İstanbul Arşivlerindeki 40 Kadın

İstanbul Arşivlerindeki 40 Kadın

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yayınları işbirliğiyle hazırlanan “Kadın Özel Arşivlerinde 40 Kadın 40 Hayat” kitabı okurlarla buluştu.

İstanbul Arşivlerindeki 40 Kadın

İBB’nin katkılarıyla hem kadın merkezli arşivcilik hem de İstanbul kadın tarihinin aydınlatılması konusunda önemli bir adım daha atıldı.

Vakıf ve İBB Yayınları koordinatörlüğünde, kütüphane kolektifinin denetiminde hazırlanan, Aslı Davaz, Tülin Tankut, İncila Bertuğ gibi alanında uzman yazarların kaleme aldığı geniş kapsamlı kitapta, vakfa bağışlanmış16 kadının arşivi ile İstanbul’un diğer kadın merkezli arşivlerinde muhafaza edilen, çoğu alanının öncüsü olan 40 kadının hayatı fotoğraflar eşliğinde bir araya getirildi.

Yayın yönetmenliğini Ahmet Bozkurt’un, editörlüğünü Ayşegül Sönmezay’in yaptığı kitap, Pertevniyal Valide Sultan’dan başlayarak Fatma Aliye, Halide Edip, Sabiha Sertel, Necile Tevfik, İsmet Kür, Behice Boran, Adalet Ağaoğlu, Şirin Tekeli’den Şefika Şehvar Beşiroğlu’na kadar 40 kadının özel arşivi üzerinden yaşam öykülerini okurların ve araştırmacıların hizmetine sunuyor. Bu çalışma Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nın yanı sıra Atatürk Kitaplığı, Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi, Tek-Esin Vakfı, Salt Araştırma, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) gibi kurumlarda yer alan arşivlere de dikkat çekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM