Hakan Bulgurlu, Everest’in zirvesinden çevre sorunlarına dikkat çekti

Hakan Bulgurlu, Everest’in zirvesinden çevre sorunlarına dikkat çekti

Çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen Hakan Bulgurlu, bir sanayi kuruluşunun zirvesinde olmayı bir kenara iterek Everest’in zirvesine tırmandı; amacı acıyı bal eylemek, tehlikeli gidişi serüven dolu bir hikâyeyle pazarlamaktı.

Hakan Bulgurlu, Everest’in zirvesinden çevre sorunlarına dikkat çekti

Kırk yıl düşünsem Koç Holding’in en önemli gruplarından biri, Arçelik’in Global CEO’su, ağzında gümüş kaşıkla Norveç’te doğmuş, çoğunlukla yurtdışında yaşamış bir başarılı yöneticinin, dünyanın en yüksek zirvesi Everest’in tepesine tırmanmaya kalkacağı aklıma gelmezdi! Öyle bir zirve ki çıkışı var, inişi yok çoğu zaman. Öyle bir zirve ki 7 bin metrenin üzerinde başın sıkışsa kimsenin yardım etme şansı yok. Öyle bir zirve ki yapayalnızsın, kendinle baş başa. Tırmanmak zorunda kalacağın yer, yüzlerce metrelik dimdik buzullar olabiliyor. Kramponlarla, buzun üzerinde, sırtında oksijen tüpü, günde 40 km yürümek zorundasın! Isıdan hiç bahsetmeyelim, öyle bir dondurucu soğuk ki 100 yıl önce ölüp kalmış olan dağcı bile karların üzerinde hiç bozulmadan duruyor. Tepeye çıkarken donup kalmış dağcıların haritası bile var! Böyle bir zirveye niye çıkılmak istenir? Hayır sen zaten zirvedesin, dur işte olduğun yerde?

KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKMEK

Hakan Bulgurlu

Hakan Bulgurlu, bir gezide dizine kadar plastik çöpe batıp da çocukları “Baba, bu ne” diye sorunca, suçluluk duygusuyla karışık bir aydınlanma yaşamış! Kirlilik, çöp ve iklim krizi ve buna karşı bir şeyler yapma sorumluluğu, kafasına dank etmiş. Tabii ki bu kadar basit değil. Tayland’daki Maya Körfezi çocukluğunun en güzel anılarından, öylesine berrak bir deniz, pırıl pırıl bir kumsal. Ve yıllar sonra gittiklerinde yaşadıkları o korkunç görüntü. Tabii ki sadece bu değil, kutuplardaki buzulların erimeye başlaması, plastiğin dünyayı kaplaması ve göllerin kuruması, iklim krizi.

Kendisiyle buluştuğumuzda, sorduğum ilk soru buydu: “Çevreci bir ruhla hareket etmişsiniz, oysa siz sanayicisiniz. Sanayiciler ve çevreciler birbirini sevmez. Bu duruma nasıl geldiniz?” O da yukarıdaki anekdotu anlatmıştı. Dünyada plastikten oluşan yeni bir kıta olduğunu biliyorsunuz değil mi? Denizlerdeki mikroplastik atıklara, çok özel izinler ve koşullarda gidilen Antarktika’da bile rastlanabiliyor, oralara kadar dalgalar ve akıntılarla geliyor. Hatta biberon emmiş bebeklerin vücutlarında bile mikroplastik olabiliyor!

Hakan Bulgurlu, durdurulmazsa, biz görmeyecek olsak bile, dünyanın bir felakete doğru gittiğini görünce bu tehlikeye dikkat çekmek istemiş. “Çevre sorunlarını anlattığınızda bile herkes telefonuyla oynamaya başlıyor, kitabı hiç okumazlar. İşin içine aksiyon ve heyecan katmalı, bir macera kitabı yazmalı!” diye düşünmüş. Zaten ekstrem sporları seviyor, kendini öne atacak, Everest’in zirvesine çıkacak! Ve herkes bu olağandışı macerayı okurken aralarda onlara çevre kirliliğinden bahsedecek! Artık sadece çevre aşkı mı, zaten heliski gibi bir çılgın sporu yapan birinin gözünün biraz daha kararması mı, ani bir yazarlık hevesi mi, tam kestiremiyorum ama serüven böyle başlıyor. İyi ki de yapıyor, çünkü gerçekten de çok akıcı bir üslupla yazılmış kitabı yalayıp yutarken çevreyle ilgili birçok bilgiyi de farkında olmadan öğreniyorsunuz!

EVEREST’LE ŞAKA OLMAZ

Everest’in zirvesine öyle Uludağ’a gider gibi gidilmiyor. Hakan Bulgurlu, deneyim kazanmak için önce başka bir zirveye tırmanıyor: Arjantin’deki Aconcagua’ya. Oraya da uzun bir fiziki hazırlık döneminden sonra gittiği halde o kadar zorlanıyor, irtifa hastalığından o kadar çekiyor ki dönerken “Bir daha mı, asla” diyor. Ama daha uçaktan inmeden yaptığı iç hesaplaşmalardan sonra devam etmeye karar veriyor, planını gerçekleştirecek.

Everest gibi gidişi olup da dönüşü olmayabilecek bir yere çıkmak için uzun bir hazırlık ve izin süresi gerekli. Bunun için önce patronu Rahmi Koç’tan, sonra eşi Stephanie’den ve en son babasından izin alıyor. Hangisi daha zor derseniz tabii ki eşi, hazırladığı bütün o romantik atmosfere rağmen lokantanın ortasında bir kadeh şarabı yüzüne yiyor, kararını söylediğinde! Üç çocukla dul kalma korkusu az buz değil tabii, bir de ne için, koca Everest’e tırmanacak. Neyse, bütün zorluklar aşılıyor ve hazırlanma başlıyor.

Bir yazıda her şeyi anlatamam size. Kitabı okumanız lazım, zaten başlayınca bitirmeden bırakamıyorsunuz, hatta çevreyle ilgili bilgileri pas geçebilirsiniz, her ne kadar aralara ustaca serpiştirilmiş olsa da. Şaka şaka, adamcağız bunun için hayatını tehlikeye atmış, hepsini okuyun lütfen.

KORKULU ANLAR

Hani korku filmi seyrederken kendi kendinize “Canım film bu, korkma” diye gaz verirsiniz ya, ben de dağda, ölümün eşiğine her geldiğinde, “Canım kitabı yazabildiğine göre yaşıyor işte, üstelik aslan gibi, üzülme” diye teselli buldum. Ama yaşadıkları yenilir yutulur değil. Sadece fiziki zorluklar değil, o ölümün kıyısına gelip dönmeler, ölmek üzere olana yardım edememe, kendi başına kalıp düşünme dönemleri, ve nöropsişik etkileri. Dağa çıkanların karakterleri açısından büyük değişimler yaşadıkları tıbbi bir gerçek. Doğanın karşısında ne kadar aciz olduklarını görüp emekleyerek yol almaya çalışırken hüngür hüngür ağladığı anlar var. Ya da yorgunluk ve açlıktan uyuyakalıp oksijeni bittiği zaman tesadüfen hayatta kaldığı.

YA MUTLU SON?

Gerçekten çok değişmiş. O tavan yapmış egosu gitmiş, yine mükemmelliyetçi ama gerçekçi, hoşgörülü ve hoş bir insan olmuş. Kendisiyle sadece bir toplantıda beraber olmuştum, az buz havalı değildi. Şimdi çok sevimli.

Ailesine ve çocuklarına da bambaşka biri olarak davranıyormuş; ilgili, anlayışlı, kaliteli vakit ayıran. İşte de öyleymiş. Bütün üretim çevreye duyarlı hale gelmiş. Tabii ki değişmesini istediğimiz herkesi zirveye tırmanmaya yollayamayız, acaba başka yolu yok mudur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM