Altın Portakal’da isyan!

Altın Portakal’da isyan!

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü Özcan Alper’in “Karanlık Gece” filmi kazandı. Sanatçıların ödül konuşmaları törene damga vurdu.

Altın Portakal’da isyan!

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Kapalı Spor Salonu’nda ödül töreniyle son buldu. Törene dokuz ödül alan Emin Alper’in “Kurak Günler” filmi damga vursa da En İyi Film Ödülü’nü Özcan Alper’in “Karanlık Gece” filmi kazandı. Özcan Alper, En İyi Senaryo Ödülü’nü de aldı.

Altın Portakal her yıl bir miktar “olaylı” geçer. Sadece sanatçıların törende ödül konuşmaları sırasındaki politik söylemleri nedeniyle de değil, şoke edici jüri kararları ve çeşitli dedikodular bakımından da festival sonraki günlerde çok konuşulur. Bu yılki festivalin ödül töreninde ise birbirinden sert politik açıklamalar yapıldı. Ödül alan herkes ülkedeki baskı iklimine, adaletsizliğe tepki gösterdi, çekmediği bir film nedeniyle tutuklu bulunan sinemacı Çiğdem Mater’e özgürlük istendi, aynı şekilde diğer Gezi tutsaklarına da selam yollandı.

EN İYİ FİLM SÜRPRİZİ

İlk olarak ödüllerden bahsedecek olursak tüm sinema yazarlarının ve seyircinin beklentisi “Kurak Günler”in ödülleri silip süpürmesiydi. Gece de bunun sinyalini vererek başladı, ilk olarak En İyi Müzik Ödülü’nü aldıktan sonra, teknik dalda hemen hemen bütün ödüller Emin Alper’in filmine gitti. En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan Emin Alper sahneden inerken herkesin beklentisi En İyi Film’i almak için tekrar sahneye çıkacağı yönündeydi. Ancak öyle olmadı. Jüri, sonradan öğrendiğimize göre kendi içerisinde de bölünerek herkesi kısa süreli şoke eden bir kararla büyük ödülü “Karanlık Gece”ye verdi. İddialara göre bu kararda Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu’nun payı çok büyük. Sonuç olarak gecede film olarak tek yerine iki kazanan birden oldu.

Emin Alper “En İyi Film” ödülünü alamadığı için pek bozulmuş gözükmedi, hatta tören biter bitmez sahnedeki “Karanlık Gece” ekibini ilk tebrik edenlerden birisi de o oldu, Özcan Alper’e sarıldı. Festivalin kapanış partisinde de iki yönetmen sık sık bir araya geldi. Ancak seyirci ve sinema yazarları bakımından aynı şeyi söyleyemeyiz. En İyi Yönetmen Ödülü dahil dokuz ödül alan filmin, “en iyi film” olamaması tepki çekti, hatta kimileri biraz ileri gidip “skandal” olarak nitelendirdi, kimileriyse daha ılımlı yaklaştı, “Festival dinamiklerinde olur böyle şeyler” denildi, “Karanlık Gece” film üzerine konuşuldukça karardan memnun olan kişi sayısı da arttı.

Kapanış partisinde konuşulan bir diğer konu da iki filmin konusunun birbiriyle benzer olmasıydı. İki filmde de “başrolde” direkt olarak “obruklar” ve taşraya sonradan giden şehirli karakterler bulunuyordu. Ancak iki yönetmen de bunun tesadüf olduğunu vurguladı, zaten filmlerin çok farklı tarihlerde çekilip sonlanması da tesadüfiliği doğruluyor. Hatta kapanış partisinde Emin Alper de bu konuyu dile getirdi ve filmlerin benzerliklerine ilişkin ilk kez bir bilgi paylaştı: Filmin konusunu öğrendiğinde Özcan Alper’i arayarak konuştuklarını ve “Karanlık Gece”yi önceden izlediğini dile getiren Emin Alper, eğer aşırı bir benzerlik olsaydı yapım aşamasında kendi filminde değişikliklere gitmeye hazır olduğunu söyledi. Bu tesadüflerin ülkenin hali pürmelalinden kaynaklı olduğu yorumuyla konu kapandı.

Kapanış partisinden son bir not da belgesel filmcilerin isyanıyla ilgili. Çok fazla arka planda kaldıklarını savunan belgesel film yönetmenleri, festivallerde daha fazla seyirci ve basınla buluşmak için planlamaların yapılması taleplerini dile getirdiler.

GEZİ, DİRENİŞ VE UMUT

Ödül törenine damga vuran, tarihi denilebilecek konuşmalara gelecek olursak… Aksi zaten beklenmiyordu, fitili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek açılış konuşmasında ateşledi. AKP döneminde Ulusal Yarışma’nın kaldırıldığını hatırlatan Başkan Muhittin Böcek, bunun yarım yüzyılı aşan festivalin ruhuna aykırı olduğuna vurgu yaptı. Sanatın umut vericiliğine, insanları bir araya getirmesine değindi ve artık müzik, festival yasaklarının sona ermesi gerektiğini söyledi.

Festival, geçen yıl da politik konuşmalara sahne olmuştu. Ancak bu yılki ödül töreninde bu doz çok yüksekti. Bunda başta yapımcı Çiğdem Mater’in Gezi Direnişi nedeniyle tutuklu bulunmasının etkisi büyük. Bir diğer etken ise Emin Alper dahil birçok ismin, ödül alanların yolunun Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nden geçmesi…

Ulusal Belgesel Film Yarışması jüri üyelerinden Ceylan Özgün Özçelik sahnede, “Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Mithat Alam Film Merkezi’nin iki yöneticisi Zeynep Ünal ve Elif Ergezen görevlerinden alındı ve kampusa sokulmadılar. Film merkezi için mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

Emin Alper de konuya değindiği ödül konuşmasında şu sert sözleri söyledi: “Benim yönetmem olmamda Boğaziçi Üniversitesi’nin büyük bir katkısı vardır. Ülkesinin en güzide eğitim kurumu, burayı ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak… Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara, zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız.”

MATER: YOLUN YOLUMUZDUR!

Cahide Sonku Ödülü’nü kazanan Çiğdem Mater adına ödülü Zümrüt Burul aldı. Burul, Mater’in şu mesajını da sahneden okudu: “Sevgili Cahide Sonku! Çok teşekkürler! Rol ezberliyorum diyerek cumhurbaşkanına gitmeyi reddettiğin için, seni ayağına çağıran milletvekillerini ‘Ben Cahide Sonku’yum’ diye terslediğin için, hiç kimseye eyvallahın olmadığı için. Yolun, yolumuzdur!”

MÜCELLA YAPICI’YA SELAM!

En İyi Yardımcı Erkek Ödülü alan Erol Babaoğlu da çok alkışlanan şu konuşmaya imza attı: “Filmimiz, coğrafyamızın erkek egemen dünyasına, adalet temsilcisinin çakallar sofrasına oturuşuna ve sonrasına kamerasını çeviren bir film. Bize kurtulmamız, iyileştirmemiz gereken zihniyeti gösteriyor hikâyesiyle. O yüzden bu ödülü, bu zihniyete karşı mücadele veren herkesle paylaşmak istiyorum… Özellikle kadınlarla; İran’da özgürlük çığlıklarıyla sokakları dolduran, canlarını ortaya koyan, tarih yazan kadınlarla. Ve son olarak kent, kültür ve ekoloji mücadelelerinde her zaman en ön saflarda yer almış ekmek kadar temiz, su gibi aydın Mücella Yapıcı ile ve tüm Gezi tutsaklarıyla paylaşıyorum. Özgürlük için mücadeleye devam!” dedi.

 

CUMARTESİ ANNELERİ’NE ARMAĞAN

 

“Karanlık Gece” filminin senaristlerinden Murat Uyurkulak ve Özcan Alper’in konuşmaları da gecede dikkat çekti. Ödülü alan Uyurkulak, “Bu ödülü on yıllardır devletin kaybettiği evlatlarına, çocuklarına bir mezar arayan Cumartesi Anneleri’ne ithaf ediyorum” diye konuştu. Özcan Alper ise “Birileri için değil herkes için eşit yurttaşlık” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün içsel bir denge arayışı içinde olabilirsiniz. Duygusal yönden hassas olabilir, duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmeye çalışabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve empati yapmak önemli olacaktır. Bugün çevrenizdeki insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğinizde, verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki insanlar için iş konularında beklenmedik fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirerek kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın, gün içinde dinlenme ve rahatlama zamanı ayırarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü kullanarak her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp hedeflerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. İletişim konusunda dikkatli olmak ve duygularınızı net bir şekilde ifade etmek önemli olacaktır. Karar vermeden önce detayları gözden geçirip rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışın. Hayatınızdaki insanlara biraz zaman ayırarak ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcu için olumlu bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ihtiyacınız artabilir ve çevrenizle iletişiminiz güçlenebilir. Yaratıcılığınızı ortaya koymak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, duygusal olarak da dengede olabilir ve ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kendinize zaman ayırarak kişisel bakımınıza odaklanabilirsiniz. Güne keyifli ve pozitif bir şekilde başlamanız, günün genelinde sizin için olumlu etkiler yaratabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcundaki insanlar için iletişimde olduğunuz kişilerle iletişim becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanız gerekebilir. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek önemli olacak. Ayrıca, bugün dikkatinizi dağıtabilecek konulara karşı dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerekebilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.側

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Terazi burcu için iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Karşınızdaki kişilerle anlaşma sağlamak ve çatışmalardan kaçınmak için açık ve net bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Özellikle iş ortamında yapılan anlaşmalarda detaylara dikkat etmekte fayda var. Sevdiklerinizle ilişkilerinizde ise duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve karşılıklı anlayışa önem verin. Enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal olarak biraz dalgalı bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. İş hayatınızda karar verme sürecinde daha net ve cesur olmalısınız. Bugün kendinizi enerjik ve kararlı hissedeceksiniz, bu da sizi hedeflerinize daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat edin ve günü dingin ve pozitif bir şekilde geçirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Oğlak burcu için sabırlı ve sakin olmanız gereken bir gün olabilir. İşlerinizde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizin artacağı bir gün olabilir. Duygusal konularda ise mantıklı ve dengeli kararlar vermeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Kontrolü elinizde tutarak hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Umarım bugün size güzel gelişmeler getirir!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM