HERKESİ DÖVEN ADAM

HERKESİ DÖVEN ADAM

ömrü hayatımda gördüğüm en kısa boylu, en çelimsiz insanlardan biriydi garşıma getirilen..
-”senin türk halk müziğine olan sevdanı biliyoz gürsel bey” diyerek girdi konuya, alıp da getiren.. ve o pek sevimli, sıska abiyi göstererek;
-”bak bu beyefendi, hekimoğlu’nun özbeöz torunudur”..
ağzım bi karış açık kalmış mıdır bilemem.. tek tek basaraktan, kem-küm ederekten, nazikçe bişiler, hoş’lama sözcükleri gevelemişimdir tahminen.. diyemem ki;
-”şu meşhur kabadayı hekimoğlu’nun torunu mu.. yaani, üstüne gosgoca bi tümen asker gönderilip de anca ele geçirilen eşkiyanın.. nasıl çıkar ulan o hekimoğlu’ndan böyle bi torun”..
diyemem diyemem.. nasıl diyim..
bu kadar olsa yine bişi demem, üstelik ismi de çok bilindik cinstendi abimizin, anımsayamıyom şimdik, mehmet ali falan gibi..
ne biliyim, bi halk kahramanının torununun adı daha fiyakalı olmalı diğil midir.. hani, alp, yiğit, efe falan..
kara gürsel filan??
****
ünlü eşkiya hekimoğlu, ordu ilimizde yaşamış, türküden anlaşıldığı kadarıyla ünye-fatsa arasında silahlı kuvvetlerimizce güçlükle öldürülebilmiş azgın bi heriftir..
konaklar falan yaptırmıştır hani, mermer direkli.. zengin imiş besbellim..
bizim giresun’umuzun efsanevi kabadayısı mican ise tam anlamıyla bi robin hood’dur.. zenginden zorla alıp, fakir fukaraya dağıtır canını sevdüümün adamı.. zaten benim şehrimden kötü anlamda mafya vesaire çıkamaz, mümkün diğil.. bi tetikçilik işi versen bizim mafyaya;
-”tamam, bi ara bakaruk”..
-”haftaya bazartesi hallederük” diyip ağırdan alır, adamı deli ederler..
mican öyle biri diğilmiş ama..
asmış, kesmiş, karakol-marakol tanımamış hiç hayat boyu..
kaderime ne diyim..
ömrü hayatımda gördüğüm en feci dayak yemiş adamlar idi karşıma getirilen..
-”senin mican’a olan sevgini iyi biliyoz gürsel bey” diyerek başladı mevzuuya, tutup da getiren.. ve o her tarafları sargılar içinde, yüzleri-gözleri mosmor edilmiş herifleri işaret ederek;
-”bak bu beyefendiler, mican’ın özbeöz yeğenleridir”..
güçcük dilimi yutmuş muyumdur, bilemem.. bade süzerekten, dudaklarımı ısıraraktan, kem-küm edip, kibarca bişiler, ağırlama sözcükleri çıkmıştır ağzımdan tahminen.. diyemem ki;
-”şu bizim dünyalar aslanı mican’ın yeğenleri mi.. yaani, üstüne 80 tane müfreze gönderilip zorla derdest eylenen anlı-şanlı eşkiya.. nasıl olur ulan mican’ın böyle yeğenleri”..
valla diyemem.. nasıl diyim..
bu kadarla kalsa yine bişi diğil, üstelik yürüyüşleri de çok süklüm-püklüm idi.. yeni sünnet olmuş veletler gibi..
ne biliyim, bi halk kahramanının yeğenlerinin yürüyüşleri daha bi cafcaflı olmalı diğil midir.. hani biraz çapkın, biraz bıçkın, biraz yandan çarklı falan..
hani kara gürsel’in salım salım sallanması gibi filan??
****
beyoğlu gibi akarken benim şehrimin ana caddesi,
adeta zaptolunmaz bi şelaleyi andırırken güzeller güzeli gazi caddesi,
gelen geçene laf yetiştiriyordu bi can dostum;
-”naber lan ismail”..
ve sonra bana bilgiler sunuyodu gidenin ardı sıra;
-”gürsel’im, bu ismail benim ortaokul arkadaşım, bunu her gün şamarlıyodum lan”..
-”vayy, merhaba coşkunum.. coşkun bizim mahallenin en sessiz sakin çocuğuydu.. az dövmedim gürsel”..
-”gökhan nasıl gidiyo oolum.. gürselcim, ben bu gökhan’a iki şans verdim, üçüncüde ağzını burnunu dağıttım”..
-”hasan tahsin abi, iyi günler olsun güzel abim.. bak gürsel, bu emekli polistir, 25 yaşımdaydım, bunların ekip otosuna daldım, hepsine tekme tokat giriştim Allah seni inandırsın”..
-”hayırlı işler cengiz, nereye böyle.. gürsel’im, sen bu cengiz’i bilmezsin.. başkasına kızar, bunu pataklardım günde dört defa”..
-”selam soner abi.. yaa gürsel, soner abi eski topçudur.. bunların zamanında sahaya atladım, hakem de dahil sahadaki 25 kişiyi tek tek yumrukladım”..
şaşırdım kaldım arkadaş..
hayır, zaman zaman benim de dilimde bi espridir.. bi ortama girerim misal, selam niyetine;
-”hepinizi döverim lan ahaşimdi” der, öyle otururum..
ama bu bizim arkadaş????
zaman zaman eşine çiçek alırken gördüğüm, küçük kızını omuzunda taşıdığına pek sık rasgeldiğim, her düğün dernekte mutlaka sevgi dolu danslar ettiğini iyi bildiğim bu can dostumun içindeki canavar harbiden çok sıktı canımı..
-”ula gaymaam, essahtan bu kadar adamı dövdün mü” dedim korka çekine..
-”ayıpsın be gürselim, bugün şu karşı kaldırımdan geçip de dayağımı yememiş adam azdır gardeşim” demesin mi..
tövbe estafurullah..
aynı kara gürsel..
****
yakın bi zaman içerisinde izmir’e gidip çakıcı efe’nin torunlarıyla buluşmak idi tüm arzum..
bakiyim onlar nasıllar, niceler..
hekimoğlu’nun torunları, mican’ın yeğenleri gibiyse halları, el koyacaktım gidişata.. bi çatı altında toplayacağıdım hepsini.. ”eski eşkiya yakınlarını koruma ve kollama derneği” falan gibi..
başkanı da ben olacağıdım derneğin tabi..
bu arkadaşımı gördüm vazgeçtim..
-”sakın beni yazma, seni de çok kötü döverim gürselim” dediydi ama..
yazdım aha..
benim adım bond..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM