Kahkahamız da Oldu Kirpiğe Takılı Gözyaşımız da: “Zeki Alasya”

Kahkahamız da Oldu Kirpiğe Takılı Gözyaşımız da: “Zeki Alasya”

Pınar Çekirge, 8 Mayıs 2015’de aramızdan ayrılan Zeki Alasya’yı yazdı…

“O, bu ülkenin sahne labirentlerinde ömür törpüsü bir yaşam sürdüren, kendi öyküsünü dokuyarak geçip giden bir sahne emekçisi. Cesur bir komik. Ve tabii ki, her komik gibi sivri dilli, bir sahne muhalifi…” (1)

Şimdi düşünüyorum da, her defasında imdadımıza yetişmişti Zeki Alasya. Hayata tuttuğu ayna ile, bize bizi onaylattı. Yedek anahtar oldu. Kapalı kalmış, kapalı kalması istenmiş kapılarımızı açtı. Kavrulan yüreklerimizi serinletti. Hoşgörünün, mizahın gücünü anlattı. Suskun gecelerimize pencereler açtı. Tiyatro, sinema, televizyonda oyuncu ve yönetmen olarak içimize işleyen karakterlere hayat verdi… Kahkahamız da oldu kirpiğe takılı gözyaşımız da.

Zeki Alasya 5 yaşında (Foto: Habertürk)

Millî Türk Talebe Birliği Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Devekuşu Kabare Tiyatrosu yılları…

Kapalı gişe oynayan, izleyici rekoru kıran oyunlar :

Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski, Hababam Sınıfı, Vatan Kurtaran Şaban, Bu Şehr-i İstanbul, Aşk-u Sevda, Yar Bana Eğlence, Dev Aynası, Astronot Niyazi, Ha Bu Diyar, Dün Bugün, Haneler, Yalan Dünya, Çıktık Açık Alınla, Biz Bize Benzeriz, İnsanlığın Lüzumu Yok, Gergedan, Ajda Pekkan / Büyük Kabare, Beyoğlu Beyoğlu, Reklamlar, Deliler, Aşk Olsun, Yasaklar, Geceler….

Zeki Alasya’nın rehberlik yaptığı günlerden bir fotoğraf…(Habertürk)

Metin Akpınar, Ahmet Gülhan, Oya Alasya, Nilgün Belgün, Ayşen Gruda, Kemal Sunal, Ulvi Uraz, Selma Sonat, Ali Yalaz, Funda Postacı, Nezih Tuncay, Selim Naşit, Suat Sungur, Halit Akçatepe, Cihat Tamer, Bilge Şen, Nükhet Duru, Aytaç Öztuna, Sema Yunak, Ertuğ Koruyan, Asuman Arsan ile paylaşılan sahneler. Turneler. Ödüller.

Okan Bayülgen‘in “Zamanın Tozu PUDRA ” ( 2007 ) adlı kitabında:Ben çok şanslı bir adamım. Bu işte çabuk yükselmek olsun, bir yere gelince orada kalabilmek olsun; bunlarda şansımın büyük payı vardır” diyor Zeki Alasya ve şöyle devam ediyor :

Hababam Sınıfı’, ilk kez 1966’da tiyatro oyunu oldu. (Foto: Habertürk)

“Profesyonel olduğum ilk tiyatroda Yıldırım Önal gibi bir dev ile oynamaya başladım örneğin. Bu şans beni ömrüm boyunca hiç terk etmedi. Yıldırım Önal gibi, Altan Karındaş Hanımefendi gibi ; ne bileyim Asuman Korat‘lar gibi, Ziya Demirel‘ler gibi kişilerle profesyonel hayata merhaba demek büyük şanstır. Ama bu tiyatro, o senenin sonunda kapandı. Bu arada ben Arena Tiyatrosu’nda profesyonel olduğumda, Türk Talebe Birliği sırasında bir tanışıklığımız olan ve sağlam bir dostluğun başlangıç yıllarını yaşadığımız Metin Akpınar da Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda profesyonel olmuştu. Tahmin edersiniz ki, Ulvi Uraz’ın amatör tiyatrocular üzerindeki etkisi çok büyüktü. Mitleştirdiğimiz, hayran olduğumuz biriydi. Bir gün Arena Tiyatrosu’nda beni seyretmiş; çağırdı beni! Böylece bir yıl da Ulvi Uraz Tiyatrosu‘nda oynadık. Şansımın ikinci basamağı da bu.”

Zeki Alasya‘nın omuzundaki şans perisi onu hiç bir başına, yalnız, çaresiz bırakmayacaktı..

Devekuşu Kabare’nin ilk günleri…

“Şansı boşu boşuna söylemiyorum. Bir gün Haldun Taner’le yolda karşılaştık. Haldun Bey dedi ki ‘Vatan Kurtaran Şaban’ diye bir oyunum var, haydi gelin bir tiyatro kuralım, bunu oynayalım! ‘Şans mıdır değil midir, şimdi söyleyin bakayım bana? İstiklal Caddesi’nde iki kişi yürürken karşıdan Haldun Bey çıkageliyor. Haldun Bey istese, bizi tabii ki bulurdu ya da biz istesek gider Haldun Bey’e ‘Bir şey yapalım Hocam’ derdik. Ama işte hiç bunlara gerek kalmadan öylesine bir karşılaşma…Ne dersiniz buna? Ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu‘nun ön çalışmaları başladı. Ahmet Gülhan, ben, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, o zamanki eşim Oya Alasya, Funda Postacı çekirdek kadroyu oluşturuyorduk. Başımızda Haldun Taner olmak üzere, 1 Eylül 1967 senesinde perdeyi açtık.”

Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisi tiyatro, gazino sahnelerinde, radyoda, beyaz perdede, televizyon ekranlarında fırtınalar estiriyor, bir toplumun kolektif bilinçaltına bir daha hiç çıkmamak üzere yerleşiyorlardı. Onlar çok sevildiler. Müthiş bir ikiliydiler çünkü. ‘Bizden’diler. Bize ait, bize dair şeyler anlatıyor, sesimize seslerini katıyorlardı.

Sinema dedim de, Zeki Alasya‘nın yönettiği “Dikenli Yol” filmi beni çok etkilemişti.Bugün bile, o filmi her seyrettiğimde ruhumun acıdığını hissederim.

8 Mayıs 2015 sabahı, Yavuz Pak ile Ankara’daydık. Havaalanından Ulus’a doğru giderken, radyodan verilen haberle bir an dona kaldık. Zeki Alasya aramızdan ayrılmıştı.

Hayatlarımızdan bir yaprak daha kopmuştu. Tıpkı Avni Dilligil, Ulvi Uraz, Heyecan Başaran, Altan Erbulak, Cüneyt Türel, Eşref Kolçak gibi Zeki Alasya da geçmiş Mayıs’lardan birinde çekip gitmişti…

PINAR ÇEKİRGE

 

Kaynakça: (1) Özgentürk Nebil. “Bir Yudum İnsan Belgeseli: Zeki Alasya ” .

0
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM