BİR BABANIN MUTLULUĞU

BİR BABANIN MUTLULUĞU

Genç bir baba bana mektup yazmış. İsim vermeden izniyle aşağıda yayınlıyorum. Bu mektubu bütün babaların okumasını çok isterim. Ülkemde böyle babaların var olmaya başlaması, beni mutlu ediyor. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Selamlar
***
38 yaşındayım. Yıllar önce belki 20’li yılların başında hayaller kurarken hep erkek çocuğum olması hayalini kurardım. Onun ismini babamın bizlere taktığı isimler gibi rüzgar ismi vermek gibi hayaller kurardım.
Çocukluğumda yaramaz sayılabilecek biriydim, her ay en az bir çift ayakkabı patlatır, bilerek suyun içene basarak ayağıma su geçti diye yeni ayakkabı isterdim. Ayakkabılarımın patlamasının en büyük sebebi futboldu ve ben kaleci olduğum için eşofman altı ya da pantolon yaz ise şort hepsi paramparça olurdu. Bu sebeplerden yedeğim sopanın haddi hesabı yoktur.
En büyük hayalim futbolcu olmaktı. 16 yaşında ergenlik çağında dizlerimden sakatlandım ve futbol hayatım başlamadan bitti. İçimde ukde kalmış ki hayalini kurduğum erkek evlat ve onu çok iyi bir kaleci yapma hayalim oluştu.
Yıllar geçti ve erkek evladım oldu adını babamın bize koyduğu gibi rüzgar isimlerinden “XXX” koydum. Hayalimin ilk kısmı olmuştu. Şimdi sıradaki hayalim olan çok iyi bir kaleci olmasıydı. Ne var ki sizin “GELİŞTİREN ANNE – BABA’dan sonra bu hayalim bitti. (Oğlum şu anda 16 aylık) Ama iyi ki de bitti. Çünkü şunu anladım; benim hayallerimin oğlumun hedefleri olamayacağını artık biliyorum.
Kalıplaşmış bir anne baba olmanın ne kadar yanlış olduğunu gördüm. Artık oğlumla her akşam bir saate yakın konuşuyorum anlatıyorum bana bu gün neler yaptığını anlatmasını istiyorum. Tabi 16 aylık olduğu için konuşamıyor ama kendince bir şeyler söylüyor. Yürüme denemeleri yaparken başı vurduğunu uff uff diyerek bana anlatıyor. Odayı ısıtmak için klimayı açtıklarını üfleme sesi çıkartarak bana anlatıyor. Radyatörlere dokunum sıcak olduklarını elini hızlı çekerek bana gösteriyor.
Oyunlarıyla hedefe ulaşınca bana bakarak kendini alkışlıyor ve biliyorum ki artık benim TANIK olmamı istiyor. Ve inanın Doğan Bey her yaptığına TANIK OLMAYA çalışıyorum. Ben tanık oldukça kendini başarmış bir birey gibi hissediyor bunu çok net görebiliyorum.
Onu dinlediğim ve tanık olduğum için sanıyorum, en rahat ben giydiriyorum, en rahat ben altını alıyorum ve en rahat ben yıkıyorum. Benim dışımda kim olursa olsun genelde sorun çıkartıyor. GELİŞTİREN ANNE – BABA’yı okumadan önce, oğlum 2-3 aylıkken geceleri yatmadan önce biberonla ben karnını doyururdum, katı gıdaya geçtiğimizde akşamları yine mamasını yapıp ben yedirdim. Sonra altını alıp uyku hazırlığı yaptırdım. Benim bunları yapmamın bebeğimizin psikolojisine faydalı olduğunu bilmeden yapmışım ve sayenizde bunları yapmış olmanın doğru olduğunu öğrenmenin hazzını yaşıyorum. Tüm arkadaşlarıma da böyle olması gerektiğini söylüyorum.
Asla ve asla oğlumun korkutulmasını istemiyorum. “Seni çingeneye veririz,” “seni polis alır yada öcü gelir “ vs. tehditlerle iş yaptırtmıyorum.
Artık en büyük hedefim oğluma BİZ BİLİNCİNİ” ÖĞRETMEK.
(Doğan Cüceloğlu / 27.12.2016)
Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı'BİR BABANIN MUTLULUĞU' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM