CENNETE DOKUNMAK

CENNETE DOKUNMAK

 

Bildiğimiz hayatlara hiç benzemeyen coğrafyaları vardır ruhumuzun, sınırlarına dokunmaktan korktuğumuz ya da önemsiz görüp kendi iklimimizi yücelttiğimiz… Hayatlar vardır, bazen yanı başımızda bezen çok uzağımızda, dokunulmamış, bozulmamış, taptaze, olduğu gibi… Ve bir çift göz, hüzünle, masumiyetle, çekingenlikle bakan bir çift göz, ummadığınız bir anda bütün coğrafyanızı alt üst edebiliyorsa, hiç korkmayın, hala insan olma vasfına malik olduğunuzun en büyük delilidir bu…

Yorucu bir yayla gezisinden dönüşte, temmuz sıcağının hararetiyle su içmek için ilk gördüğüm çeşmenin yanında durmasaydım, belki de yıllardır geçtiğim bu yolda hiç fark etmeyecektim bir çift gözün bir hayatı nasıl değiştirdiğini. İnsanlara bedava su içiren toplumdan, adres sormanın bile parayla olduğu bir topluma dönüşürken, neleri kaybettiğimizi anlamanın verdiği hüzün ve özlemle, kana kana içtiğim su, birbirine karışmıştı. Şırıl şırıl akan derenin sesi, orman kokusu, berrak suyun tadı ve taş evlerin yıllara direnen duruşuyla ruhumda sınırlarını geçtiğim, içinde kaybolduğum bir coğrafya daha bulmuştum. Tüm bu güzelliklere bir de kara çekingen gözleriyle size bakan köy çocuğunu eklediğinizde, beyninizin bir köşesine asılı, ölümsüz bir fotoğraf karesiyle yaşamanız muhtemeldir. Adını sormadım önce, kaç yaşında olduğu umurumda değildi, kara lastikli ayakları, günlerdir üzerinden çıkarılmadığı belli olan beyazdan griye dönmüş tişörtü ve toz şeker dolu ağzıyla ürkek bir kediyi andırıyordu. Neden toz şeker yediğini de soramadım, belli ki açtı çocuk, tüm çocuklar gibi şekeri seviyordu, yerdi elbet O’da küçücük ağzıyla, çikolatayı, pastayı, çeşit çeşit bisküvileri, kekleri. Sadece anne ve babasını sordum, “Ormanda” dedi, “ çalışıyorlar, ağaç taşıyorlar”. Fotoğrafını çekmek istedim, yine çekindi, “benim hiç resmim yok ki “dedi. “Olsun artık olacak, çektiğim bu resimleri sana getireceğim” dedim. O sırada kardeşleri de toplandı etrafımıza, oradan birkaç çocuk daha… Hepsinin bakışları ışıl ışıl, hayat doluydu, gülüyorlar, sürekli soru soruyorlardı. Fadime sadece ilkokulu okumuş, diğer çocuklarda yatılı okula gidiyorlarmış, köylerinde bulunan okul, öğrenci az olduğu için kapanmış. Üç küçük köpek yavrusu dikkatimi çekti sonra, kucaklarına alıp sevdiler, öptüler, okşadılar. Biz onları sokakta bulduk, besliyoruz ve koruyoruz dediler. Yarı aç yarı tok gezen, oyuncaksız, pastasız, ayakkabısız bu çocuklar büyük bir insanlık dersi veriyordu bize. Bol yağmurlu dağların, al yüzlü, doğayla mutlu çocukları, ben içim ezilerek bakarken size, siz üstüne bir de mutluluk dersi mi veriyordunuz utanmadan? Eminim ki alış-veriş merkezlerinde büyüyen, üstüne çamur bulaşmamış, yağmurda paçalarına kadar ıslanmamış, bir derenin yosunlu taşına basmamış, suyunda yüzüp eğlenmemiş, mayıs çilekleri toplayıp eze eze yememiş, mor rengi böğürtlenden öğrenmemiş, sokak oyunlarından bihaber, bilgisayar başından kalkmayan, yediği önünde yemediği arkasında, istediği oyuncağı alan fakat doymayan metropol çocuklarından, çok daha şanslı ve mutluydu ayakkabısız köy çocukları…

Cennet mutlu olduğumuz yerse, cennetini yitirmiş kentlerin dışında bin bir renkli düşler saklı. Bulmalı, görmeli ve yaşamalı. Çıkıp kabuğunuzdan başka yerlere atın kendinizi, yoksa cenneti görmeden ölmek mi istiyorsunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM