Yeşim Salkım: Atatürkçü bir kadınım

Yeşim Salkım: Atatürkçü bir kadınım

Yeşim Salkım: Atatürkçü bir kadınım

 
Şarkıları ve oyunculuğuyla gönüllere taht kuran ünlü sanatçı Yeşim Salkım SÖZCÜ HaftaSonu’na içini döktü.
Hande ZEYREK

Sanatçı kimliğinin yanı sıra toplumsal olaylara verdiği tepkilerle de tanınan Yeşim Salkım “Doğru bildiğimi söylemekten çekinmem. Sanatı halk için yaparsınız, birilerinden nemalanmak için değil” diyerek pandemi sürecinde sanat ve sanatçıya dair konuştu, gerçeklerin her dönem insanları rahatsız ettiğini savundu.

Dünyayı aylardır etkisi altına alan pandemi sürecini siz nasıl geçirdiniz?

Pandemi sürecini herkes gibi geçiriyorum. Zorlu bir süreç yaşıyoruz. En can sıkıcı tarafı evde oturmak ve işimizi gönül rahatlığıyla yapamıyor olmak. Aşçı olduğumuzu öğrendik, evde yemek yaparak. Biraz eğlenerek ama bu süreçten bizlerden çok etkilenen çocuklar ve yaşlılar oldu.

BİREYSEL İLETİŞİM BİTTİ

Nasıl bir ders çıkardık sizce?

Bir ders çıkardığımızı sanmıyorum. Pandemi sonrası sanırım psikiyatrları gezeceğiz. Boşanmalar arttı, çocuklar, yaşlılar çok sıkıldı, hepimiz çok sıkıldık. Herkes elinde laptoplar, canlı yayınlar tamam güzel ama bir de insanın gözünün içine bakarak konuşmak var. Bireysel iletişim bitti ve çok sanal bir dünyadayız artık.

BENİ SUSTURAMAZLAR

Sanatçı ve müzisyenler için devlet desteğiyle konserler yapıldı. Siz neden yer almadınız o konserlerde?

Ben o konserlerin içerisinde olmamayı seçtim. Müzisyenlerden çok kendi cebini düşünen bir şirket vardı. Herkes kendi kaşesini aldı ve cebini doldurdu, onu söyleyeyim. İstedikleri kadar itiraz etsinler, beni susturmaya çalışsınlar, susturamazlar. Çünkü ben gerçekleri söylüyorum. Gerçekler rahatsız ediyor bu ülkede.

Tepki olarak belediyelere ücretsiz sahneye çıkacağım çağrısı yapmıştınız…

CHP’li belediyelerin önemli bir kısmı geride durup sanata, sanatçıya fazla destek olmuyor. Bizi yanlarına aldıklarında çok şeyin değişeceğinin farkında değiller. Ne sağcıyım ne iktidar yanlısı ne CHP’li… Ben Atatürkçü bir kadınım ve Atatürkçülüğümün yanında da ülkesini, işçiyi, emekçiyi düşünen bir sol partiyi destekliyorum. Sanatçı asla taraf olmamalı. Taraf olan bertaraf olur. Onlar yanlışı da söyleyebilmeli, doğruyu da savunabilmelidir.

Salkım, ‘Erkek dizisi’ diye yorumladığı Arıza dizisindeki rolünü anlattı:

KADININ ADI YİNE YOK!

“Hayatım boyunca hep özgürlüğümü seçtim” demişsiniz…

Hep özgürlüğü seçtim. 15 yaşlarında Duygu Asena’nın ‘Kadının Adı Yok’ kitabı çıktığında elimde o kitapla dolmuşlarda okuluma giderken bu misyonu edindim. O dönemden bugüne değişmedim. O zaman da yoktu, şu anda da kadınlar öldürülüyor. Kadın-erkek gibi değil, insan gibi çocuklar yetiştirmeliyiz.

HALKIN SESİ OLMALIYIZ

En son elektrik faturalarına isyan ettiniz..

Yetişme tarzım ‘Her zaman doğruyu söyle’ oldu. Sanatçı, sokaktaki halk için de gördüğü yanlışları söylemeli. Evet zorluklar yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum ama doğru bildiğimden şaşmayacağım.

MESLEĞİN HAKKINI VEREMEYENLER VAR

Ünlü şarkıcıların bu süreçte ‘maddi sıkıntı yaşıyoruz’ isyanları da konuşuldu. Siz ne düşünüyorsunuz?

O çalışamıyoruz diyenlerin içerisinde zaten şarkı söylememesi gereken, söyleyemeyen insanlar da var. Fakat onlar zaten bir yolunu buluyorlar. Eş-dost sayesinde televizyonda bir şey yapıyorlar, sosyal medyada olmadık ürünler tanıtıyorlar. Asıl maksat para kazanmak olduğu için mesleğin hakkını verdiklerini düşünmüyorum. Öbür tarafta da müzisyenler ve çok az parayla sahneye çıkıp sadece mesleğini yapabilmek adına hayatını kazanmaya çalışanlar var. Bunlar için tabii ki çok üzgünüm. Evine ekmek götüren garson da var, kapıdaki vale de var. 600 bin kişilik bir ordudan bahsediyoruz.

Fazla gezmem. Bir köşem vardır evde, okur ve araştırırım. Pandemi süresince Bill Gates’i araştırıyorum. Onu kafaya taktım.

HİSSETİĞİM GİBİ OYNUYORUM

Arıza dizisi ile ekranındasınız? Dizi için ‘bir erkek işi’ tanımını yapmıştınız. Nasıl dahil oldunuz?

Evet bir erkek dizisi. Zamanla kadın karakterleri daha çok hikayenin içinde göreceğiz. Kavganın içinde insanın hayatla ve kendiyle mücadelesi vardır. Bizimki de buna evrilmeye başladı. Ben de rolüm ‘Melek’i hissettiğim şekilde oynuyorum. Melek, güzel bir karakter, daha da açılacak ve güzel şeyler çıkacak ortaya. Gerçekleri bilmek de bilmemek de can yakar ve gerçekler her zaman acıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM