“ÇOCUĞUM HAYATTA BAŞARILI VE MUTLU OLSUN” DİYORSANIZ

“ÇOCUĞUM HAYATTA BAŞARILI VE MUTLU OLSUN” DİYORSANIZ

Aklı başında bütün anneler babalar çocuklarının hayatta başarılı ve mutlu olmalarını isterler. Bunun nasıl başarılacağı konusunda farklı farklı düşünceler vardır, ama gelecekle ilgili niyet aynıdır.
Bu yazımda iki farklı aile ortamı anlatacağım ve bu iki farklı aile ortamı hakkında sizin görüşlerinizi paylaşmanızı isteyeceğim. Anlatacağım bu iki farklı aile ortamında hem anne hem de baba var; yani boşanmamışlar, birlikte yaşıyorlar. (Biliyorum tek ebeveynli ailelerin sayısı toplumumuzda hızla çoğalıyor ve bu tek ebeveynli aile ortamlarında çocukla olan etkileşimlerden de söz etmek gerek. Ama bu konuya bu yazıda yer vermiyorum. Başka bir yazımda bu konuyu ayrıca ele alacağım.)
İlk aileye karı-koca odaklı, ikinciye de çocuk odaklı aile diyorum.
KARI-KOCA ODAKLI AİLENİN şöyle bir felsefesi var:
Çocuklarımızdan önce biz vardık ve çocuklarımız yuvadan uçunca yine biz olacağız. Bu ailenin temeli karı koca olarak bizim kurduğumuz ilişkidir. Bu ilişkide kadın insan ve erkek insan var. Böylece karı koca olarak hem insan insana hem de kadın erkeğe sağlıklı, doyurucu ilişki kurmayı bilmeli ve devam ettirmek için özen göstermeliyiz. Kadın ve erkek aile ekibinde karşılıklı sevgi ve saygı içinde yerini alınca ailenin temeli atılmış olur. Böyle bir ailede çocuklar ister istemez sağlıklı gelişecek ve hayata hazır hale geleceklerdir; çünkü önlerinde onlara örnek olacak bir anne ve baba olacaktır. Aynı anne ve babaları gibi, ilerde kendi kurdukları aile ekibinde de mutlu olacaklardır.
ÇOCUK ODAKLI AİLENİN ise şöyle bir felsefesi var:
Evlilik ve aile farklıdır. Aile kurmak demek çocuk sahibi olmak demektir. Evliliği aile yapan çocuktur. Sağlıklı bir ailede erkek “koca” olmanın ötesinde “baba” olmaya, anne “eşinin karısı” olmanın ötesinde “anne” olmaya önem vermelidir. Çocuklar küçüktür, bakıma muhtaçtır ve hem anne hem baba bakıma muhtaç bu küçüklerin ihtiyaçlarını gidermeye öncelik vermelidir. Çocuklar büyüyüp kendi ayakları üzerinde duracak hale gelinceye kadar eşler birbirine çocuklarının “anne ve babası” olarak bakmalı ve beklentilerini o zemine göre ayarlamalıdır. Yani kadın kocasına “çocuklarımın babası” diye bakacak ve bütün değerlendirmeyi baba rolü içinde yapacaktır. Erkek karısını “çocuklarımın annesi” olarak bakacak ve bütün değerlendirmeyi anne rolü içinde yapacaktır. Anne ve babalığı ön plana çıkaran ailelerden sağlıklı ve mutlu çocuklar yetişir.
Sağlıklı bir toplum olarak gelişebilmemiz için hangi tür aileyi çevrenizde daha çok görmek istersiniz? Niçin?
Emek ve zamanınız için teşekkür ederim.
Doğan Cüceloğlu 30 Mayıs 2016
Bir 1 kişi, çocuk ve şunu diyen bir yazı'"ÇOCUĞUM HAYATTA BAŞARILI VE MUTLU OLSUN" DİYORSANIZ' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM