‘Bütün kadınların kafası karışıktır’

‘Bütün kadınların kafası karışıktır’

2022 versiyonuyla sahnelenmeye başlanan “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” büyük beğeni kazandı. Seyircilerin ayakta alkışladığı oyunun sanatçıları SÖZCÜ’ye konuştu.

‘Bütün kadınların kafası karışıktır’

Türkiye tiyatrosunun büyük üstadı Müjdat Gezen, “Oyunculuk Üzerine” adlı eserinde, “Televizyonda herkes oynar, sinemada bazıları oynar ama tiyatroda sadece aktörler oynar” der. “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” oyununu izlerken, Müjdat hocanın bu nitelendirmesi geldi akla. O sahnede aktörler vardı.

Kara komik ya da efkarlı komedi diye tanımlamalar yapılan trajikomik ve bu nedenle sahnelenmesi hayli zor bir oyun bu. Zira, Zülfü Livaneli “Tek başına dram veya tek başına komedi değil, en zoru, en etkilisi ve en değerlisi traji – komedidir” diye değerlendirir.

Usta yazar Ece Temelkuran’ın 1996’da yayımlanan ilk kitabı “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır”, önce Seray Şahiner tarafından 2015 yılında tiyatroya uyarlanmıştı. Sonra, Selen Uçer almış kalemi eline, yakın tarihte geçen bir olay örgüsü ekleyerek revize ettiği senaryoyu güncellemiş, daha etkili, dinamik ve sürükleyici bir hale dönüştürmüş.

Güldürürken yürekleri de sızlatan hikaye; insani değerlerin çürüdüğü, kültürel – ahlaki yozlaşmayla toplumsal erozyonun arttığı, haksızlıkların ve kötülüklerin kanıksandığı bir konjonktürde, kalbi dünyanın daha güzel bir yer olması için çarpan idealist ve ilkeli bir yazarın düştüğü çaresizliğe odaklanıyor. Cesur ve temiz yürekli yazar, dik duruşu ve çırpınışlarına rağmen mücadelesindeki başarısızlıkla umutsuzluğa kapılıp bunalıma girdiğinde, beklemediği bir hayat akışının ortasında kalıyor. Tesadüfen yolları kesişen farklı renklerdeki kadınların halinden yine kadınlar anlıyor, yaşam enerjisi yükseliyor ve finalde umutlar yeniden yeşeriyor.

Tiyatro Aysa’nın çatısında bir araya gelen ve büyük emek veren sanatçıların etkileyici performansları kadar samimiyetleri de izleyiciyi ilk andan sonuna kadar sarıp sarmalıyor. Yönetmen Orçun Ucal’ın kusursuz rejisini de not etmeden geçmeyelim ve sözü, oyunun ne anlattığını, hangi mesajları verdiğini sorduğumuz sanatçılara bırakalım.

SELEN UÇER: Kadınların umutsuzluğa kapılmamalarını, kendilerini var etmelerini ve seslerini duyurmalarını öneriyor. Nitekim, son yıllarda Türkiye’de ve dünyada kadınlar eşit var oluş için seslerini daha yüksek haykırmaya başladı. Ece’nin (Temelkuran) söylemine göre ise kadınlar devrim yapıyor.

AYFER TOKATLI: Kadın – erkek eşitsizliğinden ziyade, kadınların kendi aralarındaki mücadeleyi anlatan bir oyun aslında. Çok farklı sınıfları temsil eden ama aynı zamanda ortak bir dil oluşturmaya çalışan kadınların hikayesi diyebiliriz buna. Karakterler sert dönüşümler geçirmiyor, kıymetli mesajı alttan görüp, seyircinin hafızasına bırakarak, kendi hayatlarında etki etmesini de amaçlıyor.

ELİT ANDAÇ ÇAM: Kadınlar olarak, her şeye rağmen bir arada durabilmenin anlamı üzerine bana da öğretici bir deneyim oldu. Bana en değerli gelen kısmı da farklı kesimlerdeki kadınlar arasında ortak bir bilinç ve her ne olursa olsun dayanışma duygusu oluşturması.

DENİZ IŞIN: Oyunu izlediğinizde, başta kadınların kendine has dertleri olduğunu düşünüyoruz ama temelde hepsinin dert ortaklığında buluşabildiğini görüyoruz. Ve kadınların dertler deryasında oluşunun kanıksanmasını… Bu bana acı geliyor. O kanıksamayı kırmaya dönük bir yönü de var karakterlerin. Kendi işlerine ve birbirlerine isyan ediyorlar ama günün sonunda kendilerini bulup birbirlerine tutunuyorlar. Kadınların birbirini dinlemesi ve anlamasının önemi ve değeri de anlaşılıyor.

SEMİH VAROL: Oyunda kadını duymaya başladığınızda değişim başlıyor. Ayrıca, genelde kurtarıcının erkek olmasının da sorgulandığı bir oyun bu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM