İNSANIN İÇİ BİLİR!

İNSANIN İÇİ BİLİR!

Geçenlerde Twitter hesabımda şu cümleyi yayınlamıştım:
Kendi bütünlüğünü tamamlayamamış, kendine saygı ve sevgisini geliştirememiş kişi, başkasını gerçek anlamda sevemez. (İçimizdeki Çocuk)
Yorum kısmında bir okurum, sormuş: “Kendi bütünlüğünü tamamlamış bir birey var mıdır? Söz konusu bu bütünlük canlı mıdır, yoksa daima sabit midir? Başka bir okurum da, “Bütünlüğün sonradan tamamlanması mümkün mü?” diye sormuş.
Bu konuda kısaca yazmaya karar verdim. Yürürken, araba kullanırken, iş ortamında, lokantalarda, kafelerde asık suratlı, mutsuz, gergin, gözlerinin ışıltısı kaybolmuş insanlar görüyor musunuz? Ben görüyorum, hatta o insanların çoğunlukta olduğu bir toplum olduğumuzu düşünüyorum.
Bu insanlar eğitimsiz değil, çoğu okula gitmiş, meslek sahibi, mevki makamları olan kendilerince saygın insanlar. Peki neden asık suratlı, mutsuz, gergin, gözlerinin ışıltısı kaybolmuş, öfkeli insanlar?
Bu konuyu bir psikolog ve düşünür olarak önemsedim, yıllarımı verdim inceledim ve İÇİMİZDEKİ ÇOCUK, MIŞ GİBİ YETİŞKİNLER, GERÇEK ÖZGÜRLÜK ve KORKU KÜLTÜRÜ kitaplarımı yazdım.
Aşağıdaki soruları önemsiyorum:
1- Bu toplumda anne babalar ve öğretmenler çocukların/öğrencilerinin gözlerinin ışıl ışıl olmasının anlamını bilip önemsiyor mu?
2- Yoksa ana okulundan itibaren çocuğu belirli bir mesleğe, belirli bir sosyoekonomik konuma getirmeye mi öncelik veriyor?
Bu sorunun cevabını siz verin. Bu toplumun içinde yaşıyorsunuz. İçiniz bilir! “Bütünlüğün sonradan tamamlanması mümkün mü?” diye soran okuruma, “Evet,” diyorum. Nasıl olduğunu da SAVAŞÇI kitabımda anlattım.
Okurlarıma soruları için, sizlere de sohbete katıldığınız için teşekkür ederim.
(Doğan Cüceloğlu / 09.12.2019)
Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı'İNSANIN İÇi BİLİR!' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47