Akif’in filmi üzerinde tartışma bitmiyor

Akif’in filmi üzerinde tartışma bitmiyor

Akif’in filmi üzerinde tartışma bitmiyo

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatının canlandırıldığı film, milli marşın kabul edildiği 12 Mart’da gösterime girecek.

Akif’in filmi üzerinde tartışma bitmiyor

İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin (12 Mart 1921) 100. yıldönümünde, 12 Mart 2021’de, gösterimi yapılacak olan, Akif filminin tanıtımı, çekimlerinin tamamlandığı gün yapıldı.

Akif filminde, Atatürk’ü canlandıran Fikret Kuşkan’ın, Atatürk’ten, “Mustafa Kemal” diye söz ettiği filmin tanıtımında, Mehmet Akif Ersoy’u canlandıran başrol oyuncusu, şarkıcı Yavuz Bingöl ise medyadan şikâyetçi oldu.

Bingöl, medyanın kendisini cahillikle suçladığını belirterek iyi bir tarih bilgisi olduğunu ve filmden önce rolüne hazırlanmak için Mehmet Akif Ersoy ile ilgili ciddi kaynaklardan beslendiğini söyledi. Neyzen Tevfik ile Mehmet Akif Ersoy’un yakın dostluğuna filmde, nedenli yer verildiği ile ilgili olarak sorduğumuz soruya Yavuz Bingöl’ün sessiz kalması üzerine, Fikret Kuşkan, “Ne demek istediğinizi anlıyorum.

Biz sadece, 1919-1921 dönemini anlattık” diyerek filmde Neyzen’e hiç yer verilmediğini söyledi. Oysa performanslarından para almayan, yoksulluk içinde yaşarken kendisi için tek kuruş yardım kabul etmediği halde zor durumdakilere yardım için neyi ile ünlü dinletilere imza atan Neyzen Tevfik’ten, oda arkadaşı, can dostu Mehmet Akif çok etkilenmiştir.

İstiklal Marşı’ndan kazandığı parayı reddettiği gün, Neyzen Tevfik’e, “Bugün ben de senin gibi davrandım” demesi de ikilinin ünlü anekdotlarındandır. Film ekibi, Akif filminin tanıtım toplantısında fragman da paylaşmadılar ama filmdeki kıyafetleriyle katılarak tanıtım yaptılar. Akif filminin başrol oyuncusu Yavuz Bingöl, Mehmet Akif Ersoy’u canlandırırken, Fikret Kuşkan da Atatürk’ü canlandırıyor.

Filmin yönetmeni Sadullah Şentürk; senaryo ise Ömer Erbil’in. Mine Çayıroğlu, Mehmet Akif’in eşi rolünde. Diğer rollerde ise Murat Han, Erkan Bektaş ve Atılay Uluışık oynuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47