7 Güzel Adam’ın bilinmeyen yazarı: Ali Kutlay

7 Güzel Adam’ın bilinmeyen yazarı: Ali Kutlay

7 Güzel Adamın bilinmeyen yazarı: Ali Kutlay
[Çizim: Nursel Cobuloğlu Çoban]

7 Güzel Adam’ın bilinmeyen adamı Ali Kutlay’ın vefatının 14’üncü yılı. Yazar Ali Kutlay’ın hayatına dair bilinmeyenleri araştırdık. Kutlay’ın fotoğrafı, vefatından önce kızlarına yazdığı E-posta, yeni çıkacak olan kitabından bir kesit ve önemli detaylar haberimizde…

Ayşe Şimşek
Ayşe Şimşek

7 Güzel Adam’ın bilinmeyen yazarı Ali Kutlay…

Yazar Ali Kutlay’ın hayatına ve eserlerine dair bilinmesi gerekenler ilk kez TRT Haber’de.

Yazar Rasim Özdenören, Ali Kutlay’ın vefatından sonra “Müessif bir yitim: Ali Kutlay” demişti…

7 Güzel Adam’la beraber “Hamle” dergisini çıkardı

Edebiyata hayatı boyunca çok düşkün olan Kutlay, Kahramanmaraş Lisesi’ndeki eğitimi süresince Yedi Güzel Adam olarak anılan sınıf arkadaşlarıyla birlikte Hamle dergisini çıkardı.

Ayrıca Edik, Başkent Ankara, Türk Sanatı, Arayış, Varlık dergileri ile Demokrasiye Hizmet ve Gençlik gazetelerinde 1956-1961 yılları arasında yazdı, Yeni İstiklal’de ise bir yazısı 1965 yılında kendisinden habersiz gönderilerek yayınlandı.

 

7 Güzel Adam'ın bilinmeyen yazarı: Ali Kutlay

 

Merhum Yazar, Rasim Özdenören, Kutlay için “Ali Kutlay, benim öykü yazmama vesile olan arkadaşımdı.” diyor.

7 Güzel Adam’ın Ali Kutlay’ının fotoğrafını daha önce görmüş müydünüz?

Ali Kutlay, 7 Güzel Adam’ın içinde en az bilineni ve hakkında bilgiler çok kısıtlı. Siz bu Güzel Adam’ı arattığınızda bir fotoğrafını dahi hiçbir sitede göremiyorsunuz.

Zarifoğlu, Bayazıt, Özdenören kardeşler, Pakdil ve İnan’ın arkadaşı olan Kutlay’ın fotoğrafı ilk kez TRT Haber’de, işte o fotoğraflar…

 

Yazar Ali Kutlay. | Fotoğraf: Prof. Dr. Evren Kutlay

[Yazar Ali Kutlay. | Fotoğraf: Prof. Dr. Evren Kutlay]

 

 

Öykü yazmaya 16 yaşında başlayıp 18’inde bırakan Ali Kutlay’ın basılmış bir eseri bulunmuyor, ancak…

Ali Kutlay’ın kızı Prof. Dr. Evren Kutlay’ın TRT Haber’e verdiği bilgiye göre, Ali Kutlay’a ait bir eser önümüzdeki aylarda basılacak.

Rasim Özdenören’in son çalışması

Ali Kutlay’a ait bu eser, 7 Güzel Adam’ın son temsilcisi olan ve Temmuz ayında hayatını kaybeden Rasim Özdenören’in son çalışması…

Sayın Özdenören vefat etmeden önce kitabın kapak resmine kendisi karar vermiş ve bu eserle bizzat ilgilenmiş.

“Değişime etki eden, çağların değiştirdiği toplumlardır”

İşte o kitaptan sizler için bir kesit…

“Güzellik olgusu madde ve biçimde var olan bir olgu değildir. Tersine bunların dışındadır. ‘Güzel’i her çağda ve her yerde, o çağın ve yerin toplumu yaratır ve yaşatır. Değişime etki eden, çağların değiştirdiği toplumlardır.”

Ali Kutlay, kızlarına zaman zaman yazılar ve şiirler yazarmış. Vefatından önceki yakın yıllarda kızlarına yazdığı bir E-Posta’yı kızı bizimle paylaştı…

 

7 Güzel Adam'ın bilinmeyen yazarı: Ali Kutlay

 

1940’ta doğdu, hukuk ve sosyoloji mezunu

Gelin Ali Kutlay’ın hayatına yakından bakalım…

7 Güzel Adam’ın Ali Kutlay’ı 15 Haziran 1940’ta doğdu. İlk, ortaokul ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimini sürdürdü.

 

Çizim: TRT Haber/ Nursel Cobuloğlu Çoban

[Çizim: TRT Haber/ Nursel Cobuloğlu Çoban]

 

 

Ali Kutlay, Hukuk Fakültesi son sınıfından itibaren ve mezuniyetinin ardından, yaklaşık 10 yıl Almanya ve İsviçre’de yaşadı, bu süreçte İsviçre kökenli bir firmanın üst yönetim kadrosunda görev yaptı.

Firmanın Türkiye faaliyetlerine girişi üzere 1970 yılında idari ekibiyle birlikte Türkiye’de kurulumunda yer aldı ve yöneticilik görevine ülkesinde devam etti.

 

Yazar Ali Kutlay. | Fotoğraf: Prof. Dr. Evren Kutlay

[Yazar Ali Kutlay. | Fotoğraf: Prof. Dr. Evren Kutlay]

 

 

1974 yılında eczacı Gonca Hanım’la evlendi. Emekliliğinin ardından bir müddet Hukuk Danışmanlığı yapan Kutlay, 3 kız çocuğu babası.

Ali Kutlay 7 Kasım 2008’de hayatını kaybetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM