İnsana dair dayanışma için

İnsana dair dayanışma için

Dünyaca ünlü keman virtüözü Maksim Vengerov, önceki akşam CRR’de adeta güzellikler getiren bir fırtına estirdi.

İnsana dair dayanışma için

Uluslararası üne sahip keman virtüözü Maksim Vengerov, Norveçli Çellist Sandra Lied Haga, keman sanatçısı Özcan Ulucan ve piyanist Birsen Ulucan; Murat Cem Orhan yönetimindeki Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası ile 19 Nisan akşamı CRR’de, adeta güzellikler getiren bir fırtına estirdi. Çaykovski’nin çatışmalar içinde bir tertemiz aşkı anlattığı eseriyle başlayan dayanışma konseri; Brahms’ın kemancı Joachim’in yeniden dostluğunu kazanmak için, Beethoven’ın ise piyano partisini genç Prens Rudolph için tasarladığı yapıtla taçlandı. Eserler insana dairdi. Ana rahminde, ceninde ilk önce kalp oluşur ve atmaya başlar. Müzisyenler, son atışına kadar işte bu mucizevi makine için duygu ve derinlik üretir. Enkaz altında yitmiş yüzlerce-binlerce bedenin atmayan kalplerine çare olunamaz belki ancak, saygıdeğer sanatçılar, depremden sonra sağ kalmış insanlara “iyi gelmek” için CRR sahnesinde buluştu.

‘ÜÇLÜ KONÇERTO’…

İlk olarak Çaykovski’nin “Romeo ve Jülyet Fantezi Uverütürü” ile; bir aşk öyküsünün beklenmedik koyulukta anlatımına yer verildi. Ardından Vengerov ve Ulucanlar, Beethoven “Üçlü Konçerto” (viyola versiyonu) için sahneye çıktı. Olağanüstü ile olağandışı arasında bir yerlerde, hayranlık veren bir seslendiri gerçekleşti. Pek az müziksevere nasip olacak şekilde Vengerov, aynı konserde ikinci konçerto için sahnedeydi.

Brahms “İkili Konçerto”da partneri Haga ile gayet uyumlu ve üst düzey bir müzik sundu. Orkestra ise, Orhan yönetiminde hayli dikkatli ve özenliydi. İnce eleyip sık dokunan provaların yansıması; hayli keyif verdi. Deprem nedeniyle zorlu günler yaşayan illerimizdeki eğitime destek maksadıyla, “Dayanışma Konseri”nde birleşen ve emek sarf ettikleri, ter döktükleri kazançlarını bağışlayan büyük sanatçıları, CRR dinleyicisi uzun süre kutladı.

KEMAN-VİYOLA-ÇELLO

Beethoven eseri sonrası ısrarlı alkışlar sonuç verdi ve Ahmed Adnan Saygun’un (aslı kemanpiyano için olan) “Demet” süitinin “Prelüd” başlıklı ilk bölümü, piyano karşısında keman-viyola-çello ezgi nöbetiyle seslendirdi.

Salonu dolduran dinleyiciler hem biletleriyle bir desteğe vesile oldu, hem de büyük bir kemancıyla usta sanatçılardan iki harikulade konçerto dinledi, kişisel tarihleri için unutulmaz bir geceyi hafızalarına kaydetti. Müzik, 19 Nisan’da CRR’de “iyi geldi”.

(ersin@muzikoloji.org)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM