Bursa’da Festival Meşalesi Yandı

Bursa’da Festival Meşalesi Yandı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu sene 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’, Uludağ Mehter Takımının Ahmet Vefik Paşa Sahnesinin fuayesinde gerçekleştirdiği etkinlik ile başladı.

Bursa Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival, Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sahnede seslendirdiği tiyatro şarkılarından oluşan mini bir konser ile devam etti.

Festivalin açılışına, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, Bursa İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt katılırken, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan yaptığı açılış konuşmasında savaşların ve salgınların yaşandığı bir dönemde en çok sanata ve tiyatroya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Tiyatronun tazeleyici, iyileştirici, birleştirici ve sınır tanımayan gücüne her zamankinden daha çok şu dönemde ihtiyacımız var. Devlet Tiyatroları olarak bu inanç ve umutla karşınızdayız. Festivalimizin bu yıl ki açılış gecesinde dileklerimiz yine aynı; sanat, sağlık, huzur ve barış bir dolu gelecek” dedi.

Tiyatro Şarkıları

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise, Osmanlı’ya başkentlik yapmış, böylesine güzel bir şehirde balkan festivalinin olmasından gurur duyduğunu ifade ederek, Bursa seyircisinin, halkının festivale ve repertuar oyunlarına sahip çıkmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin her yıl biraz daha büyümesini istediğini aktaran Kurt konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Festivalimizi gelecek yıl çok daha güzel yerlere taşıyacağız. Festivali gerçekleştirirken şuna çok dikkat ediyoruz. Her sene Balkan ülkeleri katılıyor ancak balkanların farklı bölgelerindeki tiyatroları davet ediyoruz. Böylelikle çeşitliliği arttırıyoruz. Bu festivaller bir barış köprüsü. Festivaller sayesinde Balkanlar’daki ülkelerin hem kültürlerini hem sanatını görmüş oluyoruz. Onlar da bizim sanatımızla yoğruluyor. Biz de onlardan gördüklerimizi genç arkadaşlarımıza aktarıyoruz. Festivalimize sahip çıkan Bursa Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe Belediye Başkanlarına ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına içtenlikle teşekkür ediyorum.”

Mustafa Kurt

Açılış konuşmalarının ardından festival İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği ‘Bir Nefes Dede Korkut’ oyunu ile perdelerini açtı.

24 Mart Perşembe gününe kadar sürecek festivalde Arnavutluk ‘Aleksander Moisiu’ Tiyatrosu ‘Düğün’ü, Sırbistan Preşeva Abdulla Krashnica Tiyatrosu ‘Ölüm ve Kız’ı, Kuzey Makedonya Peripetija Yapım / Kuzey Makedonya Ulusal Tiyatrosu / Sarajevo Savaş Tiyatrosu SARTR ‘Dünyanın Sonu Olmaz’ı, Bosna Hersek HNK Mostar Tiyatrosu ‘Sabahtan Beri Durmadım’ı, Kosova Artpolis – Sanat ve Topluluk Merkezi ‘Totem & Tabu’yu, Bulgaristan & K. Makedonya Spam Stüdyosu ve Golden Elec Tiyatrosu ‘Şapka, Çikolata ve Başka Şeyler’i, Hırvatistan Triko Circus Tiyatrosu ‘Dulcinea’yı Unutun’u, Romanya Queen Marie Tiyatrosu ‘Tartuffe’yi ve Türkiye’den Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Keşanlı Ali Destanı’nı festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47