ETİLER’DEN BEBEK’E YÜRÜRKEN…

ETİLER’DEN BEBEK’E YÜRÜRKEN…

Anadolu’da köyde doğmuş, büyümüş, üniversite tahsilini yine bir Anadolu üniversitesinde yapmış, İstanbul’a yeni gelmiş gençle konuşuyorum. Etiler’den Bebek’e yürürken farkına vardıklarını benimle paylaşıyor. Bunları bana yaz, diyorum. Yazdı, ismi bende kalmak kaydıyla verdiği izinle aynen paylaşıyorum:
***
“Yüksek duvarlarla örülmüş villalar durup düşündürüyor beni; kerpiçli evdeki yaşamın, duvarların üzerine çekilmiş ‘Dikkat Elektrik’ veya ‘Dikkat Köpek’ yazısı arkasındaki yaşamlarla olan bağlantısı var mı? Varsa nedir?
Acaba özgürlük bu duvarın arkasındaki şezlongda uzanmakta mı? Yoksa damda ‘gökyüzünü kendine örten çocuk ruhunda’ mı?
Sonra insan hayatının mücadelesine anlam katan zenginliğin gerçekte parada mı yoksa içsel barışıklıkta mı olduğu sorusu, aklıma geldi? Zenginliğin, tandır ekmeğinden farklı olarak getirisi neydi? Sadece lüks yerlerde yeme içmek miydi, yoksa görüntüsü mü aldatıyordu? Üzerinde düşünmem gerekiyordu.
Bu şatafatlı yerler benim değerlendirme sistemimi ele geçiriyor gibi… Allah’ım bu nasıl bir nefis ve egoist düşünceler saldırısı. Kafamda uçuşan bu tezatlar bir seçim mi gösteriyor, yoksa bir seçilmişlik mi?
Gerçek mutluluğu bu tarz lüks bir yaşamda ararsam kendi benliğimden uzaklaşacağım duygusu geldi! Yoksa acizliğimin farkına varmaktan kaçıyor muydum?
Ya bizim köydeki Çoban Cemal’in gülüşü sahteydi ya da mutluluğu bu zenginlikte aramak cahilce bir fikirdi?
Bu düşüncelerle cebelleşirken gözlerim denizin huzurlu mavisi ile buluştu; bedenimi huzur sardı ve farkında olmadan tebessüm ettim. Köyde çıplak ayaklı bir çocuktum, şimdi Etiler’den Bebek’e doğru yürüyordum. Beni buraya taşıyan süreç silsilesi ayrı bir şükür duygusu tattırıyordu bana…
Ve ardından bir fısıltı belirdi kulağımda;
“Mutluluk hiçbir yere ne taşınır nede bir yerde depolanabilir. İçsel barışıklık ve farkında bir yaşamın kaynağı senin gözlerin; senin her şeye anlam veren gözlerin. Nasıl bakarsan öyle güzelleşir.”
Atalarımın dediği gibi, diye geçirdim içimden; güzel bakan güzel görür, güzel gören elbet mutlu olur. Kötüyü gören gözden kurtulmadıkça ne kendimiz var oluruz ne de var olanda bir anlam buluruz. Gözlerim ne kadar özgür ise gerçek hayatta da o denli özgür olacağımı düşündüm…”
***
Bu Anadolu genciyle konuşurken kendimi Gerçek Özgürlük kitabında üniversite öğrencisi Timur ile konuşan emekli Profesör Yakup Bey gibi hissettim. Kitabın kahramanı Yakup Bey sohbet içinde Timur’un kendi Anlam Verme Sistemini – yani kendi gözünü- keşfetmesine olanak sağlıyordu. Bu gencin, kendi gözlerini sorgulamaya başlaması, dünyaya baktığı zaman kafasındakini değil, baktığını gören özgür gözlere sahip olmayı istemesi, ona saygımı artırdı. Biliyorum, bu yolculuk kolay değil, ama her türlü zorluğa değer.
Doğan Cüceloğlu / 28 Haziran 2015
Bir bir veya daha fazla kişi, anıt, su kütlesi ve şunu diyen bir yazı'ETİL ETİLER'DEN BEBEK'E YÜRÜRKEN...' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM