Ingeborg Bachmann,

Ingeborg Bachmann,

‘Yeni hakikat’in izinde

Ingeborg Bachmann, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından özellikle Almanca konuşulan coğrafyadaki edebiyat, şiir ve sanat çözümlemeleriyle dikkat çekti ve Frankfurt Dersleri başlığı altında toplanan seminerlerinde, yazarların ve şairlerin “yeni hakikatteki payını” sorguladı, yeni dil ve üslubun, yeni bir ruhla oluşturulabileceğini anlattı.

‘Yeni hakikat’in izinde

Derya ÇAKIR

İkinci Dünya Savaşı sonrasında her şey ekonomi, politika, kentler, sanat ve edebiyat yeniden kurulurken bu dönemi anlamaya çalışanlar ister istemez 1945 öncesini ve sonrasını karşılaştırmaya girişmiş, yeni dünyayı eskisine bakarak anlatmaya uğraşmış ve oluşturulan biçemin inceliklerini kavramaya çabalamıştı. Ingeborg Bachmann, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından özellikle Almanca konuşulan coğrafyadaki edebiyat, şiir ve sanat çözümlemeleriyle dikkat çekti ve Frankfurt Dersleri başlığı altında toplanan seminerlerinde, yazarların ve şairlerin “yeni hakikatteki payını” sorguladı, yeni dil ve üslubun, yeni bir ruhla oluşturulabileceğini anlattı.

‘BEN’, DİL VE ÜSLUP

Bachmann, edebiyatta yazarın rolüne ve sorumluluğuna yoğunlaşırken üzerinde uzun yıllar çalıştığı Wittgenstein’dan hareketle dilin doğasına ve sınırlarına dair belirlemeler yapmakla kalmıyor, “Ben”e ve isim sorunsalına, kitabın ilk kez okurla buluştuğu 1960’a kadar fazla ilgilenilmeyen ütopya konusuna yöneliyor. Bachmann, “yeni hakikat” bağlamında söz konusu ana başlıkların altını, edebî eserlerden örneklerle ve bunlara ilişkin yorumlarla doldururken yazarların hayatına, üsluplarına ve metinlerindeki göndermelere dair merakı ve bundan sonra şekillenen araştırmaları analiz ediyor. Oradan da dile, yaratım sürecine ve estetik yargılara varıyor.

SORULAR VE YANITLAR

Bachmann’ın yanıt aradığı ve daha evvel onlara verilen tehlikeli cevapları gündeme getirdiği iki soru, seminerlerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor: “Sanat değiştirir mi?” ve “Değişiklik yapmak isteyen yazarın sınırları nerededir?” Bu sorular ve yanıtlar, aslında 1945 sonrasında edebiyatta şekillenen “yeni hakikati” yansıtıyor. Elbette yazarın irdelediği başka meseleler de var. Mesela olan ve yazının arkasına gizlenen “Ben.” Bachmann, metnin dışındaki ve içindeki “Ben”i ele alırken Dostoyevski’ye, Tolstoy’a, Gide’e, Svevo’ya, Proust’a, Jahnn’a ve Beckett’e değinip şöyle diyor: “Nerede konuşursa orada yaşaması, ‘Ben’in mucizesi; ölemez- ister mahvolsun ister kuşkular içinde olsun, ister güvenilmez ve sakat olsun- bu savunmasız ‘Ben.’ Ona kimse inanmazsa kendisi bile kendisine inanmazsa da inanılmalı ona, o da kendine inanmalı, işin içine girer girmez, sözü alır almaz, tek tip konuşanların korosundan, suskun insanların topluluğundan kopar kopmaz inanmalı ona, kim olursa olsun, ne olursa olsun. O, bugün ve her zaman, insan sesinin yerini alarak zafere ulaşacak.” Yayımlandığı dönemden itibaren kült bir metin diye nitelenen Frankfurt Dersleri’nde Bachmann, bir edebiyat eleştirisine ve çözümlemesine girişip “yeni hakikate” dair belirlemeler yapıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM