“Düş Suda”

“Düş Suda”

Borusan Contemporary’nin çevrimiçi sergisinde karekodlu sürprizler var

Borusan Contemporary’nin yeni çevrimiçi sergisi “Düş Suda” ziyarete açıldı. Edip Cansever’in aynı adlı şiirinden ilhamla hazırlanan yeni medya odaklı koleksiyon sergisinin bir ayağı da Boğaz kıyısı boyunca oluşturulan rotada saklı.

Borusan Contemporary’nin çevrimiçi sergisinde karekodlu sürprizler var

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği yeni Borusan Contemporary sergisi “Düş Suda”, çevrimiçi olarak ziyarete açıldı. Bir yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi yüzünden fiziksel ziyarete kapanan Perili Köşk, kapılarını bir daha ne zaman açacak şimdilik bilinmiyor ama ilhamını Edip Cansever’in aynı adlı şiirinden alan serginin bir ayağı da Boğaz kıyısındaki sergi rotasında. Yani isteyenler internetteki sergiyi inceledikten sonra Boğaz kıyısına inip oluşturulan rota boyunca yürüyerek buradaki “gizli” eserleri de görebilecekler. Sergiyi Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren ile konuştuk.

SİHİRLİ BÖLGE

– Pandemi ile birlikte “yeni normal”e en çok uyum sağlayan kurum Borusan Contemporary oldu sanki. Özellikle “Düş Suda” ile birlikte Boğaz kıyısında izleyiciye sunduğunuz ilginç deneyim bunun en somut örneklerinden. İşin sanatsal tarafı bir yana, izleyiciye ulaşma anlamında çok yaratıcı bir fikir. Nasıl gelişti bu düşünce, biraz anlatır mısınız?

Pandemi, yalnızca kültür sanat alanındaki pratikleri değil, tüm yaşam kültürümüzü derinden sarstı. Bir süredir kültür kurumlarında yaşanmaya başlanan kimlik değişimine de bu bağlamda ivme kazandırdı. Pandemiyle başlayan küresel şaşkınlığın zirveye tırmandığı 2020 baharında, hepimiz dev ölçekli fuar, etkinlik ve sergi organizasyonlarının bir bir iptal olduğuna şahit olduk. Bu esnada, Fondation Beyeler’in açılışı ertelenen Edward Hopper sergisi kapsamında sunduğu bir çalışma çok ilgimi çekti. Yönetmen Wim Wenders, Hopper üzerine Two or Three Things I Know about Edward Hopper başlıklı 3D bir kısa film çekmişti ve kendi ifadesiyle bu çalışma “pentür, sinema ve hikâye anlatıcılığını sihirli bir bölgede birleştirmekte” idi. Çevrimiçi izlenebilen film, Hopper resminde donup kalan o “an”ın hemen öncesi veya sonrasındaki bir kareyle açılıyordu. Beyeler’in sergiye dahil ettiği bu sunum bana, çevrimiçini bilfiil işlevlendirerek sanat eserleri etrafındaki anlatıyı güçlü bir biçimde izleyiciyle buluşturabilmek için ilham verdi. Evet, belki Düş Suda için tasarlayacağımız o “sihirli bölge” reel bir deneyim olmayacaktı ama sanat izleyicisinin “yeni bir toprağa ayak basmaya” ihtiyacı vardı. İşte tüm fikir bu şekilde doğdu.

– Boğaz kıyısındaki “Artırılmış Gerçeklik” tabelalarının yanı sıra bir de “Sanal Gerçeklik” uygulamasıyla izlenen bir video var, değil mi?

Evet, sergi kapsamında kullandığımız iki ayrı uygulama söz konusu. Birincisi, Boğaz kıyısında belirlediğimiz rota üzerinde belli noktalara, sergide yer alan bazı sanat eserlerinin karekodlarının bulunduğu tabelalar yerleştirildi. Söz konusu karekodlar, o koordinata AR (Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi desteğiyle yerleştirdiğimiz sanat eserinin, “Düş Suda Sergi Rotası” adlı mobil uygulama aracılığıyla görüntülenebilmesi için hem tetikleyici bir rol üstleniyor hem de o noktada gizli bir sanat eseri bulunduğunu izleyiciye anımsatıyor. İkinci teknoloji ise sanatçıların da son yıllarda kullanmaya başladığı VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi. Bu aşamada, sergi seçkisinde yer alan bir eseri, biçim ve bağlamından aldığımız ilhamla bir yeniden üretime soktuk. Bu çalışma, yeni bir teknolojiyi aslında 80’lerden bu yana süregelen ve özellikle postmodernist dönem ile birlikte anılan bir üretim pratiğine de eklemledi: Çağdaş sanatta sıkça gündeme gelen post-prodüksiyon yöntemini kullanarak, Boomoon’un İstanbul Boğazı’nı konu alan Boğaz’da Balık Oyunu No.8 eserinden türettiğimiz video, orijinali iki boyutlu olan bu eserin adeta “içine girerek” Boğaz’ın derinliklerine bakabilmemizi sağlıyor. Borusan Contemporary’nin internet sayfası üzerinden sanat izleyicisine sunulan bu deneyimi, VR özellikli bir gözlüğünüz olmasa bile ekranı hareket ettirerek deneyimlemeniz mümkün. Elbette VR gözlüğü, teknolojisi gereği deneyimi derinleştiren bir etki yaratıyor.

ÜRETMEK PANZEHİR

– :mentalKLINIK ile yaptığınız sergi bir hayli ilgi görmüştü. Yakında yeni bir sergi geliyor mu?

:mentalKLINIK sergisi, içeriği, sunumu ve bağlamı gereği, pandemi dolayısıyla yaşadığımız sıkışmayı en iyi özetleyen sanatsal içerikti bana göre. Bu nedenlerle de haklı bir ilgi gördü. Sergi üzerine gerçekleştirdiğimiz çevrimiçi konuşmalar da düşünce sahamızı genişletti; zira yüz yıl sonra karşı karşıya kalınan pandeminin yarattığı travmayı bir nebze de olsa aşabilmenin yollarından biri yeni düşünceler üretmek, ürettirmek.

Yeni sergi planlamamız var elbette, ancak önümüzdeki süreçte gelişecek sağlık koşullarını gözeterek adım atmak durumundayız.

ESNEKLİK ÖNEMLİ

Pandeminin öğrettiği en büyük derslerden birinin esneklik olduğunu anlatan Dr. Kumru Eren, Borusan Contemporary olarak kısa ve orta vade planlamalarda farklı mekân ve teknoloji kullanımları ile hibrit olarak kurgulanacak özgün sunum senaryoları geliştirdiklerini anlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM