İKİ FARKLI YAŞAM ORTAMI

İKİ FARKLI YAŞAM ORTAMI

Birbirine benzemeyen, aksine birbirinin zıttı diyebileceğim iki tür yaşam ortamı görebiliyorum. Misafirliğe gittiğim aile ortamları kadar, değişik banka şubeleri, hastane koridorları, devlet daireleri, okullar ve farklı şirketlerde bu iki farklı yaşam ortamlarını görebiliyor, sezebiliyorum.
“Kaygı ve öfke ortamı” diyebileceğim birinci tür yaşam ortamında insanların çoğunun yüzü asık, kaygılı, kimseye güvenmez ve umursamaz bir tavır içindeler, kabalar, gerginler ve öfkeliler.
“Güven ve şükür ortamı” diyebileceğim kinci tür yaşam ortamında insanların çoğu güler yüzlü, birbirlerine saygılı ve güvenen nazik bir tavır içindeler, huzurlu, sakin ve şükür duygusu içindeler.
Aşağıda resmini çektiğim tabelayı görünce bu iki ortamı düşündüm. Bu tabela şöyle yazıyor olabilirdi:
“PARK YERİ APARTMAN SAKİNLERİNİN ARAÇLARI İÇİNDİR”
Belki de ilk başlarda öyle yazıyordu; ama şimdi artık şu tabela var:
“MİSAFİR ARAÇLARININ GİRMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR”
Aşağıdaki üç soru üzerinde düşünmenizi ve cevaplamanızı gerçekten isterim:
1- “Kaygı ve öfke ortamı” ve “Güven ve şükür ortamı” ayırımı size tanıdık geliyor mu? Bu iki tür ortamı günlük yaşamınızda ya da seyahatlerinizde gözlemliyor musunuz?
2- Bu iki tür yaşam ortamlarından hangisini sıklıkla görüyor ve yaşıyorsunuz?
3- Bu farklı yaşam ortamları sizce niçin ve nasıl oluşuyor ve devam ediyor?
Değerli okurlarım, sizlerin yorumlarınızla, abartmadan söylüyorum, gerçekten zenginleşiyorum. O nedenle size sormak istedim. Yaptığınız yorumları, verdiğiniz cevapları kaydediyor ve dikkatle okuyup üzerinde düşünüyorum.
Emek ve zamanınız için teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Selamlar, saygılar.
(Doğan Cüceloğlu / 15 Mart 2015)
Bir anıt, ağaç, açık hava ve şunu diyen bir yazı'MİSAFİR ARAÇLARIN GİRMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM