MEHMET ALİ SANLIKOL ‘TURKİSH HİPSTER: TALES FROM SWİNG TO PSYCHEDELİC’

MEHMET ALİ SANLIKOL ‘TURKİSH HİPSTER: TALES FROM SWİNG TO PSYCHEDELİC’

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

MEHMET ALİ SANLIKOL ‘TURKİSH HİPSTER: TALES FROM SWİNG TO PSYCHEDELİC’ (DÜNYA)

1993 yılından bu yana Boston’da yaşayan besteci, piyanist, multi-enstrümantalist Mehmet Ali Sanlıkol’un Whatsnext? projesi ile kaydettiği “Turkish Hipster”, alt başlığından anlaşılacağı üzere swing’ten saykodelik müziğe uzanan kültürlerarası bir keşif yolculuğu.

Sanlıkol kalabalık caz orkestrası için yazılmış beste ve düzenlemelerin yer aldığı yedinci albümünde, big band formatına dönerek dünyanın dört bir yanındaki müzik kültürlerini birbirine halatla bağlayan bir yönteme başvuruyor. Altmışlı yetmişli yıllarda Okay Temiz’lerin kuşağının bıraktığı mirası da kucaklıyor. Sayısız çalgı çalıyor, tamamı Amerikalı 28 kişilik kalabalık bir konuk listesini ağırlıyor. Bunlar arasından davulcu Antonio Sanchez, klarnetçi Anat Cohen ve alto saksofoncu Miguel Zenón öne çıkarken albümün çalgıcılık yönü parmak ısırtıyor. Özellikle Türk-Osmanlı müziğini Amerikalılara çaldırması dikkat çekiyor. İlginç yorumdan biri Erkin Koray’a ait “Estarabim”. Sanlıkol albüme verdiği isim ve alt başlıkla kendi müzikal yolculuğunu tarif ediyor. Bu yol yenilikçi, modern bir yol, geçmişe ve kültürlere saygılı entelektüel bir yol. Bu yol yetmişlerin funk’ından yerli saykodeliğe, Brezilya cazından Amerikan hip-hop’ına kadar uzanıyor.

MELEK ‘MANİFESTO’ (TAMAR RECORDS)

Melek, doksanlı yılların en ilginç topluluklarından biri olan Cultus’ın solisti Burak Atalay’ın iki dostu basçı Fuat Güney ile davulcu Okaner Ertuğrul’la yaptığı işbirliğinin sonucu. 2010 yılından bu yana beraberler ancak mevcudiyet süreleriyle ters orantılı sayıda ürüne sahipler. Yılda ortalama bir şarkı.

İlk kısaçalarları (EP) “Feriştah”ı 2020, “Kor”u bundan bir yıl sonra çıkarmışlardı. Dört şarkıdan oluşan “Manifesto”, topluluğun üçüncü kısaçaları.

Adına aldanmayın; insanın ruhunu okşamıyor, tersine kaşıyorlar. Üç kişiden çok daha fazla ses çıkarıyorlar. Doksanların ruhunu bugünün müzikal anlayışlarıyla tanıştırıyorlar.

Açılıştaki “Ester”, brit-pop ile elektro-pop’un evliliğinde doğmuş olsa da sonraki “Hücre”, “Manifesto” ve “Pelerin” adlı parçalarda Melek’in Black Sabbath’vari bir soundla metalden hard’n heavy’ye uzanan sert yüzü beliriyor; dünyanın karanlık gidişatına karşı yazılmış isyankâr sözler öne çıkıyor. Sözler, Kargo’dan MŞŞ olarak tanıdığımız şair müzisyen Mehmet Şenol Şişli’ye ait.

Melek, gençlik günlerinin hırçınlığını anan, nostaljik-romantik-modern üç adamın dünyaya yeni gelenlere kuşaklarının nefesini üfleyen delikanlıca bir deneyim. Keşke daha fazla çalsalar, kayıt yapıp yayınlasalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM