Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan “Çingene’nin Şarkısı”

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan “Çingene’nin Şarkısı”

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) Çingene’nin Şarkısı adlı oyunuyla 14 Nisan Cuma günü ilk kez seyirci ile buluştu. Çingene’nin Şarkısı oyunu, 8 Mayıs tarihinde İstanbul Amatör Tiyatro Günleri kapsamında sergilenecek ve Mayıs ayı boyunca kampüste seyirciyle buluşmaya devam edecek. Oyunun tanıtım metni ve oyun tarihleri aşağıda yer almaktadır.

 

“Selam sana ay, merhaba karanlık, yıldızlar hoş geldiniz

Hepinize binlerce kez teşekkür,

Bizlere düş kurmayı ve düş kurup peşinden koşmayı öğrettiniz…”

Çingene’nin Şarkısı

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO), 2022-2023 eğitim prodüksiyonu Çingene’nin Şarkısı oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor!

Oyun 1999 yılında BÜO tarafından; Federico García Lorca’nın Eskicinin Tazesi, Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü, Kanlı Düğün ve Bernarda Alba’nın Evi oyunlarından yararlanılarak oluşturulan bir kolaj çalışmasıdır.

Eğitim prodüksiyonu olarak seçtiğimiz Çingene’nin Şarkısı oyunu bizlere lirik üslubun araştırılması, kukla formunun çalışılması ve Lorca’nın büyülü dünyası için bir kapı araladı. Eğitim çalışmalarımız kapsamında İspanya tarihini, İspanya İç Savaşı’nı ve Federico García Lorca’nın hayatı, eserleri ve feminist dramaturji üzerine araştırmalar yaptık.

Çingene, günlerden bir gün, bir yolcu ile karşılaşır. Yolcu; sermayesi yalnızca bir kavanoz reçel, bir asa, birkaç da kukla düşmüştür yola. Sorar yolunu yolunu yoldan geçen bir salyangoza. Salyangoz der:

“Çıkar yolcu, çıkar, eğer senin de evin benim gibi sırtındaysa.”

Yolcunun sırtını döndüğü kasabanın içinde ise bir hane… Hanenin içinde 3 geçkin bir de taze… Başlarında da bir anne… Bir gün zengin bir koca elinde altınlar, annenin kapısını çalar. Böylece, gençliği savaşın yıkıntıları arasında geçmiş, sevdiğini düğün gününde yitirmiş yaşlı Maria Josefa ise öğütler torunu tazeye:

“Eğer, gerçekten düşmüşse sevdiğin aklına, bir gün mutlaka gelecektir geri, bunu sakın unutma…”

Yıkıntılar arasında kaldığımız bu dönemde Lorca’nın şiirlerinden ve oyunlarından ilham alarak hayal kurmanın, umut etmenin yaşamayı mümkün kılmak için vazgeçilmez olduğuna inandık. Umudumuzu, çabamızı ve inancımızı Çingene’nin sözlerinde bulduk.

“Selam sana ay, merhaba karanlık, yıldızlar hoş geldiniz

Hepinize binlerce kez teşekkür,

Bizlere düş kurmayı ve düş kurup peşinden koşmayı öğrettiniz…”

Oyun Tarihleri:

5 Mayıs Cuma, saat 20.30, ÖFB Demir Demirgil Salonu

8 Mayıs Pazartesi saat 20.30, ÖFB Demir Demirgil Salonu

10 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, ÖFB Demir Demirgil Salonu

16 Mayıs Salı, saat 20.30, ÖFB Demir Demirgil Salonu

17 Mayıs Çarşamba, saat 20.30, ÖFB Demir Demirgil Salonu

20 Mayıs Cumartesi, ODTÜ Mimarlık Amfisi

İletişim ve Rezervasyon: 0507 066 76 11 – 0534 024 23 87 – 0531 933 50 83

Kaynak:https://www.mimesis-dergi.org/2023/05/bogazici-universitesi-oyuncularindan-cingenenin-sarkisi/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM