Çoban Ahmet.

Çoban Ahmet.

Her şey bir taşla başladı

Çobanlık yaptığı zamanlarda merada koyunlarını otlatırken insan yüzüne benzeyen bir taşa rastlar Çoban Ahmet. Taşı alıp herkes gibi fırlatmak yerine cebine koyar. Cebine koyduğu o taş, kendisini çok farklı bir dünyanın kapılarını aralar…

Mustafa SARIİPEK

Her şey bir taşla başladı

Şanlıurfalı Ahmet Aslan (51), koyun otlatırken, arazi ve akarsu kenarlarından insan yüzü ile bazı hayvanlara benzeyen, doğal etkiyle şekillenmiş taşları hobi olarak toplamaya başladı. Heykel ve sanat eserlerinin elle yapıldığını ama bu taşların Aşık Veysel gibi kendiliğinden oluştuğunu belirten Aslan, “Sanat sizi en son 12 bin yıl öncesine Göbeklitepe’ye, bu taşlar ise yeryüzünde insan yokken 3.2 milyon önce doğada insan figürü heykelinin nasıl yontulduğuna kadar götürüyor” dedi.

Asıl hikaye Konya’da insana benzediği için cebine koyduğu taşla ilgili olarak 6 yıl sonrasında yazdığı, ‘Her Şey Bir Taşla Başladı’ isimli kitabıyla başladığını belirten Aslan, hayatının nasıl değiştiğini şöyle anlattı:

“O taş, beni dünyada benzeri olmayan  müze fikrine fırlattı. Ben hep soruyorum,  bir yerden bir yere bir taş atarsınız. Bir insan bir taşı atar ama siz hiç bir taşın insanı fırlattığını duydunuz mu? Herkes hayır diyor. Ben de onlara hayır, o insan benim diyorum. Bakın beni buraya fırlattı. Bende o taştaki sekme hâlâ devam ediyor. Beni hala fırlatıyor”

20 YILDA  230 TAŞ BİRİKTİRDİ

Taş arama güdüsüyle para kazanabilmek için çobanlık yapmak zorunda kaldığını da belirten Aslan, “Yeni taşlar bulmak için özellikle dağ köylerinde çobanlığı tercih ettim. Konaklıyorum, yemeğimi yiyip maaşımı alıyorum. O zamanlarda da topladığım taşları çuvalımla otogara getirip oradan da eve getirerek biriktirdim. Elimde 230 taş var ama eve getireceğim 50 büyük taş daha var” dedi. Aslan, 25 il ve ilçe gezdiğini ama en verimli şehirlerin Eskişehir, Kayseri, Sivas, Bursa ve Konya olduğunu açıkladı.

4 KİTABI YAYINLANDI

Taş ararken doğa ve hayvanlarla da sıkı bir dostluk oluşturduğunu da belirten Aslan, “Köpekler biz yemeğe oturduğumuzda karşımıza oturur, lokmayı ağzımıza götürürken gözümüzün içine baktığını gördüğümüz anda başını çevirirdi. Meğer ‘Rahat ye benim yemeğinde gözüm yok’ diye mesaj verirmiş. Daha bir çok davranışlarını görünce insanlar ile hayvanlar arasındaki iletişimi de yakından tanıdım. Bununla ilgili yazılar da yazdım. İkisi şiir ikisi deneme olan 4 kitabım yayınlandı. İdil, Bütün Kuşları Alkışlamaya Gidiyorum, Nilüfer ve Her Şey Bir Taşla Başladı” dedi. 1.5 metre boyutlarında heykellerinin de olduğunu ama aracı olmadığı için getiremediğini belirten Ahmet Aslan,  “Müze gerçekleşirse hepsini oraya getireceğim. Büyük para beklentisi içinde değilim. Müze açılırsa da ailem geçinsin yeter. Taşları toplamaya başlarken para kazanma derdim yoktu, yine yok. Marmaris’te sergileniyor olması benim için paha biçilemez” dedi.

JAPONLAR YAPINCA TÜBİTAK’A HABER OLDU

Çaldığı kapılar kapılar yüzüne kapanır, ama asla pes etmez. Bir gün TÜBİTAK’ın Bilim Teknik Dergisi’nin aralık 2016 sayısında bir haber ilişir gözüne: “Dünyanın en ilginç müzesi japonya’da açıldı.” Doğal oluşum sonucu insan şeklini almış taşlardan kurulan bir müzenin haberidir okuduğu.  Aslan, o gün yaşadıklarını da şöyle dile getirdi: “Japonya’da bir kişinin benim topladığı taşlarla benden 6 yıl sonra müze açıyor. Bize destek vermeyen TÜBİTAK  Japonya’daki müzeyi haber yapıyor.”

BAKANLIK İLGİLENMEDİ

Aslan, “Edirne Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen sosyal medya hesabından Sunay Akın ile paylaştığı fotoğrafı gördüm. İnstagram üzerinden fotoğrafların da olduğu bir yazı gönderdim. Beni Uzunköprü’ye davet etti. Aziz İoannis Kilisesi’ne götürdü. Harabe kiliseyi kültür evi haline dönüştürmüş. Kiliseyi müzeye dönüştürme çabasına girdik.  14 ay tescil için bekledik.  Kültür Bakanlığı taleplerimize karşılık vermedi. En son Kültür Koruma Kurulu belediyeye gönderdiği yazıyla kilisenin boşaltılmasını istedi” dedi.

DÜNYAYI ŞAŞIRTACAK İLGİNÇ TAŞLARA SAHİP

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde, Ahmet Arslan’ın sürüsünü otlatırken doğadan topladığı insan yüzüne benzeyen 70 adet taş, ‘İnsansı Taşlar’ adı altında sergilendi. 31 Ekim’e kadar gezilebilecek 19 Mayıs Gençlik Meydanı’ndaki sergide, Red Kid ve Donald Trump’ın yüzüne benzeyen taşlar büyük halk tarafından büyük ilgi gördü. Aslan,” 2017’de Edirne Uzunköprü’de bu hayalimi gerçekleştirmeye çalıştım ama olmadı. En son 2020’de Sunay Akın’ın desteği ile İzmir’de 2 aylık, ardından Nevşehir’de 7 aylık sergi açtım. Şimdi de Marmaris’teyim. Dünyayı şaşırtacak taşlara sahibim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM