Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 17 Nisan’da yeni açılan Yeni Müze’de müzikseverlerle buluşacak.

Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

Festivalin açılış konserinde, kemanda Çekya’dan Daniel Matejca’ya Giritli şef Nikos Haliassas yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Açılış konseri, “Klasik Batı Müziği”nin en önemli bestecilerinden Çek kompozitör Antonin Dvorak’ın ölümünün 120. yılı olması nedeniyle, büyük besteci anısına yapılacak. Bu yılki oluşum sürecini festivalin sanat yönetmeni Hüseyin Başkadem ile konuştuk.

Uzun yıllardır bu klasik müzik festivalinin oluşumu için uğraşıyorsunuz. Bu yıl nasıl bir yol izlediniz?

Bu yılki festival maalesef çok zor oldu. Seçim süreci, ekonomik sıkıntılar ve sponsor problemleri nedeniyle yabancı sanatçıların Türkiye’ye, özellikle Afyon’a gelmeleri eskisinden daha da zor oluyor. Bütün bunları kurgulamak inanın imkânsıza yakın bir süreç. Tabii teknik anlamda uluslararası standartlarda imkânlar sunamıyorum. Bir Steinway piyano sunamıyoruz mesela. Bir de bu yıl ve bundan sonra festival Afyonkarahisar’ın Yeni Müzesi’nde olacak. Bu yıl ilk etkinlik bir senfoni orkestrasını, Yunanistan’dan gelen bir şefi ve Prag’dan gelen çok değerli ve güçlü bir kemancıyı ağırlayacak. Sanatsal anlamda insanları giderken mutlu bir şekilde göndermek işin en zor kısmı.

UMUDUMUZ YÜKSEK…

Festivalin programını nasıl oluşturdunuz?

Festivalin programını oluştururken asıl hedef yurtdışı bağlantılarını ve müzisyenleri temin etmek ve okul söyleşilerine katılacak olan birçok değerli insanı tespit etmek oldu. Popülerlikten uzak, kişilik olarak daha kreatif ve çocuklarla iletişim kurabilecek isimleri belirledik. Festivali oluşumunun ikinci ayağı olan mekânlar… Mekânları tespit ederek oralarda kurguları gerçekleştirebilecek bir ön hazırlık yapıyorsunuz fakat gelen bütçe buna müsade etmiyor ve mümkün olduğunca küçülüyorsunuz.

Yurtdışı transferleri yani sanatçıların ulaşımı, konser mekânlarındaki akustik ve onlarca kişiyle bürokrasinin isteğini bir arada harmanlamak. En önemlisi ve en zoru bu, bilboardlara afiş asamamak. Maalesef söylenecek çok şey var ama 24 yıldır Afyon’da umudu ayakta tutan bir duruşumuz olduğu için, şimdi onu daha çok yükseltmemiz ve hâlâ umut vardır diyerek çabalamamız gerekiyor. Nâzım’ın söylediği gibi inşallah güzel günler gelecek.

Festivalde müzikseverleri neler bekliyor?

Bu yıl festivalin açılışı ve kapanışı çok özel konserlere sahne olacak. Açılışta besteci Antonin Dvorak’ın ölümünün 120. yılını Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Giritli bir şef Nikos Haliassas ile yapacağız.

Keman sanatçısı Daniel Matejca, 2022 Eurovizyon Genç Yetenekler Yarışması’nı kazanan bir sanatçı; Telemann Keman Yarışması – Polonya, Jugend Musiziert – Almanya, Kocian Keman Yarışması – Çek Cumhuriyeti ve Virtuosos V4+ – Macaristan gibi çeşitli uluslararası keman ve müzik yarışmalarının da galibi. Kapanış konserini Jülide Yalçın, Hyun Sook Tekin ikilisi verecek. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, Türkiye’nin önde gelen iki sanatçısının yine Afyonkarahisar Yeni Müze’de verecekleri keman piyano ziyafetiyle sona erecek.

OKUL SÖYLEŞİLERİ…

Festivalin Okul Söyleşileri bölümünde, kültür sanat dünyasından sanatçıların katılımıyla Afyon Lisesi ve Afyon TED Koleji sınıflarında sabah ve öğleden sonra olmak üzere öğrencilerle yüz yüze söyleşiler yapılacak. Söyleşilere katılacak olanlar ise şöyle: Sinema yazarı Atilla Dorsay; filmlerinin senaryosu, yapım ve yönetimi kendisine ait kadın sinemacı Handan İpekçi; çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen isim yazar Yalvaç Ural; yazar Metin Celal, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; yazar Feridun Andaç; yazar, yemek kültürü araştırmacısı, eğitmen Engin Akın; geçen yıl 90. yaşını kutlayan yazar Adnan Özyalçıner; yazar A. Ömer Türkeş; haber spikeri, sunucu ve eğitimci Defne Sarısoy; arkeolog, yazar, yayıncı Nezih Başgelen ve çizdiği bant karikatürleri dünyaca tanınan karikatürist Piyale Madra yer alacaklar. Aynı çerçevede Ahmet Ömer Kocaşaban İlkokulu’ndaki okul etkinliklerine yaptıkları dinletilerle katılım sağlayan müzisyenler ise Marie Hasonová kemanda; Michael Forst kemanda; Matouš Hason viyolada ve Yeliyzaveta Chkhartishvili fagotta olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM