ZARDANADAM ‘ZARDANADAM’ (RUMİ SOUNDS)

ZARDANADAM ‘ZARDANADAM’ (RUMİ SOUNDS)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

ZARDANADAM ‘ZARDANADAM’ (RUMİ SOUNDS)

İki binli yılların başını Beyoğlu’nun civcivli rock barlarında yaşayanlar iyi hatırlar Zardanadam’ı. Salya sümük aşk şarkıları yazan yüzlerce isimden onları ayırt eden tutumları vardı. Anarşist-muhalif duruşları sadece radikal sözlerine değil, eylemlerine de yansımış; “kendin yap” anlayışının etkisi altında ülkemizin ilk ücretsiz ulaşılan albümünü yayınlamışlar; konserlerde ve posta yoluyla 100.000 CD’yi bilabedel dağıtmışlardı.

Basta Paşa Altın, davulda Cem Polat, gitarda Tolga Kaya ve Utku Doğruak, vokalde Erbatur Çavuşoğlu’ndan oluşan Zardanadam, anaakımın bin ışık yılı uzağında, yeraltı kültürüne layık bir hayat sürmüş, altı albüm bırakarak dağılmışlardı. Piyasa ihtiyaçlarına göre değil, dünya görüşleri doğrultusunda üretiyor, sual eden olursa yaptıkları müziğe “punk soslu rock’n roll” diyorlardı. Zardanadam’ın 20. yılı şerefine külliyatından seçilmiş bir plak çıktı. Geriye hem bir hatıra hem gençlere kendilerini tanıtma babından bir miras plağı bırakma işi Erbatur’a nasip olmuş. 180 gram, açılır kapakla ve 500 adet basılan ikili plaktaki 19 şarkıyı o seçmiş. Sokaktan gelen akıllı, sorgucu ve asi çocukların topluluğu olarak rock müzik tarihimize hoş bir sedadan fazlasını bırakıyor Zardanadam bu plakla.

ERBATUR ‘UKDE’ (RUMİ SOUNDS)

Zardanadam topluluğunun solisti Erbatur Çavuşoğlu, 2016 yılında ailesiyle birlikte bir KHK’lı olarak Berlin’e göç etti. Yeni bir hayat kurduğu şehirde Lefter Records adında bir plakçı dükkânı açtı. Yetinmedi, Rumi Sounds adını verdiği bir de plak şirketi kurdu ve albümler çıkarmaya başladı. Yıllar önce kendi bestelerinden oluşan bir 45’lik çıkarmıştı, içinde “Kaçacağım” ve “Seyyah” şarkıları vardı. Sonuç her açıdan memnuniyet verici olunca kendi hesabına da bir albüm yapmaya karar verdi.

“Ukde” Erbatur’un ilk solo albümü. Müzikal olarak Zardanadam’ın devamı değil bu çalışma; olması da beklenemez. Eskiye göre çok daha olgun ve tecrübeli bir adamın hatta ozanın nefesi falsetto’lu sesi var “Ukde”de. Sound olarak soft, tür itibarıyla da pop-folk desek yanlış olmaz.

Vokal yapıp gitar çalan Erbatur’a Berlinli müzisyenler topluluğu eşlik ediyor. Bunlar arasına öne çıkan eleman albümün yapımcılığını, düzenlemelerini ve kayıtlarını üstlenen davulcu Big Daddy Mugglestone. Daha önce yayımlanmamış 10 şarkıdan oluşan samimi bir albüm. Artık doğup büyüdüğü yerlerin ve eski dostlarının uzağında yaşayan olgun bir adamın albümü olarak melankolik baladlardan oluşan “Ukde”, 180 gram, açılır kapakla ve sınırlı sayıda 500 kopya basıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM