çünkü başaramadılar..

çünkü başaramadılar..

PAZAR’LIK
biri pos bıyıklıydı, diğeri kırarmış sakallı.. ve oldukça iri yarı idi üçüncüsü..
genel görünüm, kılık kıyafet, oturma kalkma falan, belli ki ”eski tüfek solcu” denen türden idiler..
emeklerine saygı duysam da, genelde uzak dururum bu heriflerden.. çünkü başaramadılar..
bense başarmak zorundayım, aksi taktirde vatanım yok olacak üleyn!
bu yüzdendir Atatürkçülük saflarını terk etmiyorum, her türlü ”yetersiz” insana ve unsura rağmen..
****
yine de belli bi saygı çerçevesinde selamlaştık abi’lerle.. uzatmadım merhaba faslını, gazetemi okumaya devam ettim.. türk kaavesi istediler garsondan..
pos bıyıklı olanı girdi söze ilk;
-”şunu göremiyular; hazreti muhammedin düzeninde bile gizli bi sosyalizm var”
-” tabi canım.. mesela o komşusu açken tok uyumamak söylemi, zekat sistemi falan, az işler diğil”
-”diğil diğil, göremiyular”
(girmedim araya.. başkasının lafına neden karışacam.. oysa, demeliydim; kuran’dan anlıyoruz ki, muhammed devrin insanları tarafından ”bırakın şu deli şairi” diye küçümsenmiş.. ne kadar güzel bi bilgidir bu adam olana.. demek ki kutsal kitabın orijinal metni şiir gibiymiş.. ve muhammed’e vahiy falan diğil, gelse gelse ”ilham” gelmiş.. sizinkini bilemem, benim peygamberim şairdir.. o yüzden için der, sevişin der, ne sandınız)
****
sanırım, orada olmamın etkisiyle Ata’mıza getirdi gonuşuğu, kırarmış sakallı’sı..
-”Mustafa Kemal’i de yabana atmayın ha.. karma bi sistem varmış kafasında, ama çoğu icraatında sosyalist nüanslar da mevcuttur yani”
-”tabi canım.. kadın hakları, sendikalaşma talimatı, kadını sokağa çıkarması falan, az işler diğil”
-”olmaz mı gardeşim, sezarın hakkı sezara”
(karışmadım yine.. oysa, demeliydim; nerede okuduğumu anımsayamıyorum ve bi daha da bulamıyorum.. Ata’mızın ”benim ne olduğumu anlamaya çalışmayınız, benim özel bi görevim var” anlamında bi sözü mevcut.. aklım başımdan gitmişti okuyunca.. ”ula, adam ben uzaydan indim diyo resmen” diye çığlık atmıştım.. uzaylı tabi O, ne sandınız)
****
iri yarı abimiz kaavesini ilk bitirendi.. tam da tahmin ettiğim üzere mevzuuyu iyice ağırlaştırdı.. çayıma ve gazeteme yumulmuştum ki;
-”işin gerçeği marks bile aslında tam marksist sayılamaz”
-”evet üstadım, bi adam nasıl kendi’nci olur”
-”yok, onu kast etmedim, marksizmin eksik kalmış yönleri oldukça fazla.. bence asıl marksist lenin’di”
-”hayır kardeşim, darbeci yanıyla biraz asker kafası sezerim ben o’nda.. lenin, gerçekte iyi bi stalinist’ti, stalin asker kökenli çünkü”
-”hayır canım, stalin denen herif mao’cuydu, lenin olsa olsa troçki’stler sınıfına girer”
(kafam karıştı.. kim kimciymiş la diye gülmeye başladım, dudaklarımı ısırıraraktan.. hayır, lafa girecem, düzeltecem, bu konulardaki bilgi birikimim fena sayılmaz hem, ama beni de şaşırttılar, napim)
****
soda söylediler hepbir.. gürsel bey’e de bi çay ver bizden dediler.. teşekkür ettim.. dışarısı soğuk, çay ocağı misler gibi sıcak.. inadına yerel gazeteleri okuyordum hala..
başladılar yine..
-”fidel kastro gerçekte komünist falan diğildir ha.. liberal bile denebilir hatta o’na.. gerçi sonradan olumlu yönde ilerletti kendisini”
-”elbette, asıl devrimci che idi orada”
-”ben, che’de bi miktar mareşal tito etkisi bulurum”
-”yok, yanlışın var, asıl çavuşesku tito’cuydu”
-”hayır canım, bunların çoğu arnavutluk’taki enver hoca’dan etkilendiler.. adam, sosyalist ve enternasyonelistti”
-”olur mu canım, enver hoca büyük bi zapata’cıydı”
-”zapata lenin’ciydi lan, saçmalamayın”
****
beynimi yediler, nevrimi döndürdüler, bütün bildiklerimi birbirine geçirdiler..
brejnev’e falan çattılar epey bi.. konu, günümüze yaklaşmıştı.. gorbaçov’un anasına avradına sövdüler, cia ajanıydı dediler.. pos bıyıklı abi hele;
-”gorbaçov, özal’cıydı resmen” demesin mi???????
dilimi yuttum.. biraz daha oyalanıp, nazikçe ellerini sıkıp kalktım.. mecburen hesaplarını da ödedim, çaktırmadan..
****
tahminen, peşim sıra konu putin’e, fetullah’a, tayyip bey’e falan gelmiştir..
-”putin aslında humeyni’ciydi”
-”hayır kardeşim, bakmayın, fetullah hoca iyi bi komünisttir”
-”yok yok, tanıdığım en iyi dev-yol’cu tayyip erdoğan’dır”..
bu son bölümü popomdan uydurdum tabi.. ama çok da yanlış çıkacağını sanmam..
bunlar malum, bi zamanlar sn cumhurbaşkanımızı devrimci sanan, bu hata sonucu vatanımızın azzna zçan yetmez ama evetçi tayfadandı..
****
kardeşlerim,
yarın falan karagöz konusunda yazacam, ısrarla bekleyiniz.. hepinize sağlıklı pazarlar dilerim..
önce Allah’a sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
dr gürsel ötker
giresun ünv tıp fakültesi romatizmal hastalıklar hastanesi et kesüü servisi uzmanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM