• DOLAR
  $2.290,4400
 • EURO
  $1,3528
 • ALTIN
  $55.404,0800
 • BIST
  $258,9500

23.Selanik Belgesel Festivali başladı

23.Selanik Belgesel Festivali başladı

23. Selanik Belgesel Festivali, 4 Mart’tan 14 Mart’a dek 50 uluslararası belgeseli çevrimiçi platformda gösteriyor. Etkinliğin üç yarışmalı bölümü ile Yunan belgeselleri 24 Haziran-4 Temmuz arasında hem sinema salonlarında hem de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

 

Bu yılki ana bölümün adı Destination: Journey (Hedef: Yolculuk). Bu özel bölümde 20 belgesel, 2 uzun metraj olmak üzere 22 film yer alıyor. Etkinlik, Selanik Belgesel Film Festivali’nin kurucusu, 1992’den beri Uluslararası Selanik Film Festivali’nin yöneticisi, New Horizons bölümünün yaratıcısı Dimitri Eipides’e saygıda bulunuyor.

Dimitri Eipides

DIMITRI EIPIDES’E SAYGIYLA

6 Ocak 2020’de yaşamını yitiren Dimitri Eipides, aynı zamanda Montreal Film Festivali’nin kurucusu, Toronto Film Festivali’nin uluslararası program yönetmeni, Reykjavik Film Festivali’nin program yönetmeniydi. Berlin Uluslararası Film Festivali ve Selanik Uluslararası Film Festivali’nin işbirliğiyle bu yıl  Berlinale Talents’e katılan bir belgesel projeye Dimitri Eipides özel ödülü veriyor. Selanik Uluslararası Film Festivali, Eipides için İngilizce ve Yunanca olmak üzere bir kitap hazırlayacak. Bu kitapta Cafer Panahi, Bela Tarr, Piers Handling, Ally Derks gibi yaratıcı ve bağımsız sinema insanlarının yazıları yer alacak. Dimitri Eipides, İran sinemasının dünyaya açılmasına ve tanıtımına büyük destek verdi. Selanik Uluslararası Film Festivali, Kasım 2021’de gerçekleştireceği New Comers bölümünün adını New Comers Dimitri Eipides olarak değiştirdi, bölümün büyük ödül tutarını da 8 bin avrodan 10 bin avroya yükseltti.

Of Time and the City

HEDEF: YOLCULUK

Pandemi salgını yüzünden evlerimize kapandığımız, yüksek hijyen önlemleri aldığımız, yolculukları iyice kısıtladığımız bir zamanda Selanik Belgesel Festivali, Hedef: Yolculuk adlı özel bir bölüm düzenliyor. Bu özel gösterimde 19 belgesel, 2 uzun metraj çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşuyor.

Atman

Filmler, izleyiciyi Alaska, Patagonya, Greenland, Hindistan, Yukon, British Columbia, Gana, Litvanya, Nevada, Meksika, Papua Yeni Gine, Kongo, Haridwar gibi gibi yerlere taşırken, keşif, merak, kültürel, tarihsel oluşumlar, varoluş, ütopya, ekonomik kriz, göç, sığınmacılık, bellek, inanç, insanlık, doğa, yaşama tutunmak gibi konuları vurguluyorlar.

Midnight Traveler 

The Train Stop (Sergei Loznitsa/Rusya), If I Had Four Camels (Chris Marker/Fransa), Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin (Werner Herzog/İngiltere), The Long Holiday (Johan Van Der Keuken/Hollanda), Down There (Chantal Akerman/Belçika-Fransa), Of Time and the City (Terence Davies/İngiltere), Expedition to the End of the World (Daniel Dencik/Danimarka-İsveç), Atman (Pirjo Honkasalo/Finlandiya), Route One (Robert Kramer/İngiltere-Fransa), Travels in Congo (Marc Allégret/ Fransa), Leningrad Cowboys Go America (Aki Kaurismaki/Finlandiya-İsveç), Midnight Traveler (Hasan Fazili/ ABD-Katar-Kanada-İngiltere) bölümde gösterilen belgesellerden bazıları.

Ghostland

TOP DOCS 2020

Her Mothers

Top Docs adlı bölümde 2020 yılında gerçekleştirilen belgeseller var. The Grocer’s Son, The Mayor, The Village and The World (Claire Simon/Fransa-Belçika), City Hall (Frederick Wiseman/ABD), Belushi (R.J. Cutler/ABD), Her Mothers (Asia Der, Sari Haragonics/Macaristan), Narcissus off Duty (Renato Terra, Ricardo Calil/Brezilya), Lift Like a Girl (Mayye Zayed/Danimarka-Mısır-Almanya), The Jump (Giedre Zickyte/Litvanya-Latvia-Fransa) gibi en yeni belgeseller izleyiciyle buluşuyor.

The Grocer’s Son

Yeni bölüm Podcast’te podcast ile hazırlanmış dijital dosyalar var. Next Gen’de gençlerin sesine kulak vereceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında talep ve beklentilerinizi ekibinize, üstlerinize iletebilirsiniz. İlişkilerinizde ve özel hayatınızda sevdiklerinize duygularınızı dile getirebilirsiniz. Çocuklar için harcamalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün zor bir işi halletmek, zor bir konuşmayı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Olayların iç yüzünü merak edebilir, karşınıza gelen konularda şartlara göre hareket edebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün maddi konularda başarılar elde edebilirsiniz. Bolluk bilinci içinde olmanız finansal şansları karşınıza getirebilir. Dostluk ve arkadaşlıklarda samimi ve fedakar enerjiler hakim olabilir. Sosyal çevrenizle bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kariyerinizle ilgili yeni adımlar atabilirsiniz. İş başvuruları yapmak ve iş görüşmeleri yapmak için destekleyici bir gün. Şansınıza güvenin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir habere ulaşabilirsiniz. Uzaktaki kişilerle telepatik deneyimler yaşanabilir. Özellikle günün ilk yarısında sözleriniz, niyetleriniz dua enerjisinde olabilir ve gerçekleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün riskli yatırımlarla ilgilenebilir, aylık gelir gider dengenizi korumak ve iyileştirmek isteyebilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık, kıyas gibi negatif duygulardan uzak durmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş veya özel hayatınızdaki ilişkilerinizde yeni bir sayfa açılıyor. Süregelen bir ilişkiniz boyut değiştirebilir. Karşınızdaki kişilerden açık sözler, net tavırlar, yeni kararlar ve teklifler görebilir, duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızda şans sizden yana olacak. İş görüşmeleri yapmak, iş başvurularında bulunmak, ileriye yönelik adımlarınızla ilgili ilk hareketi başlatmak adına destekleyici bir gün. Sağlıkla ilgili iyileşmeler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler alabilir, aldığınız desteklerden fayda görebilirsiniz. İş bağlantılı seyahat ve yolculuklar gündeme gelebilir. Sınavlar ve eğitimle ilgili konularda şans sizden yana olacak.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2021-01-15 03:03:46