Dario Moreno’nun hayatını “İzmirli Dario”

Dario Moreno’nun hayatını “İzmirli Dario”

Dünya çapında bir yıldızın hiç bilinmeyen hikayesi…

Ünlü organizatör, menejer ve prodüktör Erkan Özerman, 1950’li yıllarda yükselişe geçen Dario Moreno’nun hayatını “İzmirli Dario” isimli kitapta ölümsüzleştirdi. Ve hiç bilinmeyenleri Sözcü HaftaSonu’na anlattı.

Dünya çapında bir yıldızın hiç bilinmeyen hikayesi…

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan ve Türkiye ile Avrupa’da yaptığı sanat organizasyonlarının yanı sıra güzellik yarışmaları ile tanınan ünlü organizatör Erkan Özerman 1950’lerde Türk ve dünya müziğinin adından en çok söz ettiren sanatçılarından İzmirli Dario Moreno’nun hayatını yazdı. “İzmirli Dario” isimli kitabının imza günü için Bodrum’a gelen Özerman dünyaca ünlü sanatçı ve şovmen olan Dario Moreno’nun hayatındaki bilinmeyenleri ve onlarca fotoğrafı SÖZCÜ HaftaSonu okurlarıyla paylaştı.

MORENO TÜRKİYE AŞIĞIYDI

Hayatta kitap yazmayı düşünmediğini ancak 10 yıl menejerliğini yaptığı Moreno’nun hakkında bilinen onlarca şeyin gerçeği yansıtmaması nedeniyle kitabı yazmaya karar verdiğini belirten Özerman, “Aydın’da doğan, İzmir’de büyüyen Moreno tam bir Türk’tü, Türkiye aşığıydı. Ancak başta Fransızlar olmak üzere dünya sanat medyası O’nu Meksikalı olarak tanıtıp satmaya başladılar. Hatta ülkemizde bile yaptığım araştırmada Moreno hakkında bilinen birçok konunun yanlış olduğunu öğrendim. Bu nedenle gerçeklerin bilinmesi için yaklaşık iki yıl süren bir hazırlık sonucu kitabı yazmaya karar verdim” diye konuştu.

TÜRK OLDUĞU BİLİNMİYOR

Özerman, “Moreno’nun milyonlarca plağını satın alan hayranlarınca O’nun gerçek hayatı ve Türk olduğu bilinmiyor. Oysa İzmirli Dario, hiçbir zaman başka bir ülkenin vatandaşlık önerisini kabul etmediği gibi yaşamı boyunca Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu gururla taşımıştır” ifadelerini kullandı.

Özerman açıklamasının sonunda Moreno’nun ölmeden yaklaşık bir ay önce yaptığı bir radyo programında vasiyetini açıkladığını belirterek “Öldüğümde ölmedi, İzmir’e geri geldi deyin. İzmir’e defnedin’ dedi. Ancak annesi Moreno’yu Türkiye’de bırakmak istemedi ve İsrail’e götürdü” dedi. Özerman yazdığı İzmirli Dario isimli ilk kitabının büyük beğeni kazanmasının ardından Türkiye’de bugüne kadar yanlış bilinen 20 önemli olayı belgeleri ile birlikte anlatacağı bir kitabın hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi.

Brigitte Bardot ile filmde oynamıştı.

Kavgada tansiyonu yükselince…

Moreno, 1 Aralık 1968 günü İstanbul Yeşilköy Havaalanı’nda öldü. Geç kaldığı için uçağa bindirilmeyince görevliyle girdiği tartışma sonucu tansiyonu yükseldi. Kaldırıldığı hastanede ise yaşamını yitirdi.

Moreno kimdir?

Sefarad Yahudisi bir ailenin çocuğu olan Dario Moreno, 3 Nisan 1921 tarihinde Aydın’ın Germencik ilçesinde doğdu. Babası ölen ve dört kardeşi daha olan Moreno, annesi Madam Roza tarafından geçim sıkıntısından dolayı yetimhaneye  bırakıldı. Dört yaşına kadar yetimhanede kalan Moreno, daha sonra Yahudi ilkokulunu bitirdi. 23 Mayıs 1940 tarihinde Ankara’daki Devlet Konsevatuvarı’nda sınava girmek için gönderdiği mektubunda Türkçe dışında Fransızca, İspanyolca, biraz da İtalyanca ve İngilizce bildiğini yazıyordu. Yine bu sıralarda başlayan gitar merakını eline geçen bir gitar aracılığı ile geliştirdi.

Dünya starları ile rol aldı

Fransa’da ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde Moreno ile ilgili fotoğrafları satın alarak topladığını belirten Özerman “Türkiye sınırları dışında üne kavuşmuş tek bir şarkıcımız var. O’nu da Meksika’ya kaptırmanın bir anlamı yok. Bu nedenle kitabımın Fransızca basımını yaparak, gerçekte kim olduğunun öğrenilmesini sağlayacağım” diye konuştu. Özerman, Moreno’nun 1953 ile 1969 yılları arasında çıkan 45’lik ve 33’lük 110’un üzerinde plağı olduğunu ve 60’a yakın uluslararası filmde başta Brigitte Bardot olmak üzere dünya starları ile kamera karşısına geçtiğini belirttti. 1950’li yıllarda Ava Gardner ve Frank Sinatra ile birlikte Almanya’da yaptıkları organizasyonda iki yıl birlikte program yaptıklarını belirten Özerman, “Moreno kazandığı paralarla Fransa’da halen dünyaca ünlü bir şirketin hisselerini satın aldı. Hisseler değer kazanınca yaklaşık 15 milyon dolarlık bir varlığa sahip oldu” dedi.

Zeki Müren’le beni paylaşamazlardı

Dario Moreno’nun Türk sanatçılardan Gönül Yazar’ı, Gülsüm Kamu’yu, Tanju Okan’ı sevdiğini söyleyen Özerman, “Bir tek Zeki Müren’le rekabet ederdi. Beni paylaşamazlardı. Canıma okudular” diyerek o günleri anlattı. Dario Moreno’nun 1940’lı yıllarda 4 kardeşi ve annesiyle İzmir’de yaşadığı evin bulunduğu sokağa ismi verildi. Evi ise müzeye dönüştürüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM