GÜZELLİK ÜZERİNE OYUNLAR

GÜZELLİK ÜZERİNE OYUNLAR

 

 

 

Evde kaldığım bir gün kahvaltı eşliğinde televizyonu açıp sabah programlarına bir göz gezdireyim dedim, seviyesizlikten ve iğrençliklerden midem bulandı, iştahım kaçtı… Kanallarda gezinmeye ve düzgün bir tv programı aramaya devam ettim. En son bir kanaldaki estetik

cerrahı dinlemeye karar verdim. Sevgili estetik cerrahımızı dinledikçe kadınlara yapılan haksızlık ve psikolojik oyuna daha fazla tahammül edemedim ve bu konu hakkında yazmaya karar verdim.

Kadın deyince akla sadece güzellik mi gelmeli? Sadece güzelliğe mi indirgenmeli kadının varlığı? O’nu sadece cinsel bir meta olarak görmek haksızlık değil mi Yaradan’a, yaradılışa? Oysa aklı, beyni, ruhu, bedeni ve yaptıklarıyla bir bütündür insan. Güzellik olgusuna karşı değilim ama dış görünüşü, güzelliği, hayatımızda ilk amaç edinmişsek orada bir yanlış var demektir.

Sevgili estetik cerrahımız güzellik adına yapılan operasyonları anlatmaya devam ediyor, göğüs bölgesine yapılanlardan, yağ aldırmaya, karın gerdirmeye, kaş kaldırmadan botoksa, elmacık kemikleri yapmadan dudak dolgunlaştırmaya kadar aklınıza hayalinize gelemeyecek, güzellik için şu da olsaydı diye düşünemeyeceğiniz yüzlerce operasyondan bahsediyor. Ve bunları o kadar şirin o kadar zararsız ve o kadar olması gerekli şeklinde dikte ederek anlatıyor ki güzelliğinize takıntılı, sorunlu bir kadınsanız beyninizin bir köşesinde her hangi bir operasyona dair bir ışıltı mutlaka beliriveriyor. Sevgili cerrahımız diyor ki; “Yağ aldırma sonrasında, baklava dilimi görüntüsünde, yıllardır spor yapıyormuş gibi görüneceksiniz”. Bir doktor insanlara hem ruh hem de beden sağlığı açısından sporu önereceğine boş ver yapma, ye iç gel  biz ameliyatla yağlarını alırız diyor, inanmakta zorlanıyorum. Anlayamadığım korkusuzca, ileride oluşturabileceği tehlikeleri bilmeden yaşı daha çok genç olmasına rağmen, üstelik güzel de olmasına rağmen nasıl bir takıntıyla bunca bıçak altına yatmaları bayanların.. Sen koru Allah’ım!

Ekranlardaki kadınlara biraz dikkat ettiğiniz de hepsi aynı tornadan çıkmış gibi. Güzellik kavramı belli olgulara bağlı olmamalı. Eğer gerçekten güzellik, kalkık kaşta, kavisli burunda, çekik gözde, kalın dudaklarda, ne bileyim incecik falan olmakta olsaydı Rab’bim neden herkesi böylesine farklı yaratırdı ki? Modayı estetik operasyonlarla insan bedenine de uygulamaya başladılar ya korkulur artık bu kapitalist düzenden. Hem moda dediğin ne ki? Farklı olmak, özgün olmak, kendine yakışanı giymek değil mi? Oysa bizler moda denilen aptalca akım sayesinde hep aynı görüntüyü veriyoruz. Kendi tarzımızı oluşturmadan moda diye önümüze geleni giymenin adı rüküşlüktür ve şık olmak insanın ruhu da başlayan bir olgudur.

Hayati ve insan yaşamını engelleyici bir durum olmadığı sürece estetik operasyonlara karşıyım. Ruhunu doyuran, hayata olumlu anlamda bir şeyler katan, yaşamı anlamlandırmış bir insanın böyle şeylere gerek duymayacağını düşünüyorum. Kendiyle barışık olmalı insan, çevresiyle, yaşadığı gerçeklerle… Bakımlı ve temiz olduğunuz, hem ruhunuza hem de bedeninize iyi baktığınız sürece korkmayın yaşlanmaktan, yaşlanmak sizden korksun. Ya bırakın güzel yaşlansın insanlar, kırışıklıkları yaşadığı yılları hatırlatsın, nine, teyze, abla olabilsin.

Bir sözüm de karne hediyesi olarak kızlarına estetik operasyon hediye eden anne babalara. Bu ne aptallıktır yahu! Çocuğunuzun psikolojisini mi düzeltiyorsunuz burnunu kaldırınca… Yoksa egosunu daha da kaldırıp, küçük dağları ben yarattım edasında dünyayı daima kendi ekseni etrafında dönüyor zannederek  yaşayan, kendiyle takıntılı, sorunlu bir çocuk mu hediye ediyorsunuz  dünyaya?  Maddi değerinden çok manevi değeri dünyaları aşan bir hediye almanızı isterdim çocuklarınıza, Mevlana’nın Mesnevisi gibi. Birlikte okuyup yaşamayı öğrenesiniz diye…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün içsel bir denge arayışı içinde olabilirsiniz. Duygusal yönden hassas olabilir, duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmeye çalışabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve empati yapmak önemli olacaktır. Bugün çevrenizdeki insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğinizde, verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki insanlar için iş konularında beklenmedik fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirerek kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın, gün içinde dinlenme ve rahatlama zamanı ayırarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü kullanarak her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp hedeflerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. İletişim konusunda dikkatli olmak ve duygularınızı net bir şekilde ifade etmek önemli olacaktır. Karar vermeden önce detayları gözden geçirip rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışın. Hayatınızdaki insanlara biraz zaman ayırarak ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcu için olumlu bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ihtiyacınız artabilir ve çevrenizle iletişiminiz güçlenebilir. Yaratıcılığınızı ortaya koymak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, duygusal olarak da dengede olabilir ve ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kendinize zaman ayırarak kişisel bakımınıza odaklanabilirsiniz. Güne keyifli ve pozitif bir şekilde başlamanız, günün genelinde sizin için olumlu etkiler yaratabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcundaki insanlar için iletişimde olduğunuz kişilerle iletişim becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanız gerekebilir. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek önemli olacak. Ayrıca, bugün dikkatinizi dağıtabilecek konulara karşı dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerekebilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.側

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Terazi burcu için iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Karşınızdaki kişilerle anlaşma sağlamak ve çatışmalardan kaçınmak için açık ve net bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Özellikle iş ortamında yapılan anlaşmalarda detaylara dikkat etmekte fayda var. Sevdiklerinizle ilişkilerinizde ise duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve karşılıklı anlayışa önem verin. Enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal olarak biraz dalgalı bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. İş hayatınızda karar verme sürecinde daha net ve cesur olmalısınız. Bugün kendinizi enerjik ve kararlı hissedeceksiniz, bu da sizi hedeflerinize daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat edin ve günü dingin ve pozitif bir şekilde geçirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Oğlak burcu için sabırlı ve sakin olmanız gereken bir gün olabilir. İşlerinizde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizin artacağı bir gün olabilir. Duygusal konularda ise mantıklı ve dengeli kararlar vermeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Kontrolü elinizde tutarak hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Umarım bugün size güzel gelişmeler getirir!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM