Bob Dylan’dan Universal

Bob Dylan’dan Universal

Bob Dylan’dan Universal ile tarihi anlaşma: ‘Para konuşmaz, küfreder’ demişti…

 ile tarihi anlaşma: ‘Para konuşmaz, küfreder’ demişti…
ABD’li efsanevi şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan, 60 yıllık kariyerinde yazdığı tüm şarkıların haklarını Universal’a sattı. Satış bedelinin yaklaşık 300 milyon dolar olduğu konuşulurken, bir şarkısında “Para konuşmaz, küfreder” diyen Dylan’ın anlaşmayı kabul etme nedeni de tartışılıyor…
Metin AKTAŞOĞLU

Nobel ödüllü ABD’li söz yazarı ve şarkıcı Bob Dylan, yaklaşık 60 yıllık kariyerindeki tüm şarkı kataloğunu Universal Music’e sattı. Universal Music tarihindeki en büyük anlaşma olarak aktarılan habere göre 79 yaşındaki sanatçı, 600’ün üzerinde şarkısının tüm haklarını da şirkete devretmiş oldu.

Bu anlaşmaya göre Dylan’ın şarkı sözü yazarı olarak her şarkısından alacağı tüm telif hakları, Universal Music şirketine geçti. Universal Music Group Başkanı Sir Lucian Grainge, yaptığı açıklamada “Muhteşem ve duygu yüklü, ilham veren ve hoş, aydınlatıcı ve kışkırtıcı… Onun şarkıları zamansız. Dün yazılmış veya yarım yüzyıl önce. Onun engin eserlerinin dünyanın her yerinden milyarlarca insanın sevgisini ve hayranlığını kazandığını söylemek abartı olmaz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Depo Photos

1965 tarihli unutulmaz klasiği Like a Rolling Stone’dan, bu yıl çıkan 17 dakikalık epik Murder Most Foul’a kadar… UMG basın açıklamasında bu anlaşmayı “Bu yüzyılın en önemli müzik yayıncılık anlaşması” ifadeleriyle duyururken “Tüm zamanların da en önemli anlaşmalarından biri” notunu da düştü.

‘PARA KONUŞMAZ, KÜFREDER’

1974 tarihli unutulmaz, It’s Alright, Ma (I’m Only Bleeding) adlı parçasında “Money doesn’t talk, it swears” (Para konuşmaz, küfreder) diyen Bob Dylan’ın bu anlaşma sonucunda kaç para elde ettiği açıklanmazken, tahmin edilen meblağ 300 milyon dolar civarında. 1960’larda folk sahnesinde boy gösteren ve o dönemden bu yana tüm zamanların en etkili ozanlarından biri olarak şarkılarını yazan Bob Dylan’ın son olarak bu yıl Rough and Rowdy Ways adlı bir albümle beğeni toplamıştı. Rolling Stone’da yer alan incelemede ise Dylan hakkında “Dylan kimsenin daha önce erişemediği arazileri keşfediyor ve aynı zamanda geleceğin kapılarını zorlamaya devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Üretmeye devam eden Bob Dylan, 19 Haziran’da çıkan 39. stüdyo albümü ile İngiliz müzik listelerinde bir numaraya çıkmış ve yeni bir çalışmayla İngiltere’de liste başı olan en yaşlı sanatçı unvanını almıştı. Dylan, 79 yaşında bu rekoru kırarken, rekorun eski sahibi ise bir başka unutulmaz ozan ve sanatçı Paul Simon’dı. Simon, 2016’da 74 yaşında çıkardığı ‘Stranger to Stranger’ adlı albümle ilk sıraya çıkmıştı. Aynı zamanda 2016’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ilk söz yazarı olan Bob Dylan, yılda 100 gün sahneye çıktığı Never Ending Tour’u da corona virüsü nedeniyle iptal edene kadar sürdürmekteydi. Dylan’ın ozan yönüne de değinmekte fayda var…

‘DYLAN BİR GELENEĞİN DEVAMI…’

“Bob Dylan’ın metinlerine dikkatli baktığınızda ‘Bu adam şair’ diyorsunuz ve kimse aksini de iddia etmemeli bence. Bob Dylan, edebiyatçı mı, değil mi sorusunun cevabı edebiyatçı… Bu bir gerçek. Nobel açıklamasında onun için ‘Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdi’ demişti. Aslında çok net açıklıyor bu cümle. Bob Dylan bir geleneğin devamı. ABD’nin gerek şiir, gerek müzik, gerekse edebiyat geleneğinden okuyabiliriz… İçine çok şey dahil edebilmiş bir adam.” Kırmızı Kedi’den Çağlayan Çevik, Sanem Sirer’in Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler adlı podcastinde Bob Dylan’ın Nobel’e layık görülmesini bu sözlerle yorumlamıştı.

 

YENİ TREND…

Son olarak Primary Wave Music, Stevie Nicks’in şarkı kataloğunun büyük çoğunluğunu 80 milyon dolara satın almıştı. Hipgnosis Songs Fund ise Mart ayından Eylül ayına kadar 670 milyon dolarlık bir harcama yaparak Blondie, Rick James, Barry Manilow gibi isimlerin parçalarının da yer aldığı 44 binin üzerinde şarkının haklarını aldı. Dolly Parton ve David Crosby de yakın zamanda haklarını satmayı planlandığını ifade etmişti.

HEYBEYİ GERİDE BIRAKMAK

Olağanüstü bir şair olan, şarkıları yüzlerce sanatçı tarafından 6 binden fazla kez kaydedilen ve dünya çapında 125 milyondan fazla albüm satan Bob Dylan bu kararıyla; Blowin’ In The Wind, The Times They Are A-Changin, Knockin’ on Heaven’s Door, Mr. Tambourine Man, Tangled Up In Blue, Hurricane, Adele’e verdiği hit parça ‘Make You Feel My Love’, Oscar kazandığı ‘Things Have Changed’, belki de Türkiye’de en çok bilinen parçası One More Cup of Coffee ve daha çok Jimi Hendrix versiyonu ile bildiğimiz -hatta Bob Dylan bile parçayı orijinalinden iyi olan cover’lar kategorisine koymuştu- All Along the Watchtower’ı da aslında geride bırakmış oldu. Bundan sanatçının omzunda taşıdığı heybesini geride bırakması anlamı da çıkabilir ancak biliyoruz ki o heybenin omuzda bıraktığı kesik baki kalır. Dinleyici de o kesiği bir miras olarak taşır bunda bir şüphe yok. Bu diğer yandan bir ticari karar da olabilir ki Bob Dylan bir açıklama yapmasa da karar böyle yorumlanıyor.

Q dergisinin Ağustos 1995 sayısına konuk olan Pink Floyd’un davulcusu Nick Mason, “Bir tanrıya inanıyor musun” sorusuna “Hayır inanmıyorum ama bazen keşke inansaydım diyorum… Ben Bob Dylan’a inanıyorum” demişti. Fotoğraf: Depo Photos

Çıktığı bu seviye ve Shakespeare’i kıskandıracak bu zamansızlığı da aslında Bob Dylan’ın kararında rol oynamış olsa gerek. The Telegraph’ta konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Neil McCormick, bu satışa bir anlam vermeye çalışırken onun paraya ihtiyacı olmadığına vurgu yapıyordu. Evet, Bob Dylan, özellikle son yıllarda “başarılı bir iş insanı” da olmuştu. 1979 tarihli When You Gonna Wake Up adlı parçasında “Yanında götüremezsin ve bilirsin ki satılmak için çok değersiz / Sana ‘Vakit nakittir’ diyorlar, sanki hayatın ağırlığınca altın kadar değerliymiş gibi…” diyen Bob Dylan en nihayetinde şarkılarının hala sahibi. Hurricane’i başkası yazmış olmayacak. Aynı zamanda anlaşmaya göre Universal, Bob Dylan’ın parçalarına Dylan’ın ömrünün sonuna kadar ve öldükten sonraki 70 yıl boyunca sahip olabilecek.

Kariyeri boyunca eserlerinin haklarını elinde tutan ve albümlerinin basılıp, dağıtılması süreçlerinde de ipleri hiçbir zaman elinden bırakmayan usta sanatçı, IBM’den Apple’a, Victoria’s Secret’a ve Chobani yoğurtlarına kadar pek çok firmanın reklamlarında da şarkılarına ve sözlerine yer verilmesine izin vermişti.

Fotoğraf: Depo Photos

REDDEDİLEMEYECEK BİR TEKLİF

Neil McCormick, UMG’nin hamlesini bu açıdan değerlendirirken şunları da söylüyor: “Muhtemel ki bu ilerlemiş yaşında böylesi bir teklif, ‘reddedilemeyecek bir teklif’ olmuştur. Özel hayatını gizli tutmasına rağmen 6 çocuğu ve en az iki eski eşi olduğunu biliyoruz. 500 milyon dolarlık servetin dağılacağı uzun bir yol var. Umarım bu büyük adamın, bu serveti nasıl dağıtacağına karar vermek için yeteri kadar uzun zamanı olur.”

Bunun ticari bir karar olduğunu düşünürken anlaşmadaki bir maddeye de değinmek ve yükleri arkada bırakmak noktasına geri dönmekte fayda var. Bu unutulmaz eserler, elbette yük değil, elbette çok kıymetli ancak bu tercih şunu da gösteriyor: Universal ile yapılan anlaşma gelecekteki çalışmaları kapsamıyor ve ne kadar üretken olduğu bilinen Bob Dylan için de aslında yeni maceraların ve yeni hikayelerin de kapısının açık olduğu da bir umut ışığı olarak ufukta duruyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM