Hayaller Batılı İstanbul, gerçekler Ortadoğu!

Hayaller Batılı İstanbul, gerçekler Ortadoğu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na hazırlattığı İstanbul adlı film yayınlandığı birkaç gündür konunun sadece ilgilenenlerini değil, izleyen herkesi şaşırttı.

Hayaller Batılı İstanbul, gerçekler Ortadoğu!

Yayınlandığı birkaç gündür konunun sadece ilgilenenlerini değil, izleyen herkesi şaşırtan, hayrete düşüren bir tanıtım filmi konuşuluyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na hazırlattığı İstanbul adlı filmi hakkında. Bu bir dakikalık filmde bir zamanların seküler İstanbul’u, Batıya dönük yüzü var. Özellikle filmde kullanılan mankenler, oyuncular, artık her ne iseler, Türk değil, yabancı. Diyelim ki bu yabancılar İstanbul’daki turistleri temsil ediyor, ah keşke öyle olsa, çünkü o da değil! İstanbul’da sokağa çıkan herkes biliyor İstanbul’daki turist profilini: Yarısı Ortadoğulu, Arap, Afrikalı, yarıya yakını Ukraynalı, Rus idi, pandemi döneminde, şimdi onlar güneye indi. İstanbul Ortadoğuluya ve İranlılara kaldı! Tanıtım filmi, İstanbul’un ikonlarında çekilmiş; Galata Kulesi, Dolmabahçe, Kapalıçarşı’nın damı, Beyoğlu, Mısır Çarşısı. Kız Kulesi, Çamlıca TV Kulesi de unutulmamış! Hatta Dolmabahçe Sarayı’nda dans edenler, Arkeoloji Müzesi’nde bale yapanlar, Galata Köprüsü’nde, sokak lezzetlerinin tadına bakanlar, gece Boğaz kenarında rakı balık yemek yiyenler, müzik dinleyen, gezen, eğlenen insanlar var! Yani bizim kaybettik diye ağladığımız ne varsa var! Ayasofya var mesela, ama dışarıdan çekilmiş, çeksenize cami olduktan sonraki halini, duvarlar perdelerle kapatılmış, namaz kılınırken? Çeksenize Beyoğlu’nu, İstiklal’i dolduran kalabalık Arap aileleri? O şık Batılı kadınlar ve erkekler olsa olsa moda çekimlerinde vardır, biz hiç göremiyoruz İstanbul’da?

KİMSEYE YARANAMAZ!

Muhtemelen bu tanıtım filmi, İstanbul’u bu hale getiren AKP çevrelerinden de olumlu puan almayacak, kaşlar çatılacaktır. Çünkü onların istediği insan tipi ve kültür de bu değil! Ve maalesef İstanbul’da bu görüntüler geçmişte kaldı. Çeksenize kıyıları Çin Seddi gibi saran, denizi halka kapatan Ataköy’deki gökdelenleri? Caddebostan, Yeşilyurt sahillerinde don gömlek denize girip kıyılarda yatan Suriyeli göçmenleri? Eminönü’nü çeksenize bayram günlerindeki, parasızlıktan elinde sadece bir simit, su şişeli kalabalığı? Hayaller moda defilelerinden fırlamış gibi giyinmiş, caddelerde, saraylarda dans eden Batılı figürleri, gerçekler tıkalı trafik, Ortadoğulu kalabalıklar, müzik ve eğlence yasakları… Canım İstanbul bu hali ve yeni kalabalığıyla daha çok Kahire’yi andırıyor, Paris’i, Londra’yı değil! Tanıtım filmi ise hayal olmaktan öteye gitmiyor, bu haliyle kimseye de yaranacağa benzemiyor! Bu tanıtım ajansı herhalde reklamcılardan oluşuyor, çünkü hayal satmak reklamcıların işidir. Diyeceksiniz ki Türkiye’nin en çok bilinen ve sevilmiş tanıtım filminde de metrodan atlılar geçiyor, havada kızlar uçuşuyor, geçmişle gelecek iç içe geçiyordu, ama orada sanat vardı, burada katalog!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak veya zihinsel olarak ikilemler arasında kalabilirsiniz. Yakınlarınızdan destek ve yardım görme arzusunda olabilir, aynı anda sevdiklerinize maddi veya manevi olarak yardım edebilirsiniz. Geleceğe yönelik bir kafa karışıklığınız olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konuların derinine inmek, araştırmak ve öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Kadınlarla ilişkilerinizde daha uyumlu bir hava hakim olabilir. Rutinlerinizin ve alışkanlıklarnızın dışına çıkabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evinizle, finansal meselelerinizle ilgilenebilirsiniz. Aile üyelerinizle duygusal destekler içinde olmak ruhen size iyi gelebilir. Duygusal dalgalanmalara öğle saatlerinde açık olurken, karamsarlık ve umutsuzluk haline dikkat edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Zihni ve bedeni rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeye çalışın. Araştırma, okuma ve öğrenme ön planda olabilir. İş bağlantılarıyla yolculuklar ortaya çıkabilir. Bir teklif alabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yaşamdan aldıklarınızı, verdiklerinizi sorgulayabilir ve ilişkilerinizde bir sorgulamaya girebilirsiniz. Özgüven ve öz değerinizi insanların size olan maddi-manevi fedakarlıkları üzerinden belirlemeyin. Kendinize daha şefkatli yaklaşın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlerken sevdiğiniz şeyleri yapmaya, sevdiklerinizden beslenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Gündüz saatlerinde daha ılımlı ve iyicil havalar hakim. Yaratıcı yönünüz öne çıkabilir. Spiritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Yarın ise burcunuzda Dolunay gerçekleşecek. İlişkilerinizde bir toparlanma ve iyileşme içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınız pozitif veya negatif fark etmeksizin daha yoğun yaşanacaktır. Geçmiş anılar, özlem uyanabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM