• DOLAR
  $2.253,3400
 • EURO
  $1,3109
 • ALTIN
  $54.746,2700
 • BIST
  $253,3400

CENNETE DOKUNMAK

CENNETE DOKUNMAK

 

Bildiğimiz hayatlara hiç benzemeyen coğrafyaları vardır ruhumuzun, sınırlarına dokunmaktan korktuğumuz ya da önemsiz görüp kendi iklimimizi yücelttiğimiz… Hayatlar vardır, bazen yanı başımızda bezen çok uzağımızda, dokunulmamış, bozulmamış, taptaze, olduğu gibi… Ve bir çift göz, hüzünle, masumiyetle, çekingenlikle bakan bir çift göz, ummadığınız bir anda bütün coğrafyanızı alt üst edebiliyorsa, hiç korkmayın, hala insan olma vasfına malik olduğunuzun en büyük delilidir bu…

Yorucu bir yayla gezisinden dönüşte, temmuz sıcağının hararetiyle su içmek için ilk gördüğüm çeşmenin yanında durmasaydım, belki de yıllardır geçtiğim bu yolda hiç fark etmeyecektim bir çift gözün bir hayatı nasıl değiştirdiğini. İnsanlara bedava su içiren toplumdan, adres sormanın bile parayla olduğu bir topluma dönüşürken, neleri kaybettiğimizi anlamanın verdiği hüzün ve özlemle, kana kana içtiğim su, birbirine karışmıştı. Şırıl şırıl akan derenin sesi, orman kokusu, berrak suyun tadı ve taş evlerin yıllara direnen duruşuyla ruhumda sınırlarını geçtiğim, içinde kaybolduğum bir coğrafya daha bulmuştum. Tüm bu güzelliklere bir de kara çekingen gözleriyle size bakan köy çocuğunu eklediğinizde, beyninizin bir köşesine asılı, ölümsüz bir fotoğraf karesiyle yaşamanız muhtemeldir. Adını sormadım önce, kaç yaşında olduğu umurumda değildi, kara lastikli ayakları, günlerdir üzerinden çıkarılmadığı belli olan beyazdan griye dönmüş tişörtü ve toz şeker dolu ağzıyla ürkek bir kediyi andırıyordu. Neden toz şeker yediğini de soramadım, belli ki açtı çocuk, tüm çocuklar gibi şekeri seviyordu, yerdi elbet O’da küçücük ağzıyla, çikolatayı, pastayı, çeşit çeşit bisküvileri, kekleri. Sadece anne ve babasını sordum, “Ormanda” dedi, “ çalışıyorlar, ağaç taşıyorlar”. Fotoğrafını çekmek istedim, yine çekindi, “benim hiç resmim yok ki “dedi. “Olsun artık olacak, çektiğim bu resimleri sana getireceğim” dedim. O sırada kardeşleri de toplandı etrafımıza, oradan birkaç çocuk daha… Hepsinin bakışları ışıl ışıl, hayat doluydu, gülüyorlar, sürekli soru soruyorlardı. Fadime sadece ilkokulu okumuş, diğer çocuklarda yatılı okula gidiyorlarmış, köylerinde bulunan okul, öğrenci az olduğu için kapanmış. Üç küçük köpek yavrusu dikkatimi çekti sonra, kucaklarına alıp sevdiler, öptüler, okşadılar. Biz onları sokakta bulduk, besliyoruz ve koruyoruz dediler. Yarı aç yarı tok gezen, oyuncaksız, pastasız, ayakkabısız bu çocuklar büyük bir insanlık dersi veriyordu bize. Bol yağmurlu dağların, al yüzlü, doğayla mutlu çocukları, ben içim ezilerek bakarken size, siz üstüne bir de mutluluk dersi mi veriyordunuz utanmadan? Eminim ki alış-veriş merkezlerinde büyüyen, üstüne çamur bulaşmamış, yağmurda paçalarına kadar ıslanmamış, bir derenin yosunlu taşına basmamış, suyunda yüzüp eğlenmemiş, mayıs çilekleri toplayıp eze eze yememiş, mor rengi böğürtlenden öğrenmemiş, sokak oyunlarından bihaber, bilgisayar başından kalkmayan, yediği önünde yemediği arkasında, istediği oyuncağı alan fakat doymayan metropol çocuklarından, çok daha şanslı ve mutluydu ayakkabısız köy çocukları…

Cennet mutlu olduğumuz yerse, cennetini yitirmiş kentlerin dışında bin bir renkli düşler saklı. Bulmalı, görmeli ve yaşamalı. Çıkıp kabuğunuzdan başka yerlere atın kendinizi, yoksa cenneti görmeden ölmek mi istiyorsunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında talep ve beklentilerinizi ekibinize, üstlerinize iletebilirsiniz. İlişkilerinizde ve özel hayatınızda sevdiklerinize duygularınızı dile getirebilirsiniz. Çocuklar için harcamalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün zor bir işi halletmek, zor bir konuşmayı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Olayların iç yüzünü merak edebilir, karşınıza gelen konularda şartlara göre hareket edebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün maddi konularda başarılar elde edebilirsiniz. Bolluk bilinci içinde olmanız finansal şansları karşınıza getirebilir. Dostluk ve arkadaşlıklarda samimi ve fedakar enerjiler hakim olabilir. Sosyal çevrenizle bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kariyerinizle ilgili yeni adımlar atabilirsiniz. İş başvuruları yapmak ve iş görüşmeleri yapmak için destekleyici bir gün. Şansınıza güvenin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir habere ulaşabilirsiniz. Uzaktaki kişilerle telepatik deneyimler yaşanabilir. Özellikle günün ilk yarısında sözleriniz, niyetleriniz dua enerjisinde olabilir ve gerçekleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün riskli yatırımlarla ilgilenebilir, aylık gelir gider dengenizi korumak ve iyileştirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık, kıyas gibi negatif duygulardan uzak durmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş veya özel hayatınızdaki ilişkilerinizde yeni bir sayfa açılıyor. Süregelen bir ilişkiniz boyut değiştirebilir. Karşınızdaki kişilerden açık sözler, net tavırlar, yeni kararlar ve teklifler görebilir, duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızda şans sizden yana olacak. İş görüşmeleri yapmak, iş başvurularında bulunmak, ileriye yönelik adımlarınızla ilgili ilk hareketi başlatmak adına destekleyici bir gün. Sağlıkla ilgili iyileşmeler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler alabilir, aldığınız desteklerden fayda görebilirsiniz. İş bağlantılı seyahat ve yolculuklar gündeme gelebilir. Sınavlar ve eğitimle ilgili konularda şans sizden yana olacak.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46