GÖRÜNDÜ

GÖRÜNDÜ

(sevgideğer yaşar çakır abimin özel siparişi üzerine, 8 yıl kadar geçmişe dönelim.. ve belki de ”bişeye” vesile olacaktır diye umalım)
**** **** ****
GÖRÜNDÜ
hava pırıl pırıl giresun’da, 20-25 derece civarında ısı.. annemden gorkmasam mayoyla çıkacam evden, o kadar yani..
yine de noolur noolmaz, ince bi köynek, ince bi kazak şeyettim gövdeme..
gece soğuk olabilir dönüşte, elimde de bi mont..
47 yıllık ömrümden çıkardığım yegane ders budur zaten; o montu alacan yanına, artislik yapmayacan..
yoksa gece gtün donuyo..
****
aklımda mahsuni şerif’in dizeleri, ayakkaplarımı bağlıyom, merdivendeyim henüz..
mırıldanıyom;
-”su akar deryaya varır / deryadan mayi çıkarır / gökyüzünde yağmur olur / damlaları boşu boşuna”..
-” yaa, bu nasıl bi laf be gardeşim” şeklindedir tahminen yüz ifadem, biliyom gendimi.. yaşadığımız yıllarda yazılması mümkün olmayan dizeler bunlar.. ben diyim 16. yüzyıldan galma gibi, siz diyin 17.. bu devrin boş adamı, bu dörtlüğü beceremez..
ama becermiş mahsuni ustamız işte.. gururlanıyom tabii, yüzüm ışıyo bu insanla aynı memleketin çocuğu olmaklığımla..
kısa kollu tişörtlü bi amca geçiyo tam da o esnada yanımdan, basamaklardan aşşaa.. muhtemelen komşuyuz, selam verdim, ama tanımıyom.. normal insanlarla aynı saatlerde yaşamadığım üçün, apartmandaki hiç kimseyi tam bilmiyom..
bitek alt komşumuz tanıdık bi aile, zilde adları var, kim olduklarını biliyom, onlarla da hiç raslaşmadım henüz..
iniyom artık basamakları..
adımlarım boşu boşuna..
****
sokaktayım.. evin önü.. (eminönü esprisi yapanlar, iğrençsiniz)
kısa kollu tişörtlü amca, azıcık önümde.. karşı apartmanın camından bakan bi bebeği seviyo, uzaktan, sevgi dolu bi sesle;
-”kız nazlıcan, napıyon bakim”..
yan avluda oynaşan veletlere laf atıyo;
-”naber ömür.. ne oynunuz çiğdem.. nasılsın meltem.. gız ebru baban nerde.. burçin yavrum, ebe sen misin”..
şaşıp kalıyo helbet insan.. nasıl bi adam lan bu gibisine?? mahallenin tüm veletlerini isim isim nasıl tanıyo, hepsini birden nasıl seviyo falan??
bi evliya var önümde sanki,
adımlarım saygı dolu ve yavaşça artık.. (dr alaattin yavaşça diyenler, iğrençsiniz)
****
sahili gören yokuştayız şimdi..
5-6 tane velet maç yapıyo, yokuşun öte yanına açılan ara sokakta..
kısa kollu tişörtlü amca, bi futbol federasyonu yetkilisi edasıyla giriyo maçın orta yerine..
çocukların tek tek saçlarını okşayıp, sohbet ediyo kısa kısa;
-”timur maç kaç kaç oğlum”
-”oo barbaros seni galeci mi yaptılar”
-”memet, ne kadar büyüdün sen lan köftehor”
-”ulan cemil, yine mi mağlupsunuz”..
-”vay turan, saçların ronaldo gibi olmuş”..
afallamış durumdayım şimdi..
hemen hemen birer adım önlü arkalı yürüyoz yokuşu..
****
sahile kavuşan ilk sokakta bigaç kız çocuğu..
öylesine oturmuşlar, bi yükselti üzerine, çok datlılar..
gülümsüyom ben bitek.. kısa kollu tişörtlü amca yanlarına gidip, yanaklarından makas alıyo..
-”özlemcim çok şekersin”
-”meltemcim çok tatlısın”
-”sibelcim çok güzelsin”..
birer ikişer lira da harçlık veriyo ellerine..
Allah Allah??
nasıl birine denk geldim yine??
****
sahil yolu kaldırımına çıktık..
artık yanyanayız..
kısa kollu tişörtlü amca dolmuş durağına sapıyo, bense yürüyecem..
sonbi kez göz göze gelip, tebessüm ediyoz birbirimize.. bana da çıkarıp bitane sakız veriyo cebinden..
-”teşekkür ederim amcacım”..
****
ol mübarek sakızı balon yapa yapa geçtim sahili..
yol boyu ağzımda aynı türkü halaa;
-”gahi gittim gahi geldim / aradım kendimi buldum / bi mahsuni şerif oldum / boşu boşuna, boşu boşuna”..
bizim ulu’lar böyledir.. gidip gidip gelirler, gidip gidip gelirler dünyaya..
biraz evvel, kısa kollu tişörtlü amca kılığına bürünüp, mahsuni baba önüm sıra yürüdü..
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM