AŞK MIYDI?

AŞK MIYDI?

ne kadar çok özlemiştik giresun’u ve birbirimizi Allah bilir, koşa koşa dönmüş idik şehrimize, yarıyıl dinlencesi vakti..
marmara ekonomi birinci sınıf öğrencisi apo, odtü ekonomi ikinci sınıf öğrencisi fikret, istanbul siyasal son sınıf öğrencisi abim..
babamın işyerinde buluşmuş, oturuyorduk hepbir..
****
henüz tıp öğrencisi olmayan ruşen, henüz öğretmen olamamış talebe doğan da bizimleydi mutlaka..
hiç ayrı dolandığımızı bilmem ki..
****
henüz babalarımız sağ..
henüz analarımız birer genç kadın..
henüz ablalarımız birer genç kız..
henüz kardeşlerimiz birer velet..
idi..
hayatımızın en güzel günleri..
idi..
****
aramızda galsın, eşşek gafalı gız da henüz giresun’da idi.. çok mutluyduk, çok..
okul kazanıp da yanıma gelecek diye bekliyordum..
gerçi hâlâ bekliyorum, Allah yazmamış, napim?
****
bi sarı saman kağıdı..
katlayıp ikiye böldük..
oldu mu 4 sayfalık bişi..
fikret aldı eline bi tükenmez kalem..
başladık hayali bi dergi çıkarmaya..
gırgır şamata tabi.. yazdıkça gözümüzden yaşlar geliyo.. tepinerek gülüyoruz ha, normal kahkaha da diğil..
****
adını martı koyduk derginin..
fikret hemen bi martı logosu çizdi.. altına spot, slogan niyetine ‘uç uçabildiğince’ yazıldı..
sayı bilmem kaç yazıldı.. güya, yıllardır yayımlanan bi dergi.. sene bilmem kaç yazıldı.. güya hepimiz orta yaşlarda olmuşuz..
gül Allah gül..
****
daha ortada hiçbi şey yok, fikret’teki öngörüye, martı’da yer verdiği haberlere bakar mısınız;
* yazarımız fikret topallı’nın ilk kitabı “aşk mıydı” çıktı..
* apo ekmekçi verdiği konser sonrası, hükümet aleyhtarı türküleri nedeniyle yine tutuklandı..
* yazarımız fahri ekmekçi yurda döndü ve chp’den siyasete atıldı..
****
daha abim yurtdışına çıkmamış, daha fikret yazar olmamış, daha ben timur selçuk dergâhından geçmemişim..
fikret resmen fal bakmış!!!
( tabi, o güzel yeteneği ile haberlerin fotoğraflarını da çiziyordu fikret.. abimi kel çizmişti, beni pos bıyıklı, kendisini tığ gibi)
****
ruşen ve doğan ile ilgili esprileri benim yazdığımı anımsıyorum ama ne idiler, aklıma gelmedi şimdi?
sonra.. şu oldu, bu oldu, şu şunu dedi, bu bunu dedi gibi hayali haberler.. hep çevremizdeki insanlarla ilgili gelişmeler..
gülmekten okuyamazsınız..
şükür ki sakladım, bende o “dergi”..
****
en yakın arkadaşınızın yokluğu burnunuzun direğini sızlatır, sabahın köründe yazı yazdırır, buna da hayat denir, maalesef..
yalnızlık, kimsesizlik, sudan çıkmış balığa dönüp yaşamak, sanırım ki budur..
kalabalıklar içinde bi başına kalmak, kuşkusuz ki budur..
kimseyle aynı frekansta olamamak, küçük küçük insancıkların boktan püsürden yaşamlarına muhatap kalmak, elbette budur..
iyi ki bilgi yurdu var, iyi ki millet bahçesi parkımız var..
****
fikretsiz bi izler dergisinin nelerden yoksun kaldığını tahayyül dahi edemiyorum..
bana düşen, ” aşk mıydı ” kitabını bilgi yurdu’muz bünyesinde yayımlatmadan ölmemektir, oturup kendim yazacam mecbur, ne diyim ki şimdi?
canım fikret’im..
eşsek gafalı gıza da atacam bu yazıyı whatsapp’ dan..
neyse boşver la, iyi ki erkenden gittin de bu vatsapı falan görmedin.. bu boş işler bize göre diğil..
bi sarı saman kağıdı, bi mavi tükenmez kalem..
hayat öyle güzeldi..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM