25. İstanbul Tiyatro Festivali Son Haftasında “Medea”yı Ağırlıyor

25. İstanbul Tiyatro Festivali Son Haftasında “Medea”yı Ağırlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 25. İstanbul Tiyatro Festivali son haftasında, festivalin merakla beklenen uluslararası yapımı Medea’yı Zorlu PSM’de, “Bu İşte Bir Kadın Var” teması kapsamında sahnelenecek Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor’u Moda Sahnesi’nde, Ortak Yapım projesinin ilk oyunu Beni Sakın Yumruklardan ve Zerrin Tekindor’un tek kişilik oyunu Toz’u ise Alan Kadıköy’de tiyatroseverlerle buluşturuyor. Festivalin çevrimiçi gösterimleri ise 20 Kasım’a kadar passostudio.com adresinde sürüyor. 

BİRAZDAN GİDERİZ ŞİMDİ YAĞMUR YAĞIYOR

15 & 16 Kasım 20.00 / Moda Sahnesi

Bir evin içinde, birbirlerine mahkûm edilmiş gibi yaşayan; bir kadın, bir erkek ve hasta bir babanın hikâyesi… Aslı Ceren Bozatlı’nın kaleme aldığı, Özge Erdem’in yönettiği, Gizem Erdem ve Tanıl Yöntem’in rol aldığı, Kadıköy Emek Tiyatrosu yapımı Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor; izleyiciyi bir sarmalın içinde dönüp duran iki günümüz insanının çıkışsız ve eylemsiz dünyasına davet ediyor. Oyun, festivalin Odeabank’ın sponsorluğunda gerçekleşen “Bu İşte Bir Kadın Var” teması kapsamında izleyiciyle buluşacak. 

MEDEA

17 & 18 Kasım 20.00 / Zorlu PSM Turkcell Sahnesi 

Her oyunu heyecanla beklenen yazar ve yönetmen Simon Stone, antik tragedya yazarı Euripides’in neredeyse tarih boyunca sahnelenen Medea’sını, günümüzün diliyle ve yaşanmış bir olaydan çıkarak yeniden kurguluyor. Konusunu aldatılmanın verdiği, güçlü ve yakıcı bir intikam duygusundan alan bu tragedyayı, seyirciyi derinden etkileyen basit ve sade bir tasarımla sahneye koyuyor. Ve M.Ö. 5. yüzyıldan bu yana tiyatro sahnelerinin belki de en karanlık karakteri olan Medea, bu defa sıradan bir ailenin içinde çıkıyor karşımıza. Performansıyla eleştirmenlerden büyük övgüler alan Marieke Heebink’in canlandırdığı ana karaktere Altın Theo Ödülü’nü kazandıran oyunun yapımcısı geçtiğimiz yıl festivalin onur ödülü verdiği Ivo van Hove’un artistik direktörlüğünü yürüttüğü Internationaal Theater Amsterdam. “Hollanda Seçkisi” bölümü kapsamında sahnelenecek oyun, festivalin Uluslararası Yapımlar Gösteri Sponsoru ENKA Vakfı’nın sponsorluğunda, Yüksek Katkıda Bulunan Mekân Sponsoru Zorlu PSM’nin değerli desteğiyle ve Hollanda Performans Sanatları Fonu’nun değerli işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Medea, Foto: Dim Balsem

BENİ SAKIN YUMRUKLARDAN
19 Kasım 20.00 / 20 Kasım 18.00 / Alan Kadıköy

Son yıllarda yeni medya üzerinden yaratılan “iptal kültürü”ne mizahçı olmayı deneyen iki insanın gözünden bakan Beni Sakın Yumruklardan; yeni medyanın adalet ve değişim üzerinden vaat ettiklerini, “söz”ün bugün içine sıkıştırıldığı farklı dinamiklerle birlikte tartışmaya açıyor. Bir “açık mikrofon” akşamında yolları kesişen farklı kuşaktan iki kişi; kişisel olanın hikâyeleştirilmesi ve mizahın sınırları üzerine düşünmeye başlıyor. Ceren Ercan’ın yazdığı, Yelda Baskın’ın yönettiği oyunda Yiğit Sertdemir ve Ecem Uzun rol alıyor. Türkiye tiyatrosuna yeni eserler kazandırma; yazar, yönetmen ve oyuncuların yaratım ve üretimini destekleme hedefiyle; BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM’nin bir araya gelerek oluşturduğu “Ortak Yapım” projesi kapsamında sipariş verilen bu oyun, İstanbul Tiyatro Festivali’nin yapımcılığında ve Kadıköy Belediyesi’nin değerli işbirliğiyle seyirciyle buluşuyor.

TOZ
24 & 25 Kasım 20.00 / Alan Kadıköy

Güzeller güzeli ev kadını bir anne ile titiz avukat bir babanın tek kızı Handan’ın ve onun hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsü, 1960’lardan bugüne uzanan bir anlatıya yerleşiyor. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, hepimizin hikayesiyle kesişen bu tek kişilik oyun, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla festival seyircisiyle buluşacak. Oyunun yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Tekfen Holding.

Festivalin çevrimiçi programı 20 Kasım’a kadar izlenebilir

Festival, fiziki gösterilerin yanı sıra dokuz çevrimiçi yapımı izleyicilerle buluşturuyor. “Golden Mask İstanbul’da Çevrimiçi” teması kapsamında Ayı, Boris ve Güneşin Çocukları oyunları, ünlü koreograf Crystal Pitetan Betroffenheit ve Müfettiş, dansseverler için koreograflar Sidi Larbi Cherkaoui, Damien Jalet, Tess Voelker ve Mehdi Kerkouche’un imzasını taşıyan Paris Operası’ndan: Bugün Yaratmak ve çocuklar için Alice uluslararası yapımlar gösteri sponsoru ENKA Vakfı’nın desteğiyle izleyiciyle buluşuyor.

Yerli çevrimiçi programda ise çevrimiçi olarak dinlenebilecek iki “kulak tiyatrosu” var: Podacto yapımı Açık Aile ve Odeabank sponsorluğunda Bu İşte Bir Kadın Var teması çerçevesinde gerçekleşen Tiyatro Boyalı Kuş’tan Kendine Ait Bir Oda.

Çevrimiçi programda yer alan gösterimler, 20 Kasım’a kadar tüm Türkiye’den, passostudio.com adresi üzerinden izlenebilecek.

Festival programının tüm ayrıntıları tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde.

Medea, Foto: Dim Balsem

Festivalden ücretsiz atölyeler

Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında 20 Kasım Cumartesi saat 11.00’de ARTER Sevgi Gönül Oditoryumu’nda ücretsiz bir panel gerçekleştirilecek. GalataPerform’un hazırladığı panelde “Dijitalleşme ve Ekoloji Ekseninde Yeni Dramaturjiler ve Eleştiri” konu edilecek.

Festivalin Öğrenme ve Gelişim Programı’nı incelemek için: tiyatro.iksv.org/tr/ogrenme-ve-gelisim-programi

Festival biletleri satışta

Festival biletleri passo.com.tr adresinde ve İKSV ana gişede satışta.

Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, festival biletlerini indirimli fiyatlarla satın almaya devam ediyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini kendilerine gönderilen rezervasyon formu aracılığıyla %25 indirimle satın alabiliyor. Kırmızı ve Sarı Lale Kart üyeleri ise fiziki etkinliklerde %15; çevrimiçi etkinliklerde ise %20 oranında indirime sahipler.

COVID-19 önlemleri hakkında

22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında kapalı mekânlarda gerçekleştirilecek 25. İstanbul Tiyatro Festivali etkinlikleri, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında alınacak tedbirlere uygun gerçekleştirilecektir. Mekânlarda alınan tedbirleri ve COVID-19 Etkinlik Rehberi’ni tiyatro.iksv.org/tr/onemli-bilgiler adresinden inceleyebilirsiniz.

Etkinliklere katılacak izleyiciler için önemli bilgilendirme

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca 6 Eylül 2021 Pazartesi tarihinden itibaren izleyiciler etkinliklere aşılarını tamamladıktan sonra veya en fazla 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testlerini göstererek girebilecektir. Giriş kontrolleri mekân girişlerinde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden yapılacaktır. 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu yoktur. Etkinlik mekânlarında Covid-19 önlemleri daha önce açıklandığı şekilde alınmaya devam edecektir.

Medea, Foto: Dim Balsem


Festivali İKSV’nin mobil uygulamasından takip edin

İstanbul Tiyatro Festivali’nde takip etmek istediğiniz gösterileri İKSV mobil uygulaması üzerinden takviminize ekleyebilir, kendi programınızı oluşturabilir, sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir, etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili gelişmeleri festivalin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

instagram.com/istanbultiyatrofestivali
twitter.com/tiyatrofest
facebook.com/istanbultiyatrofestivali
youtube.com/user/iksvistanbul
spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istanbultiyatrofestivali
#buzamandatiyatro

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM