Harran’ın tarihi kümbet evleri

Harran’ın tarihi kümbet evleri

Yapımı 260 yıl öncesine dayanan kerpiç evler, Şanlıurfa’nın önemli kültürel miraslarından biri. Tarihi sit alanı içerisinde koruma altında bulunan yapılar her odasında bulunan kubbesi ile dikkat çekiyor.

Merve Şahin
Merve Şahin

Sıra sıra kubbelerin her biri aslında birer oda… Onlar, Harran’ın konik kubbeli kümbet evleri.

Şanlıurfa’nın farklı mimarisi ile dikkat çeken tarihi evleri neredeyse üç asırlık bir geçmişe sahip. Topraktan yapılan evlerden 300’ü hala sapa sağlam ayakta.

 

Harran'ın tarihi kümbet evleri

 

Tarihi evler turistlerin ilgi odağı

Yapıldığı döneme göre yüksek bir mimari zeka ile inşa edilmiş evlerde kubbelerin her biri 500 tuğladan oluşuyor. Ve kullanılan malzemeler sayesinde, yapılar yazın serin, kışın sıcak oluyor.

 

 

 

Harran'ın tarihi kümbet evleri

 

Geçmişin izlerini taşıyan evler ilginç mimarisi ile turistlerin de ilgi odağı.

Konik kubbeli evler Harran’daki tarihi sit alanı içerisinde koruma altında.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47