü suyu hürmetine katlanırım her derdime. Başka ozanlara pek de ısınamam ne yapsam.
Hem, boşuna kimsenin poposunu yırtıp şair olmasına gerek de yok diye düşünürüm arkadaşlar. Diyecez diyecez şu türkünün dediğini diyemiyoz işte 300 yıldır;
-”Bi elim yar goynunda / Bi elim boşa gider”!!!
Yar koynunda olmayan el boştur…
****
Şehr-i Canan’ımızın koynundaysa silolar var şimdi. Sn. Cumhurbaşkanı’mızın talimatına karşın yıkılamayan ucubeler…
Oysa Giresun limanı, aynı zamanda bi mesire yeridir de… Taşbaşı Parkı denilen dünyanın en güzel çay bahçelerinden birine sahiptir. Dünyada, bi asma köprüyle gidilen ilk ve tek mekandır.
Anlatmalıyım bilmeyene;
Boğaz Köprüsü bile yoktu, bizim sahilden Taşbaşı Parkı’na geçişimizi sağlayan bi köprümüz var iken. Küçüktü, estetikti, masalsıydı, taştandı o köprü. Minik aklımla ben; ”Köprüden geçti gelin / Saçbağı düştü gelin” türküsünü Giresun türküsü sanırdım hep. Oradaki saçbağı sözcüğünü taşbaşı olarak anlardım çünkü.
Çocuklar ne anlarsa, doğrusu odur. Ozanların ozanı Fazıl Hüsnü Dağlarca yalan mı söylüyo???
****
Şimdi o limana girmenin yasak olduğu bi yana, tarihi asma köprümüzü bile yıktılar da yenisin yapamadılar.
Sanırım, şehrimizin her gün biraz daha çirkinleştirilmesini, bunun adeta ”kasten” yapılmasını Allah’a havale etmekten başka çıkar yolumuz kalmadı.
Geçenlerde, iyi bi dindar olmamakla birlikte, büyük bi Allah inancı taşıdığımı iyi bilen bi dostum, açtı yine malum konuyu, aklınca beni konuşturacak;
-”Yaa Gürselcim, peygamberler neden hep aynı coğrafyaya inmiş? Yok mu bu işte bi sakatlık? Mesela niçin bi İngiliz, bi İtalyan peygamber yoktur ki kardeşim” dedi??
Yanıtı basittir oysa;
– ”Bak gaymaam, olay tamamen isimle ilgili. Örneğin, Altobelli diye bi peygamber olsa kimse inanmaz ki herife. Veya ne biliyim, Arçibıld adındaki bi peygamberi bizim bu coğrafyada kimse ciddiye almaz ki. Halbuki bak, kurban olduğum Hz. Muhammed ne kadar güven verici bi isim, daha adını duyar duymaz mecbur tüylerin diken diken oluyo, ruhun sarsılıyo”…
İkna oldu dostum. Daha 50 sene bu mevzuyu düşünmez.
****
Filmlerdeki kahramanlardan diğilim ki, bu konularda daha çok kalem oynatayım. Elim kolum bağlıdır, kutsala dokunmak tarzım da, haddim de diğildir.
Ama derim ki bazen. Tek kolumu bandajla sırtıma sabitlesem, uzun kollu gömlek giyip cadde’den aşşaa insem, millet boşta sallanan gömlek koluna bakıp bakıp; ”Ooo, bakın işte filmlerdeki kolsuz kahraman geçiyo” dese.
Sonra anneme kahvaltıya gitsem, annem bana kızsa; ”Ula oolum golunu neden bantladın, deli misin sen, çöz şunu” dese…
Bu koşullarda nasıl kahraman olayım?
****
Ama sözü bi diğer ”kahraman” ozanımız Mahsuni Baba’ya bırakabilirim burada;
-”Ben hoca değilim muska yazmadım / Ben hacı değilim arap gezmedim / Kuvvetliyi sevip zayıf ezmedim / Namussuza boyun büktüm ise yuh”!
Mahsuni Şerif böyle yazmış işte.. Arap gezmemek!!!!!! Bi söz dünyaya bedeldir. Bi Anadolu halk ozanı tüm doktrinlerin üzerindedir.
****
Şiirden söz ettim zaten. Bi de türkülerimiz… Başka neyimiz kaldı ki sarılacak? İşte, bizim Asma Köprümüz kadar mübarek bi köprüye getireceğim sözü.
Drama Köprüsü’ne.
Yahu, bakın beni üzmeyin. Şu türküyü bari düzgün söyleyin. ”Debreli Hasan” diğildir aslı, ”De bre Hasan”dır. Hadi bi mırıldanın da duyayım;
-”At martini de bre Hasan dağlar inlesin”.
Ruhi Su’dan iyi mi biliyonuz yahu?
****
Barış Manço’yu yazmaya oturdum, söz nerelere dolandı yahu? İnanın, ben de şaşkınım. Bari mevzuyu, asıl halk kahramanları olan mahalle berberlerine bağlayıp bitireyim.
Bizim geçmişin mahalle berberleri, havada makas şaklatmaya bayılan insanlar idi. O esnada makas, saçımızla temas etmediği halde, derinden bi ”şak şak şak” sesi berber dükkanının boşluğunda yankılanıp dururdu hep. Kötü ruhları kovan bi büyücü misaliydi berber amcalarımız, zararlı kepekleri kovalayan değişik bi tür ritüel peşinde gibiydiler de ayrıca.
Artık o kahramanlarımız da yoklar.
Gerisini Allah bilir.
****
Hadi size bi de Giresun türküsü söyliyim giderayak. Barış Manço da çok severdi şehrimin türkülerini. Belki ruhu şad olur;
-”Güneş ibrik ısıtmaz / Göynüm yari unutmaz / Garagöl’den gar gelse / Yüreğimi soğutmaz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmakta zorlanmayacaksınız. İletişim becerilerinizle etrafınızdaki insanları etkilemeyi başaracaksınız. Kendinize olan güveniniz artacak ve cesaretinizi kullanarak yeni fırsatlara adım atabilirsiniz. Önemsiz ayrıntılara takılmadan büyük resme odaklanmanız gerekebilir. Aşk hayatınızda ise romantik ve tutkulu bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha iyi anlayacak ve ifade edecek bir enerjiye sahip olabilirsiniz. Romantik ilişkilerde derin duyguların paylaşımı için uygun bir gün olabilir. Ancak, sabit fikirli olmaktan kaçının ve esnek davranmaya çalışın. İş hayatında ise sorumluluklarınızı hatırlamanız ve üzerine düşen işleri planlı bir şekilde tamamlamanız gerekebilir. Sağlık konusunda ise yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizde fayda var.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanıza dönüp, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemekte fayda var. Sevdiklerinizle daha fazla iletişim kurarak anlayış ve destek bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmak da bugün önemli olacaktır. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için cesur adımlar atmaktan çekinmeyin. Umarım güzel bir gün geçirirsiniz!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, gündelik hayatınızda planlarınızı gerçekleştirmek için motive olacaksınız. Kararlı ve karizmatik tavırlarınızla çevrenizde olumlu etkiler yaratacaksınız. Yakın çevrenizdeki insanların size olan desteği sizi motive edecek. Aşk hayatınızda tutkulu ve romantik bir gün geçirebilirsiniz. Olumlu düşüncelerinizle enerjinizi yüksek tutmaya devam edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara odaklayın ve disiplinli bir şekilde işlerinizi halledin. Zihniniz hızlı çalışacak, fakat aynı zamanda dikkatinizi dağıtabilecek şeyler olabilir. İletişimde açık olmaya özen gösterin ve karşınızdakilerle anlaşmaya çalışın. Planlı ve düzenli hareket ettiğiniz sürece başarıya daha hızlı ulaşabilirsiniz. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamaya öncelik vermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınızı artırabilirsiniz. Başkalarıyla iletişiminizi dengede tutmaya özen göstermek ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve diğerlerinin fikirlerini de önemsemeye dikkat etmeniz gerekebilir. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Partnerinizle aranızdaki bağları güçlendirmek için zaman ayırmak keyifli olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak derin düşüncelere dalabilirsiniz. Kendinizi ve ilişkilerinizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz. İçsel huzurunuzu sağlamak için meditasyon veya yoga gibi rahatlatıcı aktivitelere vakit ayırmanız faydalı olabilir. İletişimde hassas olmaya çalışın ve anlayışlı bir tutum sergileyin. Bugün çatışmalardan kaçınmak için sabırlı ve esnek olmanız önem taşıyor. Umarım gününüz güzel geçer!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Oğlak burçları için kariyer konusunda önemli bir gün olabilir. Kendinizi iş projelerine adamanız veya profesyonel hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Öz disipline, sabırlı ve kararlı olmanız, bugünün getirdiği fırsatları en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. İletişimde açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Sonuç olarak, bugün, hedeflerinize odaklanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.

Nisan 14, 2024, Yorum yok Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. A A A Güven BaykanYayınlanma: 14.04.2024 – 12:17Güncelleme: 14.04.2024 – 12:17 Janoska Ensemble: Müziğin Sınırlarını Aşan Yaratıcı Bir Yolculuk Abone Olgoogle-news Play Video Müzik dünyasında yeni ufuklar keşfeden ve sınırları zorlayan Janoska Ensemble, 28 Nisan Pazar günü saat 19:00’da Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda unutulmaz bir performansa imza atacak. Deutsche Grammophon etiketiyle 2016 yılında yayınladıkları “Janoska Style” albümüyle altın plak ödülü kazanan topluluk, dinleyicilere benzersiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Kemanda Ondrej ve Roman Janoska ile piyanoda František Jan’ın sahne alacağı bu muhteşem konserde, aileleri tarafından altı nesildir aktif müzisyenlik geleneği sürdüren sanatçılar, özgün tarzlarıyla dinleyicileri büyüleyecek. Janoska Ensemble, klasik müziğin zarafetini ve tutkusunu modern füzyon ve crossover yaklaşımlarıyla harmanlayarak benzersiz bir müzikal deneyim sunuyor. Üyelerinin birinci sınıf klasik müzik eğitimi ve ödüllü bireysel başarılarıyla donanmış olmaları, onları müzik dünyasının zirvesine taşıyor. Bu unutulmaz geceye tanıklık etmek ve Janoska Ensemble’ın büyüleyici performansını dinlemek için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın! Ankara Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan Janoska Ensemble konseri, sadece müziğin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin müzisyenlerine destek olacak. Konserden elde edilecek olan gelir, konservatuvar öğrencilerine burs olarak aktarılacak.