Devrim Yakut,

Devrim Yakut,

Bahtımıza düşen karanlık günler elbet geçecektir

 “Güzel günler geldiğinde yapacak çok işimiz var. Çok çalışmamız gerekecek” dedi ve mesleğinin kendisi için önemini “Hayata direnmenin, anlam katabilmenin tek yolu” sözüyle anlattı.

Hande ZEYREK

Bahtımıza düşen karanlık günler elbet geçecektir

Bize sevdirdiği rollerin yanı sıra neşesi ve pozitif enerjisiyle tanıyoruz usta oyuncu Devrim Yakut’u…  En büyük hayallerinden biri olan ilk kitabı ‘Aklımın Aynalı Çarşısı’nı kaleme alan Yakut,  kitabın gelirini de geleceğimiz dediği çocuklara bağışladı.  “Biz onlara iyi miraslar bırakamadık. Kitabın gelirini çocuklarla ilgili önemli çalışmalar yapan bir vakfa bağışlamak benim için bir tür borçtu” dedi.  Devrim Yakut’a bilinmeyenlerini sordum. İsminin hikayesinden, ilk kitabına ve hayata dair konuştuk…

‘İSMİM BANA BİR HEDİYE’

■ Bilmediğimiz Devrim’i sormak isterim. İsminizin hikayesi var mı?

İsmimi, anlamını, hikayesini hep sevdim. Bir de ön ismim Seher. Kendimi ifade edebilir yaşa geldiğim andan itibaren, Devrim’i tercih ettim. Ben 27 Mayıs doğumluyum. Babam asker. İsmim de o yüzden Devrim olmuş. Bana güzel bir hediye olduğunu düşünürüm. Seher de annemle babamın birlikte izledikleri ilk filmin kadın kahramanının adı. Annem kızım olursa Seher koyarım ismini demiş. Babam da Devrim’i isteyince, Seher Devrim olmuşum…

■ Okul yıllarınızda isminizle ilgili yaşadığınız anılar var mı?

İsmim yüzünden yargılandığım da yüceltildiğim de oldu. Ancak ben iki kısımla da ilgilenmedim. İnsanları isimleri, cisimleri, görüntüleri, içine doğdukları ortamlarla vs. değerlendiren bakış açılarına hep itiraz ettim, hala da öyle… Her isim güzel ve biriciktir.

‘KİMSEYİ DİNLEMEDİM’

■ Asker çocuğu olarak ilkokuldayken Kıbrıs’ta bir Rum Köyü’nde yaşadığınız yılları nasıl anımsıyorsunuz?  

Bende etkisi derin bir süreçti. Orada yaşadığım, tanık olduğum pek çok şey, hayata bakışımı belirledi. O yaşanmışlıklardan birini, ilk kitabım Aklımın Aynalı Çarşısı’nda Teğel adlı öykümde anlattım.

■ Lisede fen bölümü okurken nasıl oldu da üniversitede tiyatroya geçiş yaptınız?

Okul başarısı yüksek bir öğrenciydim. Ve o yıllarda notları yüksek olanlar mutlaka fen bölümlerinde okumalıydı. Lise sona geldiğimde, sanatla ilgili bir bölüm seçeceğime karar verince, edebiyat bölümüne geçiş yaptım. Önce kabul etmediler. Hem okul yönetimi, hem ailem. Ama ben edebiyata geçiş yaptım. Kimseyi dinlemedim ve hiç de pişman olmadım.

Aile Arasında’da rol aldı.

‘BİTMEYECEK HAYALLER…’

■ Tiyatro ve oyunculuk sizin için ne ifade ediyor?

İkisi de benim için hayata direnmenin, hayata bir anlam katabilmenin tek yolu. ”İyi ki bu mesleği
seçmişim” demediğim tek gün yok…

■ Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olduğunuz günden bugüne neredeyse 30 yıl oldu… Geçen yılları hangi duyguyla ifade edersiniz?

Mutluluk, heyecan, emekle, ilmek ilmek edinilmiş tecrübe ve hiç bitmeyecek, bitmeyeceğini bildiğim hayaller…

■ Bir seçim hakkınız daha olsa oyunculuk mu derdiniz yoksa durum farklı olur muydu?

Yüz bin seçimim olsa, yine oyunculuk derdim. Başka bir meslek hiç düşünmedim.

ELBET GEÇECEK

■ Her zaman göründüğünüz kadar pozitif ve güler yüzlü müsünüz? Olaylara, haberlere, toplumsal sorunlara öfkelenmez misiniz?

Öfkelenmez olur muyum? Bazen nefes alamaz hale geldiğim oluyor. Ama o duygu halinde kalamıyorum ben. Bu bizim bahtımıza düşen karanlık günler elbet geçecek. Ve güzel günler geldiğinde yapacak çok şeyimiz var. Çok çalışmamız gerekecek. İyi, sağlıklı ve kendi merkezimizde kalıp o günlere sağlam, hazırlanmamız gerektiğini düşünüyorum.

İlk öykü kitabının gelirini çocuklar için bağışladı

■ İlk öykü kitabınız “Aklımın Aynalı Çarşısı” en büyük hayalinizmiş… Neden bu kadar beklediniz hayaliniz için?

Beklemedim. Sadece içimdeki o yazma hayalinin dem alması gerekiyormuş. O kendi zamanını kendi belirledi. Ben de o zamanlamaya riayet ettim.

■ Neden ismi Aklımın Aynalı Çarşısı? 

Ben, yaptığım her işte, attığım her adımda önce kendi aynama bakmaya niyet ederim. Başkasına ayna tutmak benim boyumu aşar. İsim de yine kendime tutmaya çalıştığım aynanın bir uzantısı oldu.

■ Kitabınızın gelirini çocuklara bağışladığınızı duydum.

Çocuklarımız geleceğimiz. Onların sağlıklı, iyi eğitimli, mutlu, neşeli, yaratıcı olmaları gerekiyor ki iyi bir gelecekten bahsedebilelim. Biz onlara iyi miraslar bırakamadık. Kitabın gelirini çocuklarla ilgili önemli çalışmalar yapan bir vakfa bağışlamak benim için bir tür borçtu…

Mesleğimiz doğrusu yapılırsa iyileştirici, şifacıya dönüşebilir

■ Yazmanın insanı daha çok özgürleştirdiğini anlatmıştınız.  Oyunculukta benzer değil midir?

Oyunculuk da çok özgür alanları olan bir meslek. Ancak oyunculuk, temelinde bir icra işidir. Biz yazarın yazdığı karakteri yorumlarız. Oradaki gerçek yaratıcı ve sanatçı, yazar ve yönetmendir. Ama yazma meselesinde hiç aracısız bir süreç var. Siz ve okuyan… Ben buradaki özgürlüğü daha önce başka hiçbir alanda tecrübe etmemiştim. Hazzı inanılmazmış…

■ Antidepresan kullanımının giderek arttığı ülkemizde psikiyatri vakaları dizilere konu oluyor. Sizce topluma ayna mı tutuyor?

Umarım öyle oluyordur. Dünya zor zamanlardan geçiyor. Çok kalabalığız. Ve hayatta sağlıklı kafayla kalmak zor. Bizim mesleğimiz doğrusu yapıldığında, iyileştirici, şifacıya dönüşebilir.

Şimdi “Camdaki Kız”da.

■ Tiyatro sahnesini özlediniz mi?

Pandemi nedeniyle yarım kalmış bir oyunumuz var. Manik Atak. Pandemi koşulları daha netleştiğinde belki yeniden oynarız bilmiyorum. Ama şimdilik yeni projem yok. Dizi sezona devam edecek. Bakalım neler olacak, biz de merakla bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM