İncirin İçindeki Arı Mehtap Meral

İncirin İçindeki Arı Mehtap Meral

Müzisyenler bu ülkenin iyi kalpli delileridir

Son kitabı İncirin İçindeki Arı ile Yunus Nadi Şiir Ödülü alan Mehtap Meral, başlıktaki gibi dedi ve ekledi: Ben ülkenin sanatçısının refah içinde yaşamasını istiyorum.

Hande ZEYREK

Müzisyenler bu ülkenin iyi kalpli delileridir

Geçtiğimiz yıl yazdığı ‘İncirin İçindeki Arı’ şiir kitabıyla Türkiye’nin köklü edebiyat ödüllerinden olan Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü alan Mehtap Meral bir koltukta birçok karpuzu başarıyla taşıyan sanatçılardan biri…  Müzik ve şiire olan ilgisi çocuk yaşta anne ve babasının türküler ve Nazım Hikmet sevgisiyle aşılanan Meral, müzik öğretmenliği yaptı… Albümler, besteler ve şiir kitapları yazdı… Meral, “Müzik bizim yaşama sebebimiz. Bizim için bunun maddi karşılığı yok zaten. Bu ülkenin müzisyenleri ülkenin iyi kalpli delileri. Yoksa bu kadar hor görülüp yok sayılıp hâlâ müzik yapmaya devam etmek nefis bir delilik hali” diyor…

– Mehtap Meral’in hikayesi nerede başladı?

Ankara doğumluyum. Müzik eğitimine Ruhi Su Vakfı’nda başladım. Ruhi Su Dostlar Korosu’ndaydım. Çok kıymetlidir benim için.  Sonra Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi keman ana sanat dalından mezun oldum. Öğretmenlik yaptım. Müzik ve şiir hayatımda hep vardı…

Mehtap Meral, Hande Zeyrek’in sorularını yanıtladı. “Müzik tutkum dedemden geçmiş” dedi.

– Aileden mi geliyor müzik tutkusu?

Babam Sivaslı, annem Erzincanlı. İşçi çocuğuyum. Bağlamanın başköşede olduğu ailelerden biriydik. Dedem çok güzel türkü söyler ve kaval çalarmış. Ondan geçmiş olabilir bendeki müzik tutkusu. Bir duruşu olan, ülke meselleriyle her zaman ilgili bir ailede yetiştim. Hep şarkıcı olmak istiyorum dermişim. Yazı da öyle benim için. Milli bayramlarda yazdığım dörtlüklerle başladım şiire. Babam da şiir severdi. Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin Korkmazgil şiirleri de okurdu. Müziğin de şiirinde duygu olarak içine doğdum.

– Müzik ve şiir insanı özgürleştirir mi?

Özgürlük ihtiyacından doğar bence. Varmanın hiçbir zaman mümkün olmayacağı yolculuklara inanırım ben. Yol hep devam edecek ve ben de hep öğrenci olacağım ve aramaya devam edeceğim.

– Türkiye’nin köklü edebiyat ödüllerinden Yunus Nadi Şiir Ödülü size ne hissettirdi?

Şiiri çok seviyorum ve inanıyorum ki o da beni çok seviyor. Ödül ise hayatımın en gururlu anlarından biridir. Bana yola devam et, pes etme diyen anlardan bir tanesi oldu. Dünya güzel bir yer olsa ben neden şarkı söyleyip şiir yazayım. Yazmak ve şarkı söylemek benim ilacım. Sakladığım her şeyin bir çığlığı.

Kadınların özgür olması yasaklandı

– İncirin İçindeki Arı şiir kitabında Duygu Asena’ya hitaben bir şiiriniz var…

Bu ülkenin kadınlarının Duygu Asena’ya borcu var. İncir ağaçları çok köklü ağaçlardır. O şiiri ‘Yaşa Duygu incir olarak” diye bitiriyorum. O da incir ağacı gibi kökünü saldı ve bize çok şey öğretti.

– Kendinizi cesur hissediyor musunuz?

Tehlikeli olacak kadar cesurum. İnandığım şey için korkmadan uçurumdan atlayabilecek bir kadınım. Bu ülkede kadın her şey olur, seksi ve akıllı olamaz, izin vermezler. Kadınların bu topraklarda özgür olması yasaklanmıştır.

Mehtap Meral, “İncirin İçindeki Arı” kitabıyla ödül aldı.

Güzel ve iyi olmayan her şeyle yüzleşelim

– Müzisyenler için siyah maske ve oturma eylemi başlatmıştınız. Durum daha zor bir hal almadı mı?

Bizler için maalesef hiç umut ışığı yok. Müzisyenler, karınlarını doyurmak için enstrümanlarını satacak duruma geldi ve bu kimsenin umurunda değil. Sanatçının etliye sütlüye dokunmaması istenir ama benim her zaman siyasete ilgim oldu. Görmeden yaşayamazsınız, görmeyen sanatçı olmaz. Ben bir Cumhuriyet kadını olarak bu ülkenin sanatçısının refah içinde yaşamasını istiyorum.

– Toplumun şu süreçte sanatsız kalmasına ne diyorsunuz?

İlhan Berk’n bir dizesi var, ‘Cumhuriyet’in ilk günleri gibiydi yüzün’ der. Bu cümleyi kurabilir misiniz şu an? Ben öyle bir aydınlık yüz görmüyorum. Yüzleşmek kıymetlidir. Güzel olmayan, iyi olmayan her şeyle yüzleşelim. Önce kendimizle başlayalım. Önce kendi evimizin önünü süpürelim. ‘Ne gelir elimizden insan olmaktan başka’ diyor ya Edip Cansever. Önce iyi bir insan olmayı becerelim. Çünkü Gülten Akın’ın dediği gibi; “İnsan sorumluluktur…”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM